piątek, 22 czerwca 2018 14:43

Plac budowy przekazany. Strabag rusza z dużą przebudową

 
Plac budowy przekazany. Strabag rusza z dużą przebudową wizualizacja firmy Strabag

W piątkowe, wczesne popołudnie, dokonano oficjalnego przekazania terenu pierwszej inwestycji w rejonie ul. Pod Trzema Mostami w ręce wykonawcy - firmy Strabag. 

Po miesiącach przygotowań i tworzenia projektów (inwestycja typu "zaprojektuj i wybuduj"), rozpoczyna się długo oczekiwany przez gnieźnian kolejny akt przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie ul. Konikowo, al. Reymonta, ul. Pod Trzema Mostami, ul. Słonecznej i ul. Osiniec. Zanim jednak gnieźnianie przejadą odcinkiem nowej drogi bez uciążliwego oczekiwania na zielony sygnał do przejazdu, muszą uzbroić się w cierpliwość. Na początek rusza budowa pierwszego etapu inwestycji - drogi łączącej ul. Osiniec z ul. Słoneczną.

Cieszymy się iż możemy rozpocząć prace, co prawda na początku będą to roboty przygotowawcze, wyprzedzające rozpoczęcie właściwych robót. Czekamy jeszcze na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, który będzie nam umożliwiał rozpoczęcie właściwych robót. Spodziewamy się iż otrzymamy go z końcem lipca, dlatego najprawdopodobniej od sierpnia rozpoczniemy z pełną parą roboty związane z budową odcinka między ul. Słoneczną a ul. Osiniec. Pozostały zakres robót jest jeszcze w fazie projektowej i te zostaną rozpoczęte po uzyskaniu ZRID, co nastąpi najprawdopodobniej pod koniec ubiegłego roku - przekazał Krzysztof Micek, dyrektor techniczny oddziału mostowego firmy Strabag. Na jego ręce prezydent Tomasz Budasz przekazał oficjalnie teren zaplanowanych robót.

Pierwszym etapem inwestycji, o którym już informowaliśmy niedawno, będzie odcinek nowej drogi pomiędzy bazą PKS a fabryką baterii, która połączy ul. Słoneczną z ul. Osiniec. Ma on powstać do końca 2018 roku, ale sporadycznie utrudnienia w trakcie prowadzonych prac mogą wystąpić. Póki co jednak nie jest planowane jeszcze zamknięcie ul. Pod Trzema Mostami.

Jak przekazał Robert Wojciechowski, inżynier kontraktu z firmy Safege: - Nadzorowanie tego typu inwestycji jest o tyle trudne, że prace odbywać się będą w mieście, na oczach wszystkich mieszkańców i każda osoba może przyjść, próbować się "zapoznać z tematem", wnieść uwagi, dlatego to jest taki najczulszy punkt. Dlatego zawsze musimy mieć dla mieszkańców odpowiedni przekaz, co do tego, co się dzieje na inwestycji i co powinni wiedzieć. 

Wielu mieszkańców już teraz zadaje sobie pytanie o to, czy w trakcie realizowania inwestycji w rejonie czynnego wiaduktu (co nastąpi prawdopodobnie za pół roku), powstanie ewentualne przejście dla pieszych na czas prowadzonych robót: - Dziś pracujemy nad projektem i trudno jest ostatecznie powiedzieć, jakie będą tymczasowe rozwiązania komunikacyjne. Najpierw musi powstać projekt, rozwiązania techniczne i jeśli pozwolą na to warunki budowlane i bezpieczeństwa, to będziemy takie coś rozważali. Na dziś jednak nie możemy takiej deklaracji złożyć - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny.

W sumie w ramach pierwszego etapu inwestycji powstanie 450 nowej drogi o szerokości 7 metrów, ścieżka rowerowa dwukierunkowa o szerokości 2 metrów, chodnik o takich samych parametrach, a także pobocza, oświetlenie, kanalizacja i zbiornik retencyjny dla wód opadowych.

Na kolejnym etapie inwestycji, w rejonie skrzyżowania z al. Reymonta powstanie drugie rondo, a skrzyżowanie ul. Słonecznej i ul. Pod Trzema Mostami oraz nowo projektowanej ma być wyposażone w sygnalizację świetlną. Koszt całej inwestycji wyniesie 36 mln złotych, przy czym 18 mln złotych pochodzić będzie z WRPO, 5 mln złotych od PKP PLK. Pozostała kwota pochodzić będzie z budżetu miasta.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Parq poniedziałek, 25 czerwca 2018 16:52 napisane przez Parq

  Pięknie to wygląda na zdjęciach! Osobiście nie mogę się doczekać całości...

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 25 czerwca 2018 00:19 napisane przez mieszkaniec

  @pytajnik przeczytaj tekst, a później zadawaj pytania :D

 • Link do komentarza pytajnik niedziela, 24 czerwca 2018 20:26 napisane przez pytajnik

  Kto jest inwestorem i skąd środki?

 • Link do komentarza Shredder niedziela, 24 czerwca 2018 11:16 napisane przez Shredder

  Szkoda, że nie będzie ronda zamiast nieszczęsnej sygnalizacji świetlnej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane