czwartek, 06 czerwca 2019 10:11

Kontrola przebudowy eSTeDe. Nierealny, nowy termin ukończenia

 
Kontrola przebudowy eSTeDe. Nierealny, nowy termin ukończenia fot. Rafał Wichniewicz

Od ponad pół roku pełna nazwa Centrum Kultury przy ul. Roosevelta nabrała nowego znaczenia. "Scena To Dziwna", po której hula tylko wiatr i wybrzmiewa pustką, jeszcze długo poczeka na otwarcie.

Rozpoczęta przed rokiem inwestycja, polegająca na przebudowie powiatowej placówki kulturalnej, wstrzymana została w marcu br. Od tej pory na jej terenie nie dzieje się nic, a choć budynek z zewnątrz wygląda tak, jakby był w zaawansowanym stadium prac, to jednak jego wnętrza pozostają wiele do życzenia. Wszystko za sprawą niewłaściwie prowadzonej inwestycji, która do tego nie została zrealizowana w zakładanym terminie. Do tego dochodzą niezrealizowane płatności na rzecz podwykonawców oraz naruszenia założeń zawartych w projekcie.

- Wiemy, że projekt rozpoczął się w październiku 2016 roku i miał się zakończyć do września 2018 roku, potem z przedłużeniem na listopad 2018 roku, a w tej chwili ten termin mamy wynegocjowany z Marszałkiem na wrzesień 2019 roku, ale jest to termin nierealny. Nie zostanie on dotrzymany. W marcu br. nastąpiło obustronne odstąpienie od umowy, dlatego trudno mi powiedzieć, które jest bardziej wiarygodne i to będzie rozstrzygać odpowiednia instytucja. Następnym krokiem była przeprowadzona inwentaryzacja i raz jest ona przedstawiana na 37%, a raz 66%. Inwentaryzacja była wykonywana przez eSTeDe, generalnego wykonawcę i naszego inżyniera, który przyjmował za sposób inwentaryzację tabelę elementów scalonych, która była jako załącznik do umowy. Druga inwentaryzacja była wykonana przez niezależną firmę wyłonioną w przetargu - mówiła wicestarosta Anna Jung. Ostatecznie ustalono w toku tej ostatniej kontroli ustalono, że prace zostały wykonane na poziomie 46,3%. Brakujące nawet 20% (w stosunku do jednej z wcześniejszych wersji), to zdaniem wicestarosty źle wykonane prace. Jakie?

W inwentaryzacji wskazano m.in. zastąpienie izolacji z wełny szklanej styropianem, a także nieprawidłowy poziom posadzki, który wpływa na konieczność montażu ochronnych barier na grzejniki, a także przebudowę klatki schodowej. Ponadto wiele zmian w pracach budowlanych nie znajduje odzwierciedlenia w dzienniku budowy. Ustalono ponadto, że odbiory robót inspektora oraz kierownika budowy, na podstawie których dokonywano płatności generalnemu wykonawcy, doprowadziły do sytuacji, w których płacono za wadliwie wykonane prace: - Musimy wziąć pod uwagę rozbiórkę źle przeprowadzonych inwestycji oraz wykonanie tych robót od nowa. W ten sposób koszty są podwójne - przekazała Anna Jung.

- Czujemy się oszukani przez generalnego wykonawcę i kierownika budowy, ale to nie jest taka sytuacja, że jak ktoś pracuje wolno i źle w domu robiąc łazienkę, to za dwa dni ma się innego wykonawcę. My musimy funkcjonować według przepisów i dlatego czekaliśmy trochę z tą drastyczną decyzją, bo wiemy, jakie ona generuje skutki. Takie jak teraz, że od 15 marca mamy przestój - mówił Grzegorz Reszko, dyrektor CK eSTeDe.

W chwili obecnej, z uwagi na odstąpienie od umowy z generalnym wykonawcą, trwa kontrola Urzędu Marszałkowskiego. Być może ona da odpowiedź, czy w ogóle będzie możliwe dokończenie tej inwestycji na tych samych zasadach, co do tej pory, tj. z dofinansowania WRPO. To oznacza, że istnieje ryzyko, iż trzeba będzie dokonać zwrotu dotacji. Mowa tu o kwocie blisko 4 mln złotych.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Madllen 2 niedziela, 09 czerwca 2019 16:13 napisane przez Madllen 2

  "Drugi" szpital się szykuje jak zwykle winnych brak Zdecydowanie powinny posypać się kary zarówno jeśli chodzi o szpital jak i tak samo o eSTeDe !!!
  I przy okazji zwolnienia Dyrekcji i jego ludzi ! Ciekawe kto za ten stan odpowie i skąd wezmą tyle pieniędzy by oddać gdzie trzeba ???

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 07 czerwca 2019 04:52 napisane przez rowerzysta

  Dokładnie, zawsze trzeba wybrać najtańszą ofertę, a później lament. Nie rozumiem, dlaczego nie można takiej inwestycji podzielić na etapy i wypłacać pienadze po skończonym etapie skontrolowanym wg umowy przez przedstawiciela inwestora - jeżeli przedstawiciel się nie sprawdza, to należy go wymienić a odpowiedzialnością obarczyć jego przełożonych.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 06 czerwca 2019 19:05 napisane przez mieszkaniec

  Czy za to wszystko w ogóle ktoś odpowie, przetarg przebudowa stracone pieniądze. Czy tylko dużo się pisze a nic nie robi wstyd. Nie wiem czy na wysokich stołkach siedzą osoby niedouczone czy co. Wiadomo że jak się coś buduje remontuje to zawsze trzeba mieć jakiś zapas gotówki na nieprzewidziane sytuacje ale nasi urzędnicy o tym chyba nie wiedzą. Ciekawe czy za ten bajzel ktoś odpowie.

 • Link do komentarza rosohaty czwartek, 06 czerwca 2019 17:42 napisane przez rosohaty

  Potrzeba współpracy wszystkich stron dla ukończenia inwestycji, a nie zwoływać konferencje żalić sie i oskarzać. Ościenne powiaty są pozytywnym przykładm: Września, wągrowiec, tam szpital jest budowany mimo trudności ale do tego potrzeba mądrej władzy

 • Link do komentarza rosohaty czwartek, 06 czerwca 2019 17:37 napisane przez rosohaty

  Zeby zrealizować inwestycję potrzeba dobrej woli wszystkich stron i mądrej władzy atej jak widać brakuje. Zwoływanie konferencji i żalenie się i oskarzanie nic nie daje. Proszę spojrzeć na sąsiednie powiaty np.Września , Wągrowiec tam mimo trudności szpital jest budowany, we Wrześni został wybudowany,

 • Link do komentarza Madllen czwartek, 06 czerwca 2019 16:00 napisane przez Madllen

  Teraz wychodzą wszystkie przekręty i uklepywanie ze niby wszysto ok ta wladza ktora odeszła mówię o starostwie powinna odpowiadać za te wszystkie problemy ze szpitalem i std.A pan Wsciekly to chyba swoją flustracje powinien skierowac do bylych rzadzacych.

 • Link do komentarza Mar czwartek, 06 czerwca 2019 15:56 napisane przez Mar

  Do wściekłego. Pisowska władza zostawiła dno i pustą kasę nic nie wykonali natych budowach zgodnie z planami podobnie będzie za 10lat w kraju

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 06 czerwca 2019 13:04 napisane przez kibolo

  Proponuję wywieźć gruchę i tych innych mądrych taczkami na śmietnik i nie wpuszczać ich do starostwa.Inaczej ignorantów się nie oderwie od koryta.

 • Link do komentarza ciekawy czwartek, 06 czerwca 2019 11:49 napisane przez ciekawy

  Pytam się jeszcze raz . Kto jest Powiatowym inspektorem Nadzoru Budowlanego ODPOWIEDZIALNYM za wadliwy nadzór nad tym remontem?

 • Link do komentarza Wściekły czwartek, 06 czerwca 2019 10:26 napisane przez Wściekły

  Tak nowa władza w powiecie niszczy i zamyka wszystkie inwestycje !!! Nieudacznicy - jeśli są problemy to się je rozwiązuje na bieżąco a nie powołuje komisje i debatuje czy wydłużyć termin czy nie wydłużyć ! Takim sposobem to władza naraża starostwo na niepotrzebne straty ! Zostaniecie szybciej rozliczeni niż wam się wydaje !!

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 06 czerwca 2019 10:26 napisane przez czytelnik

  Tak to bywa, jak w przetargu wygrywają najtańsze ( czytaj najsłabsze) firmy!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane