środa, 05 grudnia 2018 09:25

Park Trzech Kultur na ukończeniu

 
Park Trzech Kultur na ukończeniu fot. Rafał Wichniewicz

Plac zabaw, strefa ćwiczeń dla seniorów, a także asfaltowa ścieżka wokół całego zieleńca - ostatnie prace w Parku Trzech Kultur dobiegają końca.

Po kilku miesiącach prac, jakie zajęły wykonawcy na realizację rewitalizacji zieleńca na os. Tysiąclecia, w końcu mieszkańcy mogą podziwiać efekty. Co prawda płot odgraniczający wstęp jest jeszcze w kilku miejscach rozstawiony, jednakże większość już korzysta ze ścieżek prowadzących w kilku kierunkach, w większości wykonanych z typowo parkowej nawierzchni. Wyjątkiem jest jedynie ciąg komunikacyjny, utworzony pod kątem rowerzystów oraz miłośników rolek - jest to ścieżka od rejonu skrzyżowania ul. Roosevelta i Libelta aż do bloków przy ul. Budowlanych, a także druga o długości w sumie kilkuset metrów, okalająca cały park dookoła. 

Ponadto powstało nowe oświetlenie z zamocowanymi w niektórych miejscach elementami monitoringu, a także trzy podświetlane, przezroczyste tablice, informujące o dawnej historii Parku Trzech Kultur. Od końca XIX wieku do II wojny światowej teren ten stanowił cmentarz ewangelicki. W trakcie prowadzonych prac budowlanych natrafiono na pozostałości fundamentów dawnej kaplicy, a także jeden pochówek w murowanej niszy. Szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz przy ul. Witkowskiej. Ustawiona przed laty tablica, upamiętniająca istnienie nekropolii, została ustawiona niedaleko miejsca, w którym do niedawna się znajdowała. 

Ponadto pojawiły się elementy małej architektury - ławki, śmietniki, popielniczki, tzw. psie pakiety oraz stojaki dla rowerów przy placu zabaw oraz strefie rekreacji dla seniorów. Pojawiły się także urządzenia do mgiełki wodnej, z których będzie można korzystać w gorące dni. Rewitalizacji doczekał się także staw, znajdujący się od strony bloków oraz parkan z nowym, ozdobnym płotem od strony ul. Roosevelta. Ponadto dokonano pielęgnacji zieleni poprzez wycinkę części drzew i krzewów, a także dokonano nowych nasadzeń. Na pełen efekt remontu Parku Trzech Kultur przyjdzie poczekać do wiosny.

31 komentarzy

 • Link do komentarza micio środa, 12 czerwca 2019 14:26 napisane przez micio

  Za oknem prawie przeszło 30 stopni a urządzenia zraszające w parku nie działają... Oszczędności?

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 11 grudnia 2018 07:20 napisane przez wyborca

  Czy ta nasza Rada Miasta istnieje? Coś robi? Nad czymś dyskutuje? Czy myśli tylko jak sobie zorganizować noworoczną balangę?

 • Link do komentarza mieszkaniec 2 poniedziałek, 10 grudnia 2018 10:26 napisane przez mieszkaniec 2

  Rydz . Jak się w tym mieście nic nie konserwuje, nic na bieżąco nie naprawia, nic nie smaruje, nic nie maluje a tylko wymienia na nowe, ( bo tak najłatwiej i najszybciej wydaje się nasze pieniądze) to ja zadaję pytanie. To Gniezno ma jakiegoś gospodarza czy nie ?

 • Link do komentarza Rydz niedziela, 09 grudnia 2018 23:25 napisane przez Rydz

  Ruda zauwaz ze stary sprzet nadawal sie tylko na zlom. Zatarta karuzela, zardzewiale zjezdzalnie, brak stopni przy wejsciu na zjezdzalnie czy pourywane hustawki. Cokolwiek nowego bedzie lepsze niz to co bylo.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 09 grudnia 2018 19:48 napisane przez mieszkaniec

  RUDA, co jest pięknego w tym parku? Byłaś w jakimkolwiek parku za granicą? Widziałaś setki a nawet tysiące kwitnących kwiatów? Tutaj jest tylko porządek, wycięte stare krzaczory i poprawione drogi. Nie nazywaj pięknem tego, co nim nie jest! jest owszem porządek, we tylko tyle i "aż" tyle!

 • Link do komentarza RUDA niedziela, 09 grudnia 2018 12:21 napisane przez RUDA

  Park piękny :-)
  Ale uważam że dzieci zostały oszukane.
  W "starej" wersji parku, sprzęt do zabawy może był Stary, ale było w czym wybierać. Teraz... ogólny minimalizm. Szkoda.

 • Link do komentarza urzędas sobota, 08 grudnia 2018 00:05 napisane przez urzędas

  humanisto, tak, masz rację, ten park był sprzątany jeden jedyny raz po tej nawałnicy i wiesz co? Sprzątali go wolontariusze, którzy samorzutnie się skrzyknęli i ja też tam byłem,.Oczywiście, ze po tym orkanie, to każda para rąk była nie tylko tutaj potrzebna, ale poza tym zdarzeniem nie przypominam sobie, żeby magistrat zajmował się tym i nie tylko tym parczkiem przez ostatnie lata. Zatem nawet każde uprzątnięcie liści i zagrabienie alejki będzie uważane jako fenomen władzy i społeczeństwu wmawiać się będzie, jaka ta władza jest niepospolita, wybitna, ponadprzeciętna itd. co również odzwierciedlają niektóre komentarze fanów tej epokowej zwierzchności, a każdy przejaw zwykłego wypełniania obowiązków traktowany będzie jako arcydzieło.

 • Link do komentarza bobhaus piątek, 07 grudnia 2018 19:59 napisane przez bobhaus

  To ubierz gumofilce a w bibliotece publicznej zapoznaj się z czego i jak buduje czy rewitalizuje się parki - dział Archutektury Krajobrazu , Ogrody i Parki.

 • Link do komentarza bobhaus piątek, 07 grudnia 2018 19:55 napisane przez bobhaus

  W ramach solidarności z dziurami ulic weź idź do parku i pojeździj sobie po równych alejkach..swoja droga to w parku mają być dziury?? Drogami w mieście zarządza powiat , wojewoda , GDDKiA i prezydent.. O której drodze piszesz??

 • Link do komentarza humanista piątek, 07 grudnia 2018 14:43 napisane przez humanista

  Oj Małgoniu / przeczytałaś teks bez zrozumienia, skoro twierdzisz, że kogoś obrażam.
  Jeśli chodzi o pryncypała, to nigdy takowego nie miałem.
  4 lata powiadasz?! Nie pamiętam dokładnie, ale były cmentarz jest sprzątamy chyba dopiero po zeszłorocznej sierpniowej nawałnicy!? A może się mylę!?

 • Link do komentarza masza piątek, 07 grudnia 2018 14:16 napisane przez masza

  Kto będzie winien takiemu skaleczeniu się dziecka? Opiekun, nikt inny.

  A ławki dobrze, że są już teraz montowane z poręczami bocznymi, bo takie są wymogi przy tworzeniu przestrzeni przyjaznych także dla niepełnosprawnych, bez tych poreczy trudno sie wózkowiczowi wskrabać na ławkę, albo osobie z innymi trudnościami w poruszaniu z niej wstać

 • Link do komentarza fak piątek, 07 grudnia 2018 11:56 napisane przez fak

  adam, w parku kościuszki też są stojaki i jakoś praktycznie nigdy nikt do nich się nie przypina. To samo jest z tymi, które ustawiono na trakcie królewskim na dąbrówki - walnęli ich kilka, do tego na trawniku i stoją puste.

 • Link do komentarza Marco piątek, 07 grudnia 2018 11:48 napisane przez Marco

  WRACAJĄC DO TEMATU NOWEGO PLACU ZABAW. Przy urządzeniach zabawowych gdzie będzie biegało swobodnie bardzo dużo dzieci zamontowano ławeczki i "fotele" pojedyncze z metalowymi poręczami bocznymi. Niby wspaniale, bo nowe. Ale czy projektant przewidział, że dzieci biegając, się PRZEWRACAJĄ !! A jak się potkną czy przewrócą biegnąc do rodziców czy Dziadków siedzących na ławeczce i uderzą główką w OSTRĄ KRAWĘDŹ metalowej , bocznej poręczy ? To kto będzie winien takiemu skaleczeniu się dziecka ? Czy akurat przy urządzeniach zabawowych nie można było ustawić ławeczek z zaokrąglonymi poręczami bocznymi . Dużo bezpieczniejszymi dla maluchów!! Ktoś znowu nie pomyślał. Nie przewidział !

 • Link do komentarza jojo piątek, 07 grudnia 2018 08:47 napisane przez jojo

  @micio > Rodzice wiedzą co jest dla dzieci ważne. ~~~ tak, zwłaszcza antyszczepionkowcy

 • Link do komentarza adam czwartek, 06 grudnia 2018 22:11 napisane przez adam

  na tak duży park tylko jeden stojak na rowery - i to aż na 7 sztuk, reszta będzie opierana o drzewa. projektanci nic nie myślą.

 • Link do komentarza Małgonia czwartek, 06 grudnia 2018 20:24 napisane przez Małgonia

  Humanisto, fakt, ze ty potrafisz najbardziej obrażać ludzi i to publicznie i nawet z nazwiska. Natomiast bronisz swojego pryncypała, jak Ursus, niech ci będzie. Natomiast wiedz, że utrzymanie zieleni w mieście jest zakichanym obowiązkiem gminy i jeżeli nie sprzątało się w tych miejscach przez 4 lata, to teraz każde użycie łopaty czy grabi jest dla ciebie ósmym cudem świata!

 • Link do komentarza Gom czwartek, 06 grudnia 2018 16:02 napisane przez Gom

  Zenon masz rację. Tylko narzekać potrafimy taki nasz naród. Dlaczego nikt nie pisze o karuzeli z prawdziwego zdarzenia która tam była? .......Już wiem bo to było za komuny. Ale była fajna i dzieciaki cieszyło. Teraz takie czasy co , zrobią źle, czego nie zrobią jeszcze gorzej

 • Link do komentarza humanista czwartek, 06 grudnia 2018 15:31 napisane przez humanista

  I jak zawsze malkontentów mnogo. Skąd wy się bierzecie?
  Problemem, to mogą być dewastatorzy.
  Pięknieje nam Gniezno.

 • Link do komentarza micio czwartek, 06 grudnia 2018 14:05 napisane przez micio

  @Zenon jeżeli się coś robi to z głową, bo łatwo jest wydać publiczne pieniądzmi. Szkoda że nie było żadnych konsultacji społecznych itp. Rodzice wiedzą co jest dla dzieci ważne. Swoją drogą te pakiety dla psów- to wielka bzdura- po co to montować- kto ma prowizje od tego? Zawsze puste, bo ludzie kradną od razu całe rolki worków na odchody, a ten co sprząta po swoich czworonogach to zawsze ma przy sobie woreczki. Każdy widzi że huśtawek jest mniej niż przedtem. Dzieciaki przedtem mogły latać do woli bo teren był ogrodzony, a teraz to tylko czekać aż jakiś rowerzysta potraci biegające dziecko. Po to jest park aby dzieci się wybiegały a nie ciągle z rodzicem za rączkę. Ładny bo nowy, jednak z funkcjonalnością to średnio

 • Link do komentarza zaczadzony czwartek, 06 grudnia 2018 13:53 napisane przez zaczadzony

  A teraz temat dla ekologów gnieźnieńskich . Mamy park, do którego prezydent będzie zapraszał rodziców z dziećmi , by pooddychać w nim świeżym powietrzem. A tu ZOOOOG ! W samym środku osiedla, gorzej w samym środku parku wielki komin baru piwnego "Warka", z którego co kilka dni dymi się, aż miło. A smród tego dymu roznosi się po całym parku. I gdzie tu szukać świeżego, czystego powietrza. XXI wiek . Nowoczesny park. W parku wszystko ekologiczne. A wielki komin dymi, dymi i dymi. Czy tej niedoskonałości, tego nowoczesnego obecnie parku, nikt w tym magistaracie nie dostrzega? Czy z tym kominem nie można nic zrobić? Czy ten bar nie może być ogrzewany przez PEC lub przez kotłownię gazową ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane