wtorek, 23 kwietnia 2019 12:44

Powidz zyska centrum edukacyjno-rehabilitacyjne i odnowiony rynek

 
Powidz (siedziba przyszłego centrum rehabilitacyjno-edukacyjnego w budynku narożnikowym) Powidz (siedziba przyszłego centrum rehabilitacyjno-edukacyjnego w budynku narożnikowym) źródło: Google Street View

Porozumienie między Gminą Powidz a Caritas AG pozwoli na zmianę oblicza głównego placu w tej miejscowości. Wszystko dzięki dofinansowaniu, uzyskanemu w ramach WRPO.

Jedna z najmniejszych gmin w tej części województwa, która stanowi cel wypoczynku wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, wkrótce zyska nową instytucję. Wszystko to za sprawą projektu, którego wartość wynosi 7 mln 350 tys. złotych i obejmuje przebudowę dawnego domu zakonnego oraz głównego placu w tej miejscowości. Projekt realizowany jest we współpracy Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Gminy Powidz.

W niepozornym, piętrowym domu z dwuspadowym dachem przy Placu Powstańców Wielkopolskich w Powidzu powstanie "centrum edukacyjno-rehabilitacyjne": - Nasza współpraca między gminą i Caritas jest bardzo ważna, gdyż ten teren zostanie zrewitalizowany i będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i gościom. Sam projekt centrum edukacyjno-formacyjnego pozwoli na zmotywowanie mieszkańców Powidza i osób niekiedy marginalizowanych, a więc seniorów czy osób z niepełnosprawnościami, które będą mogły tu znajdować czas i zajęcie, ale też będzie to taka baza dla osób, które będą chciały się szkolić. Ponadto będzie tu możliwa rehabilitacja, nie tylko ta medyczna, ale też społeczna - mówi ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas AG, która to instytucja zarządza budynkiem przy Placu Powstańców Wielkopolskich. We wtorkowe przedpołudnie wraz z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem dokonał podpisania umowy na dofinansowanie.

W budynku ulokowanych zostanie szesnaście pokoi, zlokalizowane zostaną dwie sale rehabilitacyjne, sala konferencyjna dla 50 osób, a także zaplecze gastronomiczne, kuchnia, stołówka, szatnia i toalety. Ponadto za tę kwotę zrealizowana zostanie przebudowa placu: - Dzięki temu rynek w Powidzu zacznie żyć na nowo, będzie miejscem, w którym faktycznie będzie centrum miejscowości. W ramach planu rewitalizacji jest, by stał się on bardziej przyjazny pieszym i osobom o obniżonej sprawności ruchowej lub dla rodziców z dziećmi w wózkach. Będą szersze chodniki i likwidacja barier architektonicznych, które obecnie na rynku występują - mówił Jakub Gwit, wójt Gminy Powidz. Projekt zarówno centrum, jak i przebudowy placu, ma nastąpić w ciągu dwóch lat.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane