Jesteś tutaj:Gospodarka Droga do Wrześni bez szans na realizację?
wtorek, 26 marca 2019 12:18

Droga do Wrześni bez szans na realizację?

 
Droga do Wrześni bez szans na realizację? źródło: Google Street View

Dokumentacja czeka od 12 lat, ale pieniędzy ciągle brak. Przewidywana jeszcze rok temu możliwość poprawienia warunków drogowych na odcinku DK 15 z Gniezna do Czeluścina oddala się w czasie.

Przed rokiem radni miejscy spotkali się z zarządcami dróg, przebiegającymi przez Gniezno. W trakcie posiedzenia komisji przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakładał, że w 2018 roku dokonana zostanie aktualizacja dokumentacji projektowej, która pozwoli na realizację inwestycji w latach 2019-2020. Niestety, wiele wskazuje na to iż nie uda się tego wykonać w najbliższych dwóch latach, a może i dłużej.

Informację o aktualnych założeniach inwestycyjnych przekazał na piątkowym posiedzeniu powiatowej Komisji Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska kierownik gnieźnieńskiego rejonu GDDKiA Wojciech Dams. Aktualnie w planach jest realizacja dwóch zadań - przebudowa drogi krajowej nr 15 na odcinku z Gniezna do Czeluścina, obejmująca wykonanie poszerzenia drogi, korekt odwodnienia na całej długości wraz z poprawą bezpieczeństwa na odcinkach przebiegających przez Żydowo (sygnalizacja świetlna) i Szczytniki Czerniejewskie oraz rozbudowa drogi krajowej nr 15 na odcinku Trzemeszno - granica województwa, obejmująca budowę ciągu pieszo-rowerowego na fragmencie Trzemeszno - Lubin.

- Z przykrością muszę powiedzieć, bo zawsze ostrożnie się w tym temacie wypowiadałem, że mimo iż zawsze wierzyłem iż niektóre inwestycje uda się zrealizować, tak w tej chwili patrzę na to pesymistycznie. Wynika to z tego iż posiadamy na oba te odcinki dokumentację. Dokumenty na pierwszy z fragmentów z Gniezna do Czeluścina leży już od dwunastu lat w szafie i ciągle ten plan jest przekładany i przekładany. Ostatnio bardzo optymistycznie się wyraziłem, bowiem w 2018 roku miano zaktualizować dokumentację, a w 2019 ruszyć z budową. Teraz muszę powiedzieć iż w 2019 roku na pewno nie będzie aktualizowanej dokumentacji. Co będzie w następnych latach, trudno powiedzieć - przekazał Wojciech Dams. Jak dodał, odcinek od Trzemeszna do granicy województwa ma gotową dokumentację od około 8 lat i sytuacja jest podobna: - Mieliśmy informację tydzień temu, że prawdopodobnie zostanie to w tym roku zrobione łącznie z budową ścieżki rowerowej, jednak inwestycja została skreślona i dokumentacja także nie będzie uaktualniana. Z przykrością muszę powiedzieć iż w 2019 roku nie zrobimy nic - zakończył pesymistycznie kierownik.

O tym, jak wygląda podróż na odcinku drogi krajowej nr 15 z Gniezna do Czeluścina wie każdy, kto przemieszcza się tą trasą nawet sporadycznie. Fragment położony na terenie powiatu wrzesińskiego wykonano już kilka lat temu i już wówczas mówiło się o konieczności dokończenia tej inwestycji na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Być może 12 lat to wciąż za mało, by znaleźć odpowiednie środki na dokończenie inwestycji, choć nie należy ukrywać iż dla GDDKiA priorytetem są wciąż drogi ekspresowe oraz obwodnice, realizowane na terenie całego województwa. Niemniej, czas oczekiwania na inwestycję nadwyręża cierpliwość wielu mieszkańców oraz samorządowców. Szczególnie mowa tu o trzech zadaniach, na które wszyscy czekają - poprawa warunków bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Szczytnikach Czerniejewskich, sygnalizacji świetlnej w Żydowie oraz budowa ścieżki rowerowej z Gniezna do Cielimowa i dalej do Żydowa.

9 komentarzy

 • Link do komentarza no i co piątek, 29 marca 2019 08:49 napisane przez no i co

  do jojo - rozumiem że jesteś żarliwym wyznawcą ideologii POKO i zapewne dobrze pamiętasz rządy SLD i PO skoro ci u nich tak dobrze, ale tak dla przypomnienia to za ich czasów nie budowano tej drogi po naszej stronie chociaż od strony Wrześni taka inwestycja trwała. Słusznie zauważasz że teraz dzieciom dali , zauważ też że za czasów twoich idoli nie dość że drogi nie robili to i dzieciom nie dali.

 • Link do komentarza ser środa, 27 marca 2019 20:42 napisane przez ser

  Brawo PO PIS niedlugo to droga bedzie dziurawa i niebezpeczna a poterm sie dziwia skad sa te wypadki i kolizje

 • Link do komentarza królikowa środa, 27 marca 2019 09:29 napisane przez królikowa

  Wcale się nie zdziwię jak nie będzie też tej obwodnicy przez las, tych obiecanych 50 kilometrów ścieżek rowerowych, szpitala nie będzie, PKSu nie będzie , nic nie będzie . Za to będą rozwijające się okoliczne wsie i miasta , no i w Gnieźnie będą króliki. Tylko jak tych dróg oraz ścieżek i tego PKSu nie będzie , to jak ci turyści przyjadą oglądać te króliki ?

 • Link do komentarza bajka środa, 27 marca 2019 09:23 napisane przez bajka

  Gruszczyński gdzie jest , niech ratuje , niech zagrozi zmianą nazwy drogi jak nie zostanie zrobiona

 • Link do komentarza jojo środa, 27 marca 2019 06:16 napisane przez jojo

  Kasa poszła na przedwyborcze obietnice PiS dla motłochu. Takich wstrzymanych na lata inwestycji będzie coraz więcej. "Przynajmniej dzieciom dali".

 • Link do komentarza avalon wtorek, 26 marca 2019 16:51 napisane przez avalon

  A nie łatwiej i taniej zmienić kategorie tej drogi z powrotem na "wojewódzką"? Tzw. DK15 nie pełni żadnej ważniejszej funkcji tranzytowej na obszarze kraju, nic sensownego po drodze nie łączy.

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 26 marca 2019 14:45 napisane przez kierowca

  A co na to nasi parlamentarzyści ? Echo...

 • Link do komentarza hehe wtorek, 26 marca 2019 14:12 napisane przez hehe

  Jakoś tak tej Wrześni lepiej się powodzi niż temu Gnieznu. Mają VW, dobre drogi , nawet ich stać było żeby kupić od Gniezna kolejkę wąskotorową i wyremontować . No tak , ale tam nie mają żużla i królików ........

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 26 marca 2019 12:48 napisane przez rezigiusz

  I co POKO-wcy rządzący w UM j PG widać ze wasza władza sięga tylko do "czubka własnego nosa" i widać jacy w "uszach ciecy jesteście". Byłem rok temu na tej komisji co pan z GDDKiK jak i PZD
  snuli nierealne bajki i jak widać wszystko w sferze bajek zostało.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane