środa, 24 lipca 2019 10:27

Plac, jaki jest, każdy widzi

 

Miało być na wzór Place des Terreaux w Lyonie, a jest...? Po filmie, który umieściliśmy kilka dni temu w sieci, przedstawiającym fontannę uruchomioną przed gnieźnieńskim teatrem, a której "efektowność" spotkała się praktycznie z samą krytyką mieszkańców, postanowiliśmy się przyjrzeć całości zrealizowanej inwestycji pod kątem jakości.

Na początku 2016 roku radni miejscy otrzymali projekt uchwały, zgodnie z treścią której dotychczasowy skwer przed teatrem, skądinąd istniejący tu od czasów ostatniej wojny, miał zmienić gospodarza. Obszar o powierzchni 1600 metrów kwadratowych został przekazany w użytkowanie Teatru im. A. Fredry na okres 20 lat. Wówczas tłumaczono: - Dajemy je w użytkowanie na 20 lat instytucji poważnej, którą cenimy i która wnosi wartość dodaną, czyniąc miasto bardziej kulturalnymi od tych miast, które tych instytucji nie mają - mówił wówczas wiceprezydent Jarosław Grobelny, dodając dalej iż instytucja otrzymała dofinansowanie w kwocie 1 mln 700 tys. złotych na realizację dużego zadania inwestycyjnego, jakim byłoby przebudowanie placu oraz remont elewacji teatru. Najbardziej jednak widocznym elementem była właśnie ta pierwsza część: - Inspiracją dla tego terenu był plac Des Terreaux w Lyonie i myślę, że jest to dosyć ambitne przedsięwzięcie. "Estetyczny plac zapraszający do teatru, buduje nastrój miasta o fontanny oraz usystematyzowaną zieleń, jako atrakcja wielu miejskich placów, tworzy atmosferę sprzyjającą spotkaniom mieszkańców i turystów" - cytował wówczas treść projektu, jaki teatr złożył u marszałka. Radnym pomysł się spodobał i przekazanie terenu na 20 lat uchwalili jednogłośnie.

Rok później, w lutym 2017 roku, jako pierwsi publikowaliśmy wizualizacje przebudowanego placu. Mieszkańcom zaprezentowany został teren bez (rosnących wówczas jeszcze) większości drzew, ale za to z kwietnymi wyspami, budynkiem kubaturowym ze szkła i stali dostawionym do kamienicy, a także charakterystycznymi piramidami. Większa z nich miała być szczególna - jedną ściankę stanowić miała fontanna, gdzie woda efektownie spływałaby po całej powierzchni (wizualizacja), a od strony ulicy miało być wkomponowane w beton architektoniczny logo teatru. Sam plac, według naszych nieoficjalnych ustaleń, miał być ułożony z efektownych płytek chodnikowych, które jednak jeszcze na samym etapie projektowym postanowiono zamienić na chodnikowe płytki betonowe. Wkrótce się okazało, że założenia wizualizacji nie ziszczą się tak łatwo.źródło: Demiurg

Pierwsze przetargi na przebudowę placu nie doszły do skutku z uwagi na sytuację, jaka miała wówczas miejsce na rynku budowlanym. Wzrost cen materiałów, a przede wszystkim robocizny sprawiły, iż zaczęto myśleć o okrojeniu całego przedsięwzięcia. Oszczędności znaleziono - przede wszystkim przy rezygnacji z budynku kubaturowego, który został wykreślony z realizacji. Komplikację wprowadziła też decyzja o pozostawieniu w tym miejscu jednego drzewa, które nieco zmieniło układ przestrzenny placu. 

Ostatecznie, po długich perypetiach, wykonawcę wyłoniono dopiero w lipcu 2018 roku - remont elewacji oraz przebudowa placu, połączona z niwelacją, wycinką drzew, usunięciem pomnika, budową komory przepompowni fontanny, brył piramid oraz ułożeniem nawierzchni oraz pracami elektrycznymi, została wyceniona na kwotę 2 mln 358 tys. złotych brutto, z czego 1,3 mln złotych pochłonąć miał sam plac, a pozostałą kwotę - elewacja całego frontu.

 

Na podsumowanie efektu tej przebudowy przyszła okazja kilka dni temu, kiedy to w końcu uruchomiono fontannę, umiejscowioną na jednej z piramid.

 

Efekt spływu wody, uwieczniony na filmie i umieszczony w serwisie społecznościowym, wywołał lawinę negatywnych lub prześmiewczych komentarzy, niekiedy bardzo skrajnie patrzących na to, co sprezentowano gnieźnianom. Nie brakowało też opinii o tym, że w kolejnym miejscu Gniezna trawa i drzewa musiały ustąpić "betonozie". Sprawą zainteresowały się też ogólnopolskie i branżowe media. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się temu, jaka jest pozostała estetyka placu przed teatrem.

Zacząć można od samych piramid, które miały być wykonane z betonu "w kolorze szarym ConcreteArt lub równoważny (kolor betonu na skarpach dokładnie taki, jak płyt z betonu architektonicznego w którym wyfrezowano logo teatru)". Również szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne wspominają o betonie architektonicznym. Sama fontanna, której wygląd obecny odbiega od tego, jaki prezentowano na wizualizacjach, nie został doprecyzowany w projekcie. Jak w nim zawarto: "Projektuje się fontannę będącą zintegrowanym elementem jednej ze skarp. Fontanna działa na zasadzie spływania wody po ścianie do koryta (obieg zamknięty)". Obecnie sama powierzchnia piramid bardzo słabo przypomina to, co projektanci zwykli określać "betonem architektonicznym". Same krawędzi podstaw są też wyraźnie wykruszone. 

 

Uwagi budzi także sposób realizacji loga od strony ulicy, które - zgodnie z projektem - miało zostać wyfrezowane w płytach z betonu architektonicznego. Tymczasem najwyraźniej zdecydowano się na odejście od tego na rzecz wytłoczonej "wnęki" w którą włożone zostanie logo wykonane z innych materiałów - sposób wykonania widoczny poniżej. Dodatkowo, czego nie było w projekcie, ze stalowych listw wykonano "otoczkę". Podobne rozwiązanie zastosowano przy fontannie - ma to uniemożliwiać... spływanie wody poza kratki odpływowe. 

Ponadto, w krótkim czasie od realizacji, można już zauważyć pofalowane fragmenty nawierzchni, przy czym w niektórych miejscach różnice w poziomach są znaczne. Dokładniej widać je dopiero po bliższym przyjrzeniu się na miejscu. Same płyty miejscami noszą też ślady wyszczerbienia, a brak materiału uszczelniającego między nimi (np. piasku) powoduje wpadanie różnych odpadów m.in. petów.

Sam zamysł placu, choć budzący kontrowersje, od razu podchwycili najmłodsi - z piramid korzystają podczas jazdy na wrotkach, rowerach, hulajnogach czy deskorolkach, a przy okazji dostaje się również pozostałej na placu infrastrukturze - ławki są już obdrapane z farby izolacyjnej, uszkodzone są wyloty z rynien oraz coraz bardziej zabrudzona jest sama powierzchnia placu.

Co również zwraca uwagę, a co dotyczy się także chodnika ul. Mickiewicza (wykonanego trzy lata temu), nie usunięto wystających z ziemi elementów rur gazowych - jedna z nich wystaje około 2 centymetry ponad powierzchnię chodnika. Odnośnie tego typu przeszkód - włazy do kanałów technologicznych są miejscami zapadnięte poniżej nawierzchni placu, a w innej części wystają ponad płytki. Ponadto przy ławkach pojawił się plastikowy wywietrznik w formie wypustu z komory przepompowni, który zapewnia wentylację pomieszczenia - póki co nie został on tak uszkodzony, jak wspomniane rynny, choć patrząc na rozmaitość popisów, wykonywanych przez młodzież i dzieci na piramidach, wkrótce i on może paść tego ofiarą. W ostatecznym rozrachunku pozostaje wspomnieć o fragmentach podstaw arkad, które po wykonaniu nowej elewacji pozostawiono ubrudzone farbą i tynkiem pochodzącym z remontu. Kwestię tego, jak wyglądają wyspy z nasadzeniami, opinii mieszkańców.

47 komentarzy

 • Link do komentarza przyjezdny środa, 31 lipca 2019 15:36 napisane przez przyjezdny

  Z placem przed teatrem podobnie jak z targowiskiem. Na planach pięknie, elegancko, a wykonanie - tu utniemy, tam zamienimy na inny materiał i BeTON, pleksi tania.

 • Link do komentarza Dawid piątek, 26 lipca 2019 21:31 napisane przez Dawid

  Kto odpowie wreszcie w naszym mieście, za te betonowe pustynie i projektowanie w starej zabudowie rzeczy nad którymi jakby nie było już konserwatora zabytków. Ronda pełne śmieci np. rondo PCK obok "MAKA", zero zieleni na rynku, brud przy krawężnikach. Naprawdę nie na wszytko potrzeba wielkich środków finansowych, tylko odpowiednie jednostki, które tym zakresem prac pokierują. Ten "syf" to nie obrzeża miasta, ale ścisłe centrum. Centrum PIERWSZEJ STOLICY POLSKI. Co się z Tobą stało moje GNIEZNO. Co jeszcze Cie czeka...?

 • Link do komentarza wilk piątek, 26 lipca 2019 17:52 napisane przez wilk

  Żenada !!!! Strefa relaksu w pełnej krasie w wykonaniu prezydenta Budasza i jego drużyny!!Pasuje tak jak ta w warszafce w wykonaniu niejakiego czaskoskiego,podstawionego słupa !!! PYTAM się GDZIE ci ludzie co wybrali nam gnieźnianom taką drużynę i kim oni są,nie wstydzą się ?????

 • Link do komentarza obserwator piątek, 26 lipca 2019 10:37 napisane przez obserwator

  Ludzie "pracujący" w teatrze to osoby napływowe i nikomu z nich nie zależy na wizerunku i oczekiwaniach mieszkańców Gniezna ... liczy się kasa, która spływa na konto co miesiąc.

 • Link do komentarza Fuszerki czwartek, 25 lipca 2019 14:05 napisane przez Fuszerki

  Na nowym chodniku przy dworcu obok pięknych drzewek płytki chodnikowe również kilka dni po odbiorze się pozapadały. Minęło kilka lat, kilku ludzi wybiło sobie zęby, a wystarczy 2 płytki poprawić. Ilu ludzi tam chodzi, nikt tego nie widzi ? Serio

 • Link do komentarza Lubię teatr czwartek, 25 lipca 2019 13:53 napisane przez Lubię teatr

  Dlaczego w naszym teatrze nie ma już spektakli jak dawniej tylko odbywają się w pomniku ? Co się tam dzieje ? Kto tam rządzi ?

 • Link do komentarza Marcinos czwartek, 25 lipca 2019 13:23 napisane przez Marcinos

  Uważam, że plac powinien wrócić pod władanie miasta. Potrzeba przywrócenia tam zieleni: posiania trawy, posadzenia kwiatów, nasadzenia drzew. Powinny to być drzewa tego samego gatunku, co były i najlepiej już wyrośnięte - zakupione skądś. Obecnie technika pozwala na nasadzenia takich drzew - ale jest to kosztowne. A kosztami inwestycji obciążyć osoby odpowiedzialne za ten badziew betonowy. Uważam też, że powinny polecieć głowy - dyrektorki teatru i miejskiego konserwatora zabytków.

 • Link do komentarza Vegatermik czwartek, 25 lipca 2019 11:36 napisane przez Vegatermik

  Działacze gnieźnieńskich instytucji głowią się z mozołem, celem zatrzymania turysty, który przybywa do naszego miasta tylko na jeden dzień.
  Oto odpowiedź, ... Parowozownia Gniezno z kolejką wąskotorową.
  Wystarczy dofinansować ów zabytek o europejskim potencjale.
  Nie potrzeba już pochylać się nad innymi programami.
  Należy sumienie zadbać o rozwój gnieźnieńskiego kompleksu kolejowego.
  W jednym z programów National Geographic prowadzący, a zarazem historyk i ekspert w dziedzinie Tony Pollard określił gnieźnieński kompleks kolejowy jako huge, unbelievable, massive, unexpected!!!

 • Link do komentarza Yemplariusz czwartek, 25 lipca 2019 10:27 napisane przez Yemplariusz

  Troszkę mnie poniosło widać takie partactwo i przepraszam Jakuba Dzionka, pomyliłem imię , tym sławnym radnym miejskim jest TOMASZ DZIONEK. Panie Jakubie raz jeszcze przepraszam.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 25 lipca 2019 10:23 napisane przez rezigiusz

  Po co " bijecie niepotrzebnie pianę ". Czas w końcu zrozumieć ze koledzy z PO,SLD i N. kolegom z PiS,ZG nic nie zrobią. Oni są siebie warci. Czas Gnieżnianie zrozumieć jedno ze publicznie na siebie nalatują i atakują a kolokwialnie to ujmując po południu razem kawę z rumem piją. Ot cala prawda o tym naszym graj dołku

 • Link do komentarza Yemplariusz czwartek, 25 lipca 2019 10:18 napisane przez Yemplariusz

  Drodzy mieszkańcy, mamy radnego miejskiego Jakuba Dzionka, bliskiego współpracownika włądz miejskich, jak on krytykował inwestycje gminne gdzie nie jego "broszka" - słynny kort tenisowy. bardzo aktywny jest na FB, niech każdy napisze mu osobiście co o tym myśli, tak samo starczy już wzajemnego się poklepywania z Prezydentem Budaszem i słodkiego "pierdzenia". Niech każdy z nich poczuje że ponosi osobiście odpowiedzialność za "przewalenie" publicznej kasy.

 • Link do komentarza eu-geniusz czwartek, 25 lipca 2019 10:01 napisane przez eu-geniusz

  Szczególnie urokliwa jest ta rura spustowa od odprowadzenia deszczówki. Teatr jest jednostką podległą Sejmikowi Województwa Wielkopolskiego. Tam rządzi niepodzielnie Platforma Obywatelska wraz Polskim Stronnictwem Ludowym. Naszym miastem rządzi Pan Tomasz Budasz wywodzący się z Platformy Obywatelskiej. Więc czego się ludzie spodziewaliście, że wykonanie będzie zgodne z projektem? Już minister Sienkiewicz - ważna postać w rządzie PO - mówił, że Państwo Polskie za ich rządów to "ch... d... i kamieni kupa" Więc może i wielkopolska za rządów ludzi z PO i PSL istnieje tylko teoretycznie?

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 25 lipca 2019 10:01 napisane przez mieszkaniec

  do marek. Ale prezydent Budasz jest z PO. Co ma polityka do placu przed teatrem ?

 • Link do komentarza POxWawa czwartek, 25 lipca 2019 09:48 napisane przez POxWawa

  Absolutnie nie bronię: pomysłodawcy, inwestora, czy wykonawcy.
  Chcieli jak nigdy...wyszło jak zawsze!
  Jak jest widać. W tak, krótkim czasie użytkowania - to tragedia.

  Woda skałę drąży, lepsza jest iluminacja świetlna. Woda powinna być doprowadzona wyłącznie do roslinności, której niestety brak!
  .
  Proponuję jednak poszukać w google Place des Terreaux w Lyonie

 • Link do komentarza zocha czwartek, 25 lipca 2019 09:43 napisane przez zocha

  DZIAŁALNOŚĆ PANA BUDASZA cz. 1

  Kto z Państwa zauważył, że od czasu wyborów pan Budasz nie remontuje z taką intensywnością fasad kamienic?
  Środków, czyli klatek schodowych nie remontowano, tam zostawał syf. Byle tylko ten syf przypudrować nawet ładnie zrobioną fasadą.
  Ciekawe kiedy ruszy kolejna seria remontów?
  Pewnie przed kolejnymi wyborami :-(

 • Link do komentarza PoxWawa czwartek, 25 lipca 2019 09:19 napisane przez PoxWawa

  Absolutnie nie bronię: pomysłodawcy, inwestora, czy wykonawcy.
  Chcieli jak nigdy...wyszło jak zawsze!
  Jak jest widać. W tak, krótkim czasie użytkowania - to tragedia.

  Woda skałę drąży, lepsza jest iluminacja świetlna. Woda powinna być doprowadzona wyłącznie do roslinności, której niestety brak!
  .
  Proponuję jednak poszukać w google Place des Terreaux w Lyonie

  https://france3-regions.francetvinfo.fr/auvergne-rhone-alpes/rhone/lyon/place-terreaux-artiste-daniel-buren-envisage-porter-plainte-contre-ville-lyon-789443.html

 • Link do komentarza winiarowski czwartek, 25 lipca 2019 08:43 napisane przez winiarowski

  Może Radny Dzionek się tym zajmie? Ma sporo inicjatyw i pewnie tak zepsuta robota też leży w zakresie jego zainteresowań!

 • Link do komentarza Tomek czwartek, 25 lipca 2019 08:28 napisane przez Tomek

  Można by to skomentować w kilku słowach. Włodarze zafundowali z publicznych pieniędzy skatepark za ponad 2 mln.

 • Link do komentarza harekjop czwartek, 25 lipca 2019 08:25 napisane przez harekjop

  Za komuny był wyrób czekoladopodobny w etykiecie zastępczej a tutaj mamy wyrób "projektopodobny".

 • Link do komentarza Siwak czwartek, 25 lipca 2019 07:28 napisane przez Siwak

  Ad. Marek-jaka wina PiS? Przecież tym miastem rządzi Budasz z PO i pdpiera się koalicja złożona z geniuszy ZPO, SLD I Nowoczesnej, a kasiore na to obrzydlistwo dał marszalek też z PO!!! Tylko, że to z naszych pieniędzy, a nie swoich prywatnych, więc trzeba sprawę zgłosić do prokuratury o podejrzenie wyjątkowego marnotrawstwa!

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane