poniedziałek, 29 kwietnia 2019 16:24

Ruch na ul. Orzeszkowej ma zostać uspokojony

 
Ruch na ul. Orzeszkowej ma zostać uspokojony źródło: Google Street View

Mieszkańcy osiedla Skiereszewo będą mogli poczuć się nieco bezpieczniej - główna ulica zbiorcza w tej części miasta zyska dodatkową infrastrukturę.

Jeszcze 10-15 lat temu szutrowa droga, prowadząca bardziej na wieś Skiereszewo niż na teren dużego osiedla mieszkaniowego, dziś jest główną arterią, którą większość gnieźnian z tej części miasta wybiera zamiast ul. Poznańskiej.

Intensywny ruch zwiększył się jeszcze bardziej wraz z budową kolejnych budynków wielorodzinnych, które wyrosły jeden przy drugim tuż za Dziekanką. To sprawiło też, że ul. Orzeszkowej stała się dla niektórych kierowców "trasą szybkiego ruchu". W efekcie doszło już na niej do kilku zdarzeń drogowych, a jednocześnie piesi nie zawsze czują się pewnie, chcąc przekroczyć jezdnię na drugą stronę. 

W celu uspokojenia ruchu na ul. Orzeszkowej za 190 tys. złotych wykonana zostanie dokumentacja projektowa oraz budowa podniesionych dwóch skrzyżowań z ulicą Miłosza oraz Głęboką (podobne jak na skrzyżowaniu Mickiewicza i Mieszka I). Ponadto wykonane zostaną dwa progi wyspowe, które umożliwiać będą przejazd autobusom MPK - na wysokości kościoła oraz ZOL. Ponadto wykonana zostanie oznakowanie poziome - linia ciągła na niemal całej długości ulicy. Jak poinformował prezydent Tomasz Budasz, prace mają zostać wykonane prawdopodobnie jesienią br.

 

29 komentarzy

 • Link do komentarza Marco niedziela, 12 maja 2019 00:28 napisane przez Marco

  Agnieszko . W pełni popieram Twój pomysł dotyczący budowy drugiej jezdni od składu złomu w kierunku zaplecza stacji HAWA !

 • Link do komentarza kierowca omijający ulicę Poznańską sobota, 11 maja 2019 22:28 napisane przez kierowca omijający ulicę Poznańską

  Ulica Orzeszkowej powinna łączyć się z ulica Poznańską w zupełnie innym miejscu ! Połączenie Ulicy Orzeszkowej z Poznańską przez ulicę Swarzędzką jest....... wielka pomyłką !!!! Ruch samochodowy powinien być poprowadzony ulicą Orzeszkowej dalej prosto, w kierunku fabryki opakowań szklanych i dopiero za tym zakładem powinien łukiem dochodzić do mostu ( wiaduktu) nad ulicą Poznańską ( biegnącą już w kierunku Łubowa). Z tego mostu powinien być zaprojektowany i zbudowany zjazd ślimakiem w kierunku S 5 - na Poznań. A przed mostem płynny zjazd z trasy nr 15 na przedłużoną do w/w do mostu ulicę Orzeszkowej. Prawda, że proste. Wystarczy tylko odrobinę pomyśleć i już bedzie po problemie wąskiego gardła jakim jest ulica Swarzędzka.

 • Link do komentarza Al środa, 08 maja 2019 22:11 napisane przez Al

  Wyniesione skrzyżowania.... co za zbieg okoliczności czyżby tam mieszkał Pan radny?!! Obiecane sąsiadom... Tak się zyskuje sympatię "wyborców"

 • Link do komentarza fffffff środa, 08 maja 2019 10:53 napisane przez fffffff

  Koryfeuszu , zauważ łaskawie że czym innym jest pierwszeństwo dla autobusu włączającego się do ruchu z przystanku a czym innym wymuszanie pierwszeństwa przez autobus znajdujący się w ruchu i zmieniający pas ruchu . Dyskusja dotyczy tego drugiego elementu.

 • Link do komentarza nopisdu wtorek, 07 maja 2019 14:40 napisane przez nopisdu

  - wycofać z Poznańskiej ruch tranzytowy - szczególnie ten w kierunku Torunia/Olsztyna,
  - ustawić inteligentnie sterowanie światłem, wprowadzić liczniki czasu do zmiany
  wtedy lepiej jechać drogą dwupasmową niz wąską Orzeszkowej.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 02 maja 2019 08:56 napisane przez Koryfeusz

  ffffffff, te wymuszanie pierwszeństwa do prawda, jednakże autobusom MPK trzeba ustąpić gdy wyjeżdżają z przystanku.
  Jeśli lewy pas jest zajęty, zrobi się korekt to ja na Wrzesińską jadę inną drogą, pasem na wprost, a potem Dalkoską i w kierunku Kostrzewskiego, a następnie na Wrzesińską. Co ciekawe tak jest o wiele szybciej niż stać w korku. Więc ci ze środkowego pasa do jazdy prosto może by się tak nie wciskali na ten lewy, a pomyśleli o wybraniu innej drogi? Oczywiście jest tu też inny nagminny problem. Ci, co chcą się wcisnąć na lewoskręt czasem długo blokują pas do jazdy prosto i tym samym na nim powodują korek.

 • Link do komentarza Krzysztof czwartek, 02 maja 2019 08:23 napisane przez Krzysztof

  Kolejny przejaw głupoty włodarzy miasta i marnotrawienia pieniędzy podatników, bez głębszej refleksji i dobrego rozwiązania. Typowe polskie działanie. Robić a nie myśleć.

  Jeżdżę do poznania do pracy, codziennie i wybieram ulice Orzeszkowa z prostej przyczyny - przejazd poznańska z racji sygnalizacji świetlnych źle zaprogramowanych i błędnie tam ustawionych z założenia (czemu brak przejść podziemnych i/lub rond) jest długi i uciążliwy. Czemu tego w pierwszej kolejności się nie poprawi!
  Czemu nie przeprogramuje się chociażby sygnalizacji by usprawnić ruch i poprawić przepustowość. Popatrzcie tylko ile jest sytuacji że stoi się na czerwonym A z lewej prawej i z na przeciwną nic nie jedzie! Sygnalizacja wylotowa jest tak ustawiona że szybciej się wjedzie od strony klecka czy swarzedzkiej aniżeli przejedzie główną trasą . Śmiech na sali!

 • Link do komentarza ech czwartek, 02 maja 2019 06:55 napisane przez ech

  współczuję tym co kupili tam działki z tego programu "pierwszy dom" od miasta czy jakoś tak. Ograniczeni układem komunikacyjnym i blokowiskami są ugotowani na całego, te ich domy nie będą sprzedajne !!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 02 maja 2019 06:48 napisane przez Kierowca

  Korfeusz 100 % racji. Przerwy między samochodami po 20 - 30 metrów robią, a później się dziwią, że ktoś z innego pasa wymusza. Autobusy to nawet na samym skrzyżowaniu z pasa na wprost skręcają w lewo. Do tego tiry na wiadukcie. Jest tam zakaz czy nie ma ?

 • Link do komentarza :-) czwartek, 02 maja 2019 06:27 napisane przez :-)

  Miasto wiedziało co robi sprzedając tam za .pół darmo działki pod domy jednorodzinne. Współczuję nowym nabywcom, ten hałas pociągów i jedna ulica dojazdowa

 • Link do komentarza c czwartek, 02 maja 2019 06:25 napisane przez c

  kometa - tylko że na taki ruch to jest tylko i aż jedna ulica którą można dojechać do centrum itd. Czy zdajesz sobie sprawę co bedzie dalej jak zostaną wybudowane nowe domy jednorodzinne i bloki mieszkalne, spytaj ludzi co tam już mieszkają to jest horror żeby tam wyjechać . Z tymi rozwiązaniami układów komunikacyjnych jest gorzej niż za czasów Kowalskiego. Stawiają bloki a nie rozwiązują problemów komunikacyjnych, są korki, kierowcy stają się coraz bardziej agresywni, te spowolnienia nie pomogą jak przybedzie tam samochodów, miasto wydaje pieniądze na pierdoły zamiast rozwiązywać tego typu problemy np. darmową komunikacją

 • Link do komentarza Gnieznianin środa, 01 maja 2019 21:40 napisane przez Gnieznianin

  To wcale nie rozwiązuje problemu, spowolnienie nie sprawi że mniej samochodów będzie jeździć.
  W planach jest budowa kilku kolejnych bloków z tyłu za tymi które sa oraz pełno działek na sprzedaż na domy jednorodzinne.
  Ulica swarzędzka też nie była projektowana na tak duży ruch. A to tam będzie największy zator. Tu trzeba kompleksowo rozwiązać problem bo będzie tu przybywać coraz więcej mieszkańców obecnie to najszybciej rozwijająca się część miasta. Proszę sprawdzić ile kolejnych działek pod nowe bloki zostało sprzedanych.

 • Link do komentarza Kierowca środa, 01 maja 2019 16:33 napisane przez Kierowca

  Rozwiązaniem nie jest blokowanie ruchu. Wystarczy myśleć przy tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego w Gnieźnie nowe ulice nadal są budowane tak wąskie, a skrzyżowania bez normalnie wymiarowych rond ?

 • Link do komentarza ffffffff środa, 01 maja 2019 08:52 napisane przez ffffffff

  Koryfeusz, jak można tam ruszyć równo z zielonym jak z pasa na wprost wciskają się na ten lewoskręt wmuszając pierwszeństwo a niekiedy robią to na wyścigi już na samym skrzyżowaniu , no i do tego jak ci autobusy wymuszają to z takim nie wygrasz bo on większy jest, ostatnio widziałem jak dwa autobusy przed samym skrzyżowaniem tak zrobiły. Tak to wygląda i cały pas do lewoskrętu już od strony Lecha stoi w korkach i czeka aż skończy się wymuszanie pierwszeństwa przez tych ze środkowego pasa

 • Link do komentarza rita wtorek, 30 kwietnia 2019 23:39 napisane przez rita

  Mieszkancy z Orzeszkowej wiedzieli gdzie sie buduja lub wykupuja mieszkania. Na Konikowiu bylo kiedys spokojnie a teraz nie idzie mieszkac,domy sie trzesa. Smog najgorszy w calym miescie, to nam zafundowali wlodarze. Kiedys byl bruk i idealny spokoj.

 • Link do komentarza kometa wtorek, 30 kwietnia 2019 23:26 napisane przez kometa

  olać przecież orzeszkowej ma wszystko jak nowe, dlatego ludzie jeżdżą jak debile prując nawet setką na łukach. Właśnie przez to, że mamy naród kierowców "z drogi kurła bo jadę i się spieszę" są robione tego typu przeszkody.

 • Link do komentarza olać wtorek, 30 kwietnia 2019 15:56 napisane przez olać

  W okolicznych miastach zamiast tworzyć przeszkody zniechęcające kierowców do dalszej jazdy , tworzone są wygodne rozwiązania jak chociażby ronda, nowe ulice, nowe nawierzchnie ulic itd.

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 30 kwietnia 2019 13:53 napisane przez Koryfeusz

  heheh, na odcinku Kościuszki do Warszawskiej ruch tak szybko się nie uspokoi, ale można by go udrożnić. Dłuższa sekwencja świateł, czyli w godzinach największego ruchu zielone świeciłoby się dłużej na lewoskręcie w kierunku wiaduktu. Poza tym ważna jest też umiejętność kierowców, aby ruszali równo z zielonym jak są pierwsi pod światłami i mają wolne skrzyżowanie. Dzisiaj jest tak, że zapala się zielone, a ten pierwszy dopiero zmienia biegi zamiast ruszać. No i do tego płynniej powinni jeździć.

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 30 kwietnia 2019 12:27 napisane przez Mieszkaniec

  Wpierw zmieniamy tą spokojną okolicę w blokowisko, a potem budzimy się z problemem, że ruch jak na autostradzie. Problem jest też na ulicy Lema i Rzepichy. Czy musi dojść do tragedii by ktoś się w końcu obudził??

 • Link do komentarza heheh wtorek, 30 kwietnia 2019 10:18 napisane przez heheh

  Czy tym samym sposobem możecie uspokoić ruch na Kościuszki na odcinku do skrzyżowania z Warszawską ? Bo tam też jest gęsto od samochodów.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane