sobota, 06 lipca 2019 10:12

Nowe bloki przy ul. Cymsa gotowe - mieszkańcy wkrótce otrzymają klucze

 
Nowe bloki przy ul. Cymsa gotowe - mieszkańcy wkrótce otrzymają klucze fot. Rafał Wichniewicz

Od poniedziałku 8 lipca zacznie się wręczanie przydziałów osobom, które dostaną mieszkania w dwóch nowych blokach komunalnych, położonych przy ul. Cymsa. 

Zakończyły się już prace związane z budową dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych: „senioralnego” (budynek nr 5a) i socjalno-komunalnego (nr 5) przy ul. Cymsa. Zamieszkają w nich dotychczasowi najemcy lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gniezna, wybrani przez specjalnie do tego celu powołany zespół.

Budynki wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu, które umożliwia wjazdy do garaży podziemnych z poziomu istniejącego obniżenia terenu. Usytuowane są prostopadle do ulicy Cymsa, z głównymi wejściami w ścianie szczytowej. Na działce o powierzchni 17.536 m2 powstały:

 • budynek wielorodzinny (nr 5a) z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi z przeznaczeniem dla seniorów, posiadający 3 kondygnacje naziemne oraz 1 kondygnację podziemną z przeznaczeniem na miejsca postojowe (22 stanowiska). W piwnicy oraz w części południowej przyziemia zlokalizowano pomieszczenia techniczne. Powstało łącznie 26 mieszkań o powierzchni od 30 do 50 m2

Wszystkie mieszkania na parterze posiadają okna w formie portfenetrów zabezpieczonych zewnętrzną balustradą. Mieszkania na kondygnacjach wyższych posiadają loggie. Na kondygnacji przyziemia przewidziano dodatkowo pomieszczenia gospodarcze, wózkarni oraz suszarnię. W części środkowej wykonano pomieszczenie dla mieszkańców oddzielone od klatki schodowej szklaną ścianą. 

Komunikacja w budynku odbywać się będzie poprzez wydzieloną i oddymianą klatkę schodową usytuowaną w środkowej części budynku. Z klatki schodowej przewidziano dodatkowe wyjście z budynku. Z uwagi na przeznaczenie budynku – dla seniorów, został on wyposażony w windę. Dodatkowo kondygnacja podziemna oraz wejścia do budynku zyskały monitoring wizyjny.

W sąsiedztwie budynku powstała strefa rekreacji z urządzeniami fitness oraz wiata. W celu zapewnienia bezpieczeństwa korzystania z powyższych zastosowana została nawierzchnia poliuretanowa. Budynek wraz z przypisanym mu zagospodarowaniem został wygrodzony. W budynku wykonano instalacje wewnętrzne: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, wentylację mechaniczną – garaż podziemny. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1.952,52 m2 . Składa się na nią powierzchnia: mieszkań- 1.051,40 m2 , garażu – 530,43 m2 , komunikacji – 265,87 m2 , pomieszczeń technicznych – 104,82 m2

 • budynek wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi, chronionymi i komunalnymi (nr 5) posiadający 4 kondygnacje naziemne oraz 1 kondygnację podziemną z przeznaczeniem na miejsca postojowe (26 stanowisk). W poziomie piwnicy oraz w części południowej przyziemia zlokalizowano pomieszczenia techniczne, w tym kotłownię gazową obsługującą dwa budynki. Na parterze usytuowano lokal handlowo-usługowy z niezależnym wejściem oraz zapleczem. Powstało łącznie 46 mieszkań o powierzchni od 30 do 50 m2. Na kondygnacji przyziemia przewidziano dodatkowo pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenie rowerowni oraz suszarni. 

Wszystkie mieszkania na parterze posiadają okna w formie portfenetrów zabezpieczonych zewnętrzną balustradą. Mieszkania na kondygnacjach wyższych posiadają loggie. Komunikacja w budynku odbywać się będzie poprzez wydzieloną i oddymianą klatkę schodową usytuowaną w środkowej części budynku. Z klatki schodowej przewidziano dodatkowe wyjście z budynku. W ramach zagospodarowania terenu powstał plac zabaw wyposażony w bezpieczną nawierzchnię z poliuretanu. W budynku wykonano instalacje wewnętrzne: gazową – kotłownia, elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, wentylację mechaniczną – garaż podziemny. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 2.789,74 m2. Składa się na nią powierzchnia: usług 69,69 m2, mieszkań 1.632,76 m2, garażu 615,06 m2, komunikacji 387,65 m2 i pomieszczeń technicznych – 84,58 m2

Na całym terenie objętym inwestycją powstały drogi wewnętrzne wraz z oświetleniem. Na działce wykonano niwelację terenu oraz uporządkowana została zieleń. Całkowity koszt realizacji inwestycji to 15.442.617,55 zł, w tym dofinansowanie zewnętrzne z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 2,1 mln zł.

15 komentarzy

 • Link do komentarza ABC środa, 10 lipca 2019 10:42 napisane przez ABC

  Loggia, strefa relaksu, hala garażowa, monitoring, wózkarnia, suszarnia - to są lokale socjalne czy ekskluzywne osiedle?

 • Link do komentarza kiki wtorek, 09 lipca 2019 12:49 napisane przez kiki

  do Mieszkaniec

  serio jesteś taki naiwny? prace w urzędach i innych jednostkach samorządu, prezesowanie róznymi pseudo spolecznymi jednostkami i inne rarytasy tez dostają ludzie potrzebujący tu na miejscu i zasługujący na to dzięki pracowitości i wykształceniu ? ja z autopsji wiem doskonale i mam dowody jak to wygląda od podszewki . ale z tym poczekamy na dogodny moment dziejowy:)))

 • Link do komentarza Redakcja wtorek, 09 lipca 2019 08:18 napisane przez Redakcja

  szczęśliwy, jak już zawarto wcześniej - Twój komentarz nosi znamiona wielokrotnego naruszenia dóbr osobistych, dlatego nie będzie publikowany. Pozostałe informacje znajdują się na stronie.

 • Link do komentarza Redakcja poniedziałek, 08 lipca 2019 21:57 napisane przez Redakcja

  szczęśliwy - Twój komentarz nosi znamiona wielokrotnego naruszenia dóbr osobistych jednej osoby (nie bardzo nas obchodzi, czy z lewej czy z prawej strony), dlatego nie będziemy go publikować.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 08 lipca 2019 11:15 napisane przez Mieszkaniec

  LLL, Kilo skąd wiecie czy ludzie, którzy otrzymali te mieszkania nie pracują i są pijaczkami ? A może to starsi ludzie, którzy całe życie pracowali, a dzisiaj na emeryturach dostają mniej niż osoba młoda siedząca w domu bez wykształcenia. Nie stać ich na nowe mieszkanie, bo w tym wieku nie dostaną kredytu. Moim zadaniem miasto sprawdziło co to za ludzie i czy będą w stanie płacić za lokal.

 • Link do komentarza Junior niedziela, 07 lipca 2019 22:19 napisane przez Junior

  A teraz pytanie zasadnicze. Ile bedzie wynosił czynsz w tym budynku od 1 m2. Czy bedzie stać na jego płacenie emeryta , który otrzymuje 1300 złotych emerytury ? Oraz drugie pytanie . Ile bedzie kosztowało utrzymanie tego budynku w przeliczeniu na 1 m2 ? Winda, garaż monitoring, plac zabaw, to wszystko kosztuje bo wymaga stałego dozoru a po kilku latach 100 % wymiany. Zbiorą emeryci na to pieniądze? Bo chyba nie jest to blok "bez czynszowy" prawda?

 • Link do komentarza puma niedziela, 07 lipca 2019 14:30 napisane przez puma

  A gdzie jeszcze dwa bloki, miały być cztery! Żenada, to wszystko przez pięć lat!
  Kiedy wreszcie miasto wskaże tereny, pod Mieszkania plus?!

 • Link do komentarza zdzich niedziela, 07 lipca 2019 13:58 napisane przez zdzich

  Będą nowi klienci sklepu z piwkiem.

 • Link do komentarza Komp niedziela, 07 lipca 2019 11:20 napisane przez Komp

  KOS-BUD nie buduje takich ładnych bloków .
  A tu za darmo można mieć ,a nie płacić 4500 zł z metra .
  Mam nadzieję że to chociaż trafi do tych którzy NAPRAWDE tego potrzebują , a nie do zapijaczonych patusow którym nie chce się iść do roboty.

 • Link do komentarza rezigiusz niedziela, 07 lipca 2019 08:44 napisane przez rezigiusz

  @p.Boguś wolisz nie wiedzieć jakie to były kryteria

 • Link do komentarza Kilo niedziela, 07 lipca 2019 05:37 napisane przez Kilo

  O wiele lepsze od tych na Konopnickiej. I za darmo. Po co pracować???

 • Link do komentarza senior sobota, 06 lipca 2019 23:07 napisane przez senior

  Miasto nie jest od budowy domow komunalnych. Powinno zapewnic jedynie mieszkania socjalne.Ale Budasz nie wie jak rozwiązać gospodarkę mieszkaniową Gniezna. Postawienie takiego budynku to tylko kij w mrowisko i kosc niezgody wsrod gnieznian.

 • Link do komentarza Anna sobota, 06 lipca 2019 21:45 napisane przez Anna

  Pięknie ! Oby więcej takich inwestycji dla starszych mieszkańców Gniezna

 • Link do komentarza LLL sobota, 06 lipca 2019 11:52 napisane przez LLL

  No i po co pracować, spłacać kredyt hipoteczny, kiedy wystarczy być zapijaczonym patusem i to, czego normalny człowiek często dorabia się przez całe życie, dostaje się za darmo.

 • Link do komentarza p.Boguś sobota, 06 lipca 2019 11:00 napisane przez p.Boguś

  Wedle jakich kryteriów były przydzielane?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane