czwartek, 21 marca 2019 17:50

S5 do Bydgoszczy częściowo za półmetkiem

 
S5 do Bydgoszczy częściowo za półmetkiem źródło: GDDKiA

Kilka dni temu zakończyła się tzw. przerwa zimowa w kontraktach, realizowanych przez GDDKiA. Oznacza to iż wykonawcy powinni w pełni powrócić na teren budowy, choć nie wszędzie tak się dzieje.

Stosunkowo łagodna aura sprzyjała pracom budowlanym, realizowanym na całym odcinku 130 kilometrowej drogi ekspresowej S5 - od granicy województwa kujawsko-pomorskiego tj. od węzła Mielno, aż do wjazdu na A1 niedaleko Grudziądza. Koniec przerwy zimowej, tj. okresu pozwalającego na ograniczony zakres prac, oznacza powrót wszystkich sił wykonawczych na place budowy. 

W chwili obecnej na drodze ekspresowej S5 prowadzone są prace przy budowie obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt), Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) oraz Obwodów Utrzymania Drogi (OUD). Realizowane są prace ziemne: wykonywanie nasypów, ich wzmocnienie oraz wymiany gruntów, realizowane są również warstwy mrozoochronne i podbudowy. Trwają także prace w branży melioracyjnej, telekomunikacyjnej, wodno-kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i gazowej. 

Najbardziej zaawansowanym odcinkiem jest fragment od Mielna do Jaroszewa - 66,8%, a także kolejny odcinek z Jaroszewa do Szubina - 58,3%. Nieco gorzej sytuacja przedstawia się na kolejnym etapie z Szubina do Białych Błot - 38%, skąd zmierzający do Bydgoszczy będą mogli skierować się już do miasta. Zarówno wspomniany odcinek z Białych Błot do Szubina oraz fragmenty S5 Dworzysko - Aleksandrowo (19,3%) oraz Nowe Marzy (A1) -Dworzysko (21,3%) realizowane są przez Impresa Pizzarotti. Włoska firma została już wezwana przez bydgoską GDDKiA do natychmiastowego zwiększenia swojego zaangażowania na wspomnianych budowach. Wykonawcy dano czas do 15 kwietnia br., inaczej inwestor grozi odstąpieniem od umowy.

Na pozostałych dwóch odcinkach, stanowiących obwodnicę Bydgoszczy, prace są w różnym stopniu zaawansowania: Aleksandrowo - Tryszczyn 49,5%, Tryszczyn - Białe Błota 37,5%. Zgodnie z aktualnymi założeniami, budowa drogi ekspresowej S5 na całym 130-kilometrowym odcinku ma zostać ukończona do marca 2020 roku.

1 komentarz

  • Link do komentarza tomek czwartek, 21 marca 2019 21:43 napisane przez tomek

    i pomyśleć, że miała być na euro 2012 :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022