czwartek, 04 kwietnia 2019 11:34

Prace przy trzecim wiadukcie postępują

 
Prace przy trzecim wiadukcie postępują fot. Rafał Wichniewicz

Najdroższa inwestycja drogowa, realizowana w ostatnich latach na terenie Gniezna, wkrótce zacznie nabierać coraz bardziej realnych kształtów. Obecnie prace prowadzone są w niemal każdym zaplanowanym zakresie.

Przebudowa układu komunikacyjnego pomiędzy ul. Słoneczną a al. Reymonta, rozpoczęta na początku tego roku, zakończona ma zostać najpóźniej w październiku br. W chwili obecnej wykonawca (Strabag) realizuje prace związane ze wszystkimi zaplanowanymi zakresami robót - instalacjami ziemnymi, budową pierwszych elementów zaplanowanych dróg, na najważniejszym tj. przebudowie wiaduktu kończąc. 

W przypadku samej przeprawy, najbardziej intensywne prace trwają obecnie przy południowej części dotychczasowego wiaduktu w miejscu torów bocznych. Po rozebraniu części przęseł, a także wyburzeniu przyczółków, rozpoczął się szalunek zaplanowanej konstrukcji. Nowe podpory dla tej części zostały już wykonane, a obecnie trwa szalunek przyszłej konstrukcji pierwszego przęsła. Całość odbywa się przy trwającym regularnym ruchu kolejowym na czynnych torach, położonych na dalszej części przeprawy. 

Po ukończeniu pierwszej części wiaduktu i ułożeniu na nim torowiska, budowlańcy wykonają dalszą część inwestycji, na której znajdują się główne szlaki kolejowe (tory w kierunku Inowrocławia oraz Gniezno Winiary). 

Po północnej stronie terenu budowy, trwa układanie sieci podziemnej przyszłej infrastruktury odwadniającej oraz elektrycznej, która powstanie w rejonie zaplanowanego drugiego w tym miejscu ronda, w którym zbiegać się będzie ruch z ul. Pod Trzema Mostami, al. Reymonta oraz od strony ronda im. Witolda Pileckiego. 

Po południowej stronie terenu budowy, ułożona jest część instalacji podziemnej oraz częściowo podbudowa pod przyszłą drogę. Przeprowadzono także sieć elektryczną do zaplanowanej sygnalizacji świetlnej. Kwestia "świateł" na krzyżowaniu ul. Słonecznej, Kolejowej i ul. Pod Trzema Mostami, wciąż budzi pytania, na które odpowiedź padła już jakiś czas temu - pojawienie się sygnalizacji świetlnej było wyżej oceniane w konkursie na dofinansowanie, o które ubiegano się w przypadku tej inwestycji, dlatego zdecydowano się je wpisać do projektu.

Zdjęcia dronem wykonane zostały pod koniec lutego. Pozostałe - na początku kwietnia br.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Spedytor B poniedziałek, 08 kwietnia 2019 11:06 napisane przez Spedytor B

  Zgodzę się ze słowami ZUCHa. Rondo zamiast sygnalizacji świetlnej byłoby zdecydowanie lepsze. Przez te światła rondo po drugiej stronie będzie się korkować. Myślę, że światła w tym miejscu zostaną szybko wyłączone.

 • Link do komentarza sjdgjdg piątek, 05 kwietnia 2019 18:42 napisane przez sjdgjdg

  mogliby się pospieszyć

 • Link do komentarza Zuch piątek, 05 kwietnia 2019 07:07 napisane przez Zuch

  Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulicy Słonecznej z ulicą Trzech mostów to błąd. Rondo było by dużo korzystniejsze, A co z koncepcją połączenia tego skrzyżowania lub ulicy Słonecznej z ulicą Składową ?

 • Link do komentarza Tomas piątek, 05 kwietnia 2019 06:25 napisane przez Tomas

  Ta inwestycja ogólnie nie ma większego sensu... powinno się już myśleć o przeprawie przez tory i łączeniu ze strefą przemysłową we wschodniej części miasta (ona się cały czas rozrasta) żeby cały ruch za miastem, wzdłuż torów się odbywał, gdzie miejsca jest pełno aż do Składowej.
  Ta przeprawa w dwóch kierunkach nic nie usprawni bo cały ruch i tak stanie na najbliższych skrzyżowaniach, które i teraz się korkują.

 • Link do komentarza Mieciu czwartek, 04 kwietnia 2019 18:14 napisane przez Mieciu

  Mam nadzieję że nie będzie ograniczenia wysokości poniżej 4 metrów dla przejazdu pod mostem. Inaczej ta cała inwestycja nie ma sensu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane