poniedziałek, 09 lipca 2018 16:08

Wyłoniono wykonawcę placu przed teatrem

 
Wyłoniono wykonawcę placu przed teatrem źródło: wizualizacja Demiurg

Gnieźnieńska firma będzie realizować projekt przebudowy terenu, znajdującego się pomiędzy ulicą Mickiewicza a frontem Teatru im. A. Fredry.

Do przebudowy placu, którego od 2016 roku decyzją radnych miejskich na 20 lat zarządcą została ww. instytucja kultury, przystępowano już w ubiegłym roku. Projekt, który wzbudził różne opinie, nie został jednak wykonany z uwagi na zbyt wysokie propozycje cenowe firm zainteresowanych inwestycją. W związku z tym, wiosną br. ogłoszono ponowny przetarg, jednak sam projekt został częściowo okrojony (zrezygnowano z budynku kubaturowego ze szkła od strony szczytu ul. Chrobrego). Pierwsze rozstrzygnięcie było pod koniec maja br. i zakończyło się wynikiem negatywnym - również z powodu wyższych cen.

W czerwcu zarządzono kolejny przetarg, do którego wystartowała jedna firma - w połowie czerwca odbyło się otwarcie ofert. Propozycję na kwotę 2 mln 358 tys. złotych brutto (1 mln 917 zł netto - 1,3 mln netto na przebudowę placu i 617 tys. zł netto na renowację elewacji) złożyła spółka Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Jan Derkacz-Duchewicz z Gniezna, dając okres gwarancji wynoszący 4 lata i zapewniając wykonanie zadania w 145 dni. Teatr im. A. Fredry, planując przeznaczyć kwotę 2 mln 337 tys. złotych na to zadanie, 7 lipca zadecydował o wyborze ww. oferty. To oznacza, że jeśli nic już nie stanie na przeszkodzie, inwestycja będzie mogła ruszyć w najbliższym czasie.

Przypomnijmy iż w ramach zadania zlikwidowany zostanie trawnik a cały teren wyrównany z nieznacznym podniesieniem w kierunku wejścia do teatru (likwidacja schodów). Ponadto powstaną azyle z zielenią, podświetlanie nawierzchniowe oraz dwie piramidy, z czego jedna ma być swojego rodzaju fontanną z wodą spływającą po jednej powierzchni. Więcej informacji o projekcie przebudowy można zobaczyć tutaj: Plac przed teatrem w okrojonej wersji.

17 komentarzy

 • Link do komentarza RenatarRolka wtorek, 11 września 2018 15:10 napisane przez RenatarRolka

  Jakie piramidy To nie Egipt schody pasują do wejścia teatralnego wejście schody A przy teatrze powinny być. Figurki znanych osób ławeczki i fontanna Nie zjezdzalnie pozdrawiam

 • Link do komentarza dalekowzroczny środa, 11 lipca 2018 13:24 napisane przez dalekowzroczny

  Szanowni Państwo . Jak napisano w artykule nastąpi likwidacja schodów do teatru, kosztem " nieznacznego " nachylenia całego placu. No to mamy nową bezpłatną zimową "ligawkę" na olbrzymim, gładziutkim placu, nachylonym w kierunku ulicy Mickiewicza. Dzieciaki !!!! Już zmożecie szykować sobie buty na podeszwach z tworzywa, bo zabawa będzie przednia !!! A dorosłym z serca radzę, by zimą, szerokim łukiem ten plac omijali, jeżeli nie chcą sobie czegoś połamać !!

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 11 lipca 2018 09:40 napisane przez rowerzysta

  czy w tych piramidach mieścić się będzie toaleta publiczna?

 • Link do komentarza senior środa, 11 lipca 2018 09:29 napisane przez senior

  Avalon, nie masz racji. Bez zgody Rady Miasta Gniezna i prezydenta żadne takie "cuda-wianki" nie mogą powstawać w przestrzeni publicznej. A dodatkowo sprawa jest poważniejsza, niż się wydaje, bowiem plac, na którym ma byc realizowana ta dziwna inwestycja nie jest przynajmniej w znacznej części własnością tetaru, ale także Miasta. Z tego, co wiadomo, to żyją spadkobiercy działki po zburzonym przez wojnę budynku, ale władzy nie chce sìę ich poszukiwac w celu uregulowania praw własności. Wolą przejąć na tzw. przedawnienie, ale to jest moim zdaniem nie do końca uczciwe, choć zgodne z polskim prawem.

 • Link do komentarza Tomasz wtorek, 10 lipca 2018 23:39 napisane przez Tomasz

  Nie piszcie bzdur. To nie miasto jest inwestorem kasa płynie z skarbu państwa wiec z wyborami nie wyjezdzac

 • Link do komentarza abc wtorek, 10 lipca 2018 21:53 napisane przez abc

  @ bicie pianki bez śmietanki i do tego to akwarium w estede

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki wtorek, 10 lipca 2018 20:59 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  No i wszystko jasne, królik-prusak zdobywa piramidę egipską :) Takie banały, śmietnik krajobrazowy, możliwe tylko w Gnieźnie. Mamy jakiś sensownych urbanistów, planistów? I co chcemy powiedzieć sobie samym oraz turystom poprzez taką symbolikę?

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 10 lipca 2018 20:50 napisane przez Stefan

  Kolejne miliony utopione w bezsensownych "inwestycjach". Piramidy, króliki, fontanny. A lemingi śię cieszą, że będą to spłacać latami.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 10 lipca 2018 16:22 napisane przez avalon

  @teatroman
  Teatr jest własnością skarbu państwa, zarządza nim Zarząd Województwa Wielkopolskiego... Nie miasto Gniezno...

 • Link do komentarza micio wtorek, 10 lipca 2018 12:43 napisane przez micio

  Są piramidy... będą turyści no i ten klimat od rozgrzanego betonu.

 • Link do komentarza miejscowy wtorek, 10 lipca 2018 10:47 napisane przez miejscowy

  Dbanie tylko o wygląd zewnętrzny miasta nie poprawiając jakości wnętrz świadczy o bylejakości władzy. Niech ten prezydent zajmie się na serio choćby tylko nieruchomosciami komunalnymi oraz tymi, w których Miasto ma swoje udziały. On nawet nie wie, jak one w środku wyglądają. Niech dbając o estetykę miasta zacznie poważnie traktować sprawowanie swojego urzędu i rozpocznie rozmowy z pozostałymi włascicielami nieruchomosci w celu podjęcia wspólnych działań mających na celu uporządkowanie choćby tylko centrum. Jeżeli nie potrafi lub nie umie, to niech korzysta z rad włodarzy innych miast, którzy znacznie lepiej sobie radzą. Na naukę nigdy nie jest za późno, no,ale jak się popada w pychę, to mamy, co mamy.

 • Link do komentarza obserwatorka wtorek, 10 lipca 2018 09:54 napisane przez obserwatorka

  trzeba było szybko decydowac o wyborze wykonacwy żeby na kamapnię było, żenada, skąd ten pomysł na te głupie piramidy, czy Gniezno to jakieś masońskie miasto?? a może mamy jakieś miasto partnerskie z Egiptu???

 • Link do komentarza praktyk wtorek, 10 lipca 2018 07:12 napisane przez praktyk

  A O MIEJSCACH parkingowych tylko dla autobusów, przy samym wjeździe na zaplecze teatru to nie pomyślał nikt !!!!! ( po lewej i po prawej stronie drogi wjazdowej na zaplecze)

 • Link do komentarza Kwach poniedziałek, 09 lipca 2018 22:54 napisane przez Kwach

  No pewnie, zabetonować i zastawić jakimś badziewiem jeszcze większą część Starego Miasta. Na pewno to przyciągnie turystów. Osoby, które odpowiadają za ład przestrzenny i estetykę w Gnieźnie to jakaś zgraja patałachów.

 • Link do komentarza tutejszy poniedziałek, 09 lipca 2018 20:57 napisane przez tutejszy

  Piramidy to Egipt! Komu strzeliło do głowy ustawiać je w Gnieżnie? Tam pochowają jakiegoś lokalnego faraona?

 • Link do komentarza teatroman poniedziałek, 09 lipca 2018 19:34 napisane przez teatroman

  Nadal nie potrafimy zrozumieć, że na wykup teatru od prywatnego własciciela teatr musiał wyżebrać kasę z budżetu miasta, a na takie fanaberie nie służące w zasadzie nikomu i nie poprawiające jakości wejścia do teatru, nagle znalazła się niebotyczna kasa.

 • Link do komentarza Piotr poniedziałek, 09 lipca 2018 16:27 napisane przez Piotr

  Taaa, piramidy pasują do toczenia. Kto tam i dlaczego ma przyjść i odpoczywać?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane