Wydrukuj tę stronę
wtorek, 03 lipca 2018 13:58

Przetarg na wąskotorówkę po raz czwarty...

 
Przetarg na wąskotorówkę po raz czwarty... archiwum redakcji

Pewnym już jest, że w tym sezonie letnim kolejką już nie uda się wyruszyć na trasę. Najwcześniej stanie się to dopiero jesienią.

Starostwo Powiatowe po raz czwarty ogłosiło przetarg na przebudowę oraz remont wąskotorowej linii kolejowej na odcinku Gniezno-Jelonek. Przetarg, gdyż powód odwołania trzeciego uniemożliwił wyłonienie wykonawcy z wolnej ręki.

Generalnie założenia w tej kwestii pozostają niezmienne - zadanie obejmuje wymianę części zużytego torowiska (podkłady na odcinku 300 metrów), podbudowę zapadniętych fragmentów, a przede wszystkim budowę mijanki oraz peronu w rejonie Lasu Jelonek. Tu powstanie tor boczny o długości 150 metrów, który został zlikwidowany w latach 70. XX wieku. Umożliwi to kursowanie pociągu (po przywróceniu ruchu) na krótszych trasach, bez konieczności wyjeżdżania z Gniezna. W kolejnych latach przewiduje się remonty kolejnych odcinków.

Wykonawca tego zadania ma zostać wyłoniony 23 lipca, a będzie miał czas na wykonawstwo do 15 października br. Jeśli po raz kolejny powodem odwołania przetargu nie będą kwestie budzące kontrowersje (jak braki w dokumentacji, które mogłyby podlegać uzupełnieniu), kolejka będzie mogła wyjechać na trasę jesienią. Czy tak się stanie - przekonamy się w drugiej połowie lipca.