czwartek, 12 lipca 2018 10:51

Inwestycje budowlane na początku wakacji - fotorelacja

 
Inwestycje budowlane na początku wakacji - fotorelacja fot. Rafał Wichniewicz

Przy ul. Gdańskiej otwartych jest kilka inwestycji, a cały czas rozbudowuje się osiedle wielorodzinne przy ul. Orzeszkowej. Zajrzeliśmy z aparatem na większość terenów budowy, istniejących na terenie Gniezna.

Panująca od dłuższego czasu w miarę pogodna aura sprzyja pracom budowlanym. Te zaś postępują w zróżnicowanym tempie, w zależności od założeń inwestorów, którzy planują realizację przedsięwzięć w określonym terminie. Niedawno przyjrzeliśmy się pracom na drogach, teraz przyszła pora na budowle.

Fotogalerię zdjęć, wykonanych w ciągu ostatniego tygodnia, rozpoczynamy od ul. Pałuckiej/Gdańskiej, gdzie przy stacji Gniezno Winiary powstaje nowy obiekt handlowy - stan prac pozwala już na zamknięcie go i prowadzenie działań wewnątrz budynku oaz przy urządzeniu przyległego terenu. Bliżej centrum, przy ul. Gdańskiej, w bliskim sąsiedztwie realizowane są lub ukończone trzy inwestycje - na dawnych kortach tenisowych powstaje obiekt handlowy firmy z branży meblarskiej. Tuż obok niedawno została otwarta stacja benzynowa, przy której powstaje supermarket należący do sieci Lidl. Jednocześnie na os. Orła Białego postępują prace przy termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 10.

Prace wykończeniowe przy hali widowiskowo-sportowej przy ul. Sportowej idą pełną parą, a obecnie trwa już urządzanie przyległego doń terenu z drogami wewnętrznymi. Z ul. Roosevelta zniknęły pawilony, pobudowane w latach 90. u zbiegu z ul. Staszica. Likwidacja stoisk komercyjnych była wymagana z uwagi na realizację na tym terenie projektu unijnego przy Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie dokonano już termomodernizacji starego budynku, a jednocześnie powstaje nowy - w miejscu dawnej stacji diagnostycznej.

Postępują też prace przy Szpitalu Pomnik Chrztu Polski, oraz znajdującej się niedaleko budowie domu wielorodzinnego przy ul. Żuławy, gdzie realizowany jest środkowe i zachodnie skrzydło nowego budynku mieszkalnego. Również tempo prac widać przy budowie bloków przy ul. Orzeszkowej, a także na terenie osiedla domów jednorodzinnych, powstających w ramach programu "Mój własny dom w Gnieźnie". 

W tym roku niewiele budynków w centrum doczekało się odnowienia swojej elewacji. Do jednych z nich należy kamienica przy ul. 3 Maja, która otrzymała odświeżony front, odsłaniając piękno istniejących na niej detali architektonicznych - pozostały jednak boczne części elewacji. Przy ul. Jana Pawła II realizowana jest także wymiana dachu na Urzędzie Miar i Wag, a prace postępują także w Centrum Kultury "Scena To Dziwna", o których to niedawno także informowaliśmy - widać już prace przy wykuwaniu miejsca pod duże okno w sali wystawowej od strony parkingu. 

W południowej części miasta zlokalizowane są trzy duże inwestycje budowlane - przy ul. Wrzesińskiej powstają fundamenty pod jeden z ostatnich, zaplanowanych budynków mieszkalnych zespołu kilku budynków wielorodzinnych. Dalej, przy ul. Cymsa, realizowane jest zadanie w postaci domów z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi, gdzie pojawiła się już stolarka okienna oraz rozpoczęło się ocieplanie ścian. Ostatnim przedsięwzięciem jest modernizacja zajezdni MPK przy ul. Wesołej, gdzie rozmach prac spowodował wyprowadzkę taboru - rozebrano kilka starych obiektów, w miejsce których powstaną nowe, a także wykonywane jest odwodnienie terenu w postaci komór rozsączających wody powierzchniowe do gruntu.

5 komentarzy

 • Link do komentarza chyba tak. sobota, 14 lipca 2018 14:06 napisane przez chyba tak.

  Mam jedno pytanie. Dlaczego jak szkoła nr 10, na osiedlu Orła Białego miała starego dyrektora, to pieniędzy na jej ocieplenie nie było !! A od chwili wyznaczenia na stanowisko Dyrektora szkoły członka partii SLD Pana Andrzejewskiego to natychmiast znalazły się pieniądze na modernizację tej szkoły. Czy to Dlatego znalazły się te pieniądze gdyż pan dyrektor Andrzejewski i tym razem chce wystartować w kolejnych wyborach samorządowych na radnego i chce się pochwalić w kampanii wyborczej "swoim" osiągnięciem . Wobec tego Kolega Grobelny z magistratu szybko rozpoczął ocieplanie tej szkoły ???

 • Link do komentarza Parq piątek, 13 lipca 2018 11:59 napisane przez Parq

  I znowu Avalon, który - jak niedawno napisał - kilkanaście razy w roku przebywa w Gnieźnie (sic) rozpieszcza nas swoim szczegółowym komentarzem. Tym razem okazał się znawcą przebudowy zajezdni MPK... No pozazdrościć znajomości tak wielu dziedzin z życia obcego miasta...

 • Link do komentarza Tajwan piątek, 13 lipca 2018 09:04 napisane przez Tajwan

  Tylko ktoś bez żadnej wyobraźni zadecydował o remoncie zajezdni, która znajduje się w centrum osiedla, pod bokiem szkoły, gdzie codziennie spaliny zatruwają mieszkanców, a przede wszystkim dzieci na boisku szkolnym. To, co kiedyś było dobre ( a może niedobre, ale komuna nie liczyła się z ludźmi), to nie znaczy, że obecna wladza ma to powielać! Przecież wraz ze zmianą władzy nadejdą czasy, że to osiedle będzie miało inny wygląd, mieszkanców baraków wreszcie zacznie się poważnie traktować i wtedy co? Zajezdnia na pewno zostanie przeniesiona za miasto, ale kto pokryje koszty tych wszystkich remontów i nieprzemyślanych inwestycji?

 • Link do komentarza avalon czwartek, 12 lipca 2018 23:56 napisane przez avalon

  Remont zajezdni MZK w takim zakresie nie zmieni najważniejszego - braku placu manewrowo-postojowego. Autobusy w tej zajezdni są stawiane byle jak na każdym wolym skrawku dostępnego terenu, pod bramami warsztatowymi czy przy ogrodzeniach. Jedyna droga manewrowa wokół budynku na środku jest bardzo ciasna i nie przystosowana do ruchu autobusów, głównie z powodu zaparkowanych pojazdów które dodatkowo manewrują na wstecznym. O zdolności do parkowania na tej zajezdni dla dorożek kilku pojazdów wicej nie ma nawet mowy. Nie będzie więc nowych linii, chyba że zmniejszą częstotliwości kursowania istniejących połaczeń - po prostu nie przybędzie już autobusów.
  Do poprawy sutuacji wystarczyło wyburzyc barak mieszkalny na Wesołej otoczony z trzech stron zajednią. Mogłoby w ten sposób powstać kilkanaście miejsc przejazdowych dla autobusów. Mechanicy przez jakiś czas będa mieć czyściej, w biurach będzie ładniej ale ten remont nic nie zmieni w działaniu komunikacji w Gnieźnie.

 • Link do komentarza Obywatel czwartek, 12 lipca 2018 16:56 napisane przez Obywatel

  Nie ma to jak wydawać dwa razy kasę na es te de. A co tam podatnik zapłaci za remont

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane