Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 kwietnia 2019 11:34

Prace przy trzecim wiadukcie postępują

 
Prace przy trzecim wiadukcie postępują fot. Rafał Wichniewicz

Najdroższa inwestycja drogowa, realizowana w ostatnich latach na terenie Gniezna, wkrótce zacznie nabierać coraz bardziej realnych kształtów. Obecnie prace prowadzone są w niemal każdym zaplanowanym zakresie.

Przebudowa układu komunikacyjnego pomiędzy ul. Słoneczną a al. Reymonta, rozpoczęta na początku tego roku, zakończona ma zostać najpóźniej w październiku br. W chwili obecnej wykonawca (Strabag) realizuje prace związane ze wszystkimi zaplanowanymi zakresami robót - instalacjami ziemnymi, budową pierwszych elementów zaplanowanych dróg, na najważniejszym tj. przebudowie wiaduktu kończąc. 

W przypadku samej przeprawy, najbardziej intensywne prace trwają obecnie przy południowej części dotychczasowego wiaduktu w miejscu torów bocznych. Po rozebraniu części przęseł, a także wyburzeniu przyczółków, rozpoczął się szalunek zaplanowanej konstrukcji. Nowe podpory dla tej części zostały już wykonane, a obecnie trwa szalunek przyszłej konstrukcji pierwszego przęsła. Całość odbywa się przy trwającym regularnym ruchu kolejowym na czynnych torach, położonych na dalszej części przeprawy. 

Po ukończeniu pierwszej części wiaduktu i ułożeniu na nim torowiska, budowlańcy wykonają dalszą część inwestycji, na której znajdują się główne szlaki kolejowe (tory w kierunku Inowrocławia oraz Gniezno Winiary). 

Po północnej stronie terenu budowy, trwa układanie sieci podziemnej przyszłej infrastruktury odwadniającej oraz elektrycznej, która powstanie w rejonie zaplanowanego drugiego w tym miejscu ronda, w którym zbiegać się będzie ruch z ul. Pod Trzema Mostami, al. Reymonta oraz od strony ronda im. Witolda Pileckiego. 

Po południowej stronie terenu budowy, ułożona jest część instalacji podziemnej oraz częściowo podbudowa pod przyszłą drogę. Przeprowadzono także sieć elektryczną do zaplanowanej sygnalizacji świetlnej. Kwestia "świateł" na krzyżowaniu ul. Słonecznej, Kolejowej i ul. Pod Trzema Mostami, wciąż budzi pytania, na które odpowiedź padła już jakiś czas temu - pojawienie się sygnalizacji świetlnej było wyżej oceniane w konkursie na dofinansowanie, o które ubiegano się w przypadku tej inwestycji, dlatego zdecydowano się je wpisać do projektu.

Zdjęcia dronem wykonane zostały pod koniec lutego. Pozostałe - na początku kwietnia br.

Galeria

5 komentarzy