wtorek, 06 sierpnia 2019 14:17

Wkrótce ruszy realizacja centrum przesiadkowego

 
Wizualizacja Wizualizacja źródło: dokumentacja projektowa

Najdalej w listopadzie 2020 roku mieszkańcy Gniezna oraz powiatu mają zyskać Zintegrowane Centrum Przesiadkowe, które powstanie przy dworcu kolejowym. Ruszył przetarg na jego zaprojektowanie i wybudowanie.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg typu "zaprojektuj i wybuduj" pn. „Budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego dla mieszkańców gmin Powiatu Gnieźnieńskiego”. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w postępowaniu, będzie musiał zrealizować dokumentację projektową opartą o koncepcję funkcjonalno-użytkową, a następnie wybudować zaproponowane rozwiązanie. Czas na wykonanie całego zadania będzie miał do 23 listopada 2020 roku.

Całe przedsięwzięcie powstanie w miejscu dzisiejszego dworca PKS, częściowo opustoszałego po zawieszeniu działalności tego przewoźnika. - W ramach inwestycji planuje się uporządkowanie ruchu w rejonie dworca autobusowego PKS poprzez budowę: 6 zadaszonych peronów autobusowych o nawierzchni z kostki betonowej, parkingów dla pojazdów osobowych o nawierzchni z kostki kamiennej oraz betonowej, wydzielonych chodników dla pieszych o nawierzchni z kostki oraz płytek betonowych, ścieżki rowerowej o nawierzchni z betonu asfaltowego, zadaszonego miejsca dla stojaków rowerowych i motorowerów, systemu informacji pasażerskiej, jednego wolnostojącego biletomatu oraz obiektów małej architektury (ławki, kosze na odpady). Ponadto przewiduje się budowę systemu oświetlenia dla projektowanego układu komunikacyjnego, sieci teletechnicznej - czytamy w części opisowej programu funkcjonalno-użytkowego ZCP. Komunikacja zakłada wjazdy autobusów do zatok między nowymi peronami i wyjazdy drogą wewnętrzną, prowadzącą do ul. Pocztowej.

Docelowo na ZCP mają dojeżdżać nie tylko autobusy dalekobieżne, ale także należące do MPK Gniezno. Dlatego, poza detalami architektonicznymi w postaci ławek, śmietników itp. ma się pojawić niezbędna infrastruktura informacyjna do obsługi pasażerów w tym elektroniczne tablice informacyjne, powiadamiające o bieżących przyjazdach autobusów komunikacji publicznej. Ma to być początek tego systemu, który planuje się wdrożyć na terenie miasta. To nie koniec innowacji, bowiem na każdym peronie ma się pojawić ławka umożliwiająca ładowanie urządzeń elektronicznych przez USP oraz indukcję.

Perony dla pasażerów mają mieć szerokość minimum 1 metra i długość 12 metrów. Ponadto ma zostać wybudowany parking dla około 90 samochodów osobowych - ma on powstać w miejscu zaniedbanego placu, na którym do tej pory stały autobusy oczekujące na kurs. Ostateczną ilość stanowisk postojowych uda się ustalić dopiero po wykonaniu dokumentacji projektowej.

Chodniki i ciągi piesze mają być wykonane w kolorystyce podobnej do tej, jaka znajduje się przy dworcu kolejowym. Cały teren ZCP ma być monitorowany, a także wyposażony w dostęp do WiFi. Na ZIC mają zostać także zastosowane instalacje z panelami fotowoltaicznymi w celu wspomagania zasilania urządzeń.

W ramach projektu ma powstać także budynek wykonany w technologii modułowej z konstrukcji stalowej, w którym znajdzie się miejsce na niezbędne instalacje obsługujące ZCP, a także punkt obsługi podróżnych. Usprawnieniem ma być też biletomat, który również pojawi się na terenie centrum przesiadkowego.

Wykonawca będzie miał czas na realizację zadania do 23 listopada 2020 roku, a poznamy go najwcześniej 28 sierpnia br. - to wówczas otwarte zostaną koperty z ofertami złożonymi przez zainteresowane firmy. 

35 komentarzy

 • Link do komentarza Dalekowzroczny wtorek, 20 sierpnia 2019 08:50 napisane przez Dalekowzroczny

  Wszystkie MĄDRE władze miast w takich miejscach, budują parkingi podziemne. A na nich centra handlowe albo drugi poziom parkingów . Przykładem jest tu Wrocław czy Poznań. A co robią władze Gniezna "MARNUJĄ " tak cenny teren na parking jedno poziomowy !! Mówię tu o miejscu dotychczasowego postoju autobusów ( za budynkiem poczty polskiej ).. Kiedy ta nasza gnieźnieńska władza zacznie myśleć perspektywicznie i przede wszystkim ekonomicznie jak dobry menedżer ? Jak można tak zmarnować, taki cenny pod względem dochodowym teren !

 • Link do komentarza Beata poniedziałek, 12 sierpnia 2019 23:33 napisane przez Beata

  Ad.porządna - nie będzie więcej koszy ulicznych, bo jak mówi prezydent - nie ma pieniędzy! Na nic w tym mieście nie ma pieniędzy. Nie ma na sprzątanie, nie ma na zieleń, nie ma na pilnowanie porządku (SM) na nic nie ma. Bo to taka mowa PO, jak mawiał słynny minister finansów w rządzie PO. " Ni ma piniendzy" i już. No a przecież trzeba te szczury zwane królikami nakarmić!

 • Link do komentarza h poniedziałek, 12 sierpnia 2019 18:29 napisane przez h

  januszko oderwij się od klawiatury i wracaj do biurka

 • Link do komentarza Gnieźniak poniedziałek, 12 sierpnia 2019 14:40 napisane przez Gnieźniak

  Gniezno jakby zatrzymało się w latach 70 tych, poprzedniego wieku. Drogi fatalne, chodników niewiele i tylko szambiarki jeżdżą.
  Za wzór można brać nie tylko miasta jak Września, ale nawet ościenne Pobiedziska i Witkowo.
  Wszyscy już przyzwyczaili się do takiego stanu i w "zachwyt" wpadają na najmniejszą oznakę nowoczesności.

 • Link do komentarza Prawnik poniedziałek, 12 sierpnia 2019 10:50 napisane przez Prawnik

  Sfrustrowany były radny od bułek, któremu wyborcy pokazali miejsce w szeregu daje upust we wpisach internetowych swoim przerosnietym ambicjom.

 • Link do komentarza dla oszczędności poniedziałek, 12 sierpnia 2019 10:36 napisane przez dla oszczędności

  Przy okazji inwestycji komunikacyjnych proponuję likwidację przystanku MPK przy ulicy Armii Krajowej , gdzie smród moczu mieszającego się z alkoholem jest tak nie do wytrzymania że ludzie chodzą na przystanek przy ulicy Witkowskiej

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 12 sierpnia 2019 09:05 napisane przez Marco

  Do szpitala przy ulicy św. Jana i do wszystkich przychodni specjalistycznych , które się w tym miejscu znajdują i tak z tego dworca nikt autobusem NIE DOJEDZIE. Dlaczego bo pan prezydent uważa , że do szpitala z dworca jest blisko i człowiek o kulach chcąc dostać się do przychodni np. chirurgicznej, może sobie o kulach dojść pieszo !!!!! Niegrzecznie życzę panu prezydentowi, by kiedyś zrobił sobie taki "krótki spacerek " o kulach !! Może wtedy zrozumie kłopoty i rozterki ludzi doświadczonych kalectwem.

 • Link do komentarza porządna poniedziałek, 12 sierpnia 2019 07:24 napisane przez porządna

  gnieźnianin.. W Gnieźnie to przede wszystkim potrzeba więcej koszy ulicznych. Bo na przykład na Winiarach to ich w ogóle nie ma. A gdzie mamy wyrzucać papierki po lodach i batonach ? Gdzie mamy wyrzucać buteleczki po mini alkoholach?. Gdzie mamy wyrzucać zużyte chusteczki higieniczne ?

 • Link do komentarza januszko poniedziałek, 12 sierpnia 2019 06:53 napisane przez januszko

  Gnieznianin - ale żeś wyskoczył z tym wstydem. Wstyd to dopiero jest że żadnej stacji benzynowej nie ma za darmo. W mieście nie potrzeba, aż tak wiele dróg rowerowych - przydałyby się tylko w paru miejscach.

 • Link do komentarza Stefan12 niedziela, 11 sierpnia 2019 15:48 napisane przez Stefan12

  Miasto już zadbało o użytkowników hulajnog elektrycznych i wprowadziło zakaz ich przewozu w autobusach.

 • Link do komentarza Gnieznianin niedziela, 11 sierpnia 2019 09:48 napisane przez Gnieznianin

  W mieście potrzeba więcej dróg rowerowych i ładowarek do rowerów elektrycznych czy hulajnóg.
  To wstyd że w Gnieźnie i okolicach nie ma ani jednej ładowarki .

 • Link do komentarza Magda piątek, 09 sierpnia 2019 07:26 napisane przez Magda

  zauroczonych "piękniejącym" Gnieznem zapraszam na "poczęstunek" w okolice ul. Armii Krajowej , po którym to "poczęstunku" świat wokół "pięknieje" niekoniecznie dla trzeźwych oczekujących na autobus MPK

 • Link do komentarza zauroczony Pobiedziskami piątek, 09 sierpnia 2019 07:17 napisane przez zauroczony Pobiedziskami

  W porównaniu do Pobiedzisk które zrealizowały 3 węzły przesiadkowe niemal od podstaw , u nas odświeżenie tego terenu ze skromną ilością miejsc parkingowych wydaje się być uboższe i spóźnione. Jeżeli chodzi o Pobiedziska to ich inwestycje w tym zakresie obejmują węzły przesiadkowe przy dworcu w Biskupicach z powstaniem parkingów przesiadkowych na 68 aut i 30 rowerów, Pobiedziska - Letnisko - parkingi przesiadkowe na 31 samochodów i 11 rowerów. Natomiast to co powstało w samych Pobiedziskach to już mistrzostwo świata , oprócz dworca autobusowego i rozbudowanych parkingów dla 108 samochodów i 36 rowerów oraz wypożyczalni rowerów , udostępnili także samoobsługową stację ładowania pojazdów elektrycznych, do tego na terenie ich węzłów znajdują się tablice informacyjne z inskrypcjami w alfabecie Braille'a a także można skanować kody QR czy korzystać z nawierzchni fakturowych oraz sygnalizatorów z systemem dźwiękowym dostosowanym dla osób niewidomych. Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać że w związku z tymi inwestycjami dot. węzłów przesiadkowych do kompletu zakupili jeszcze 3 autobusy hybrydowe ! Oni nawet w porozumieniu z Łubowem chcą węzeł przesiadkowy budować w Lednogórze. Same Pobiedziska jak się zmieniły to widzi każdy z nas zmuszony do wyjazdu za pracą do Poznania, ta czystość i zadbana bogata zieleń i te tunele bezkolizyjne co powstały w ostatnim czasie , robią naprawdę wrażenie.

 • Link do komentarza januszko czwartek, 08 sierpnia 2019 16:09 napisane przez januszko

  kto za ? Kto przeciw? - ale co Ty wielce chcesz cudować w mieście które w 1,5 godziny przejdziesz z jednej strony na drugą, PKSu prawie nie ma.

  maree1 - przecież wyjazd nie będzie przez cofanie tylko przez nawrotkę kawałek dalej.

 • Link do komentarza Zbigniew czwartek, 08 sierpnia 2019 11:35 napisane przez Zbigniew

  Tyle jest terenu w miejscu gdzie obecnie autobusy oczekują na moment podstawienia na peron ( na przeciwko firmy ELPOS). A prezydent Grobelny na silę próbuje "upchnąć " całe centrum przesiadkowe na starym miejscu PKS u. Przecież na starym miejscu peronów można zaprojektować porządny , duży parking dla samochodów osobowych. I to nawet parking podziemny. Bo takie są obecnie potrzeby gnieźnian dojeżdżających do Poznania. No . Do roboty. Czas tworzyć nowy, lepszy projekt tego centrum przesiadkowego dla Gniezna

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 08 sierpnia 2019 08:26 napisane przez Mieszkaniec

  Marco nic dodać, nic ująć. Gdzie my jesteśmy ?

 • Link do komentarza obywatel środa, 07 sierpnia 2019 22:53 napisane przez obywatel

  Tak, to prawda, to targowisko na ks. Prym. Wyszyńskiego wygląda tak, jak Gniezno coraz bardziej opuszczone. A jakiś idol Budasz napisał, że Gniezno piękniej. Chyba w kieszeniach niektórych urzędników, bo na pewno ani w centrum, ani na peryferiach. Brzydzi się chodzić po tym mieście i widzieć tę degradacje.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 07 sierpnia 2019 21:00 napisane przez mieszkaniec

  A kiedy w końcu ktoś zauważy straszące budy na pseudo targowisku na ul. Wyszyńskiego? To przecież obraz nędzy i rozpaczy! To nawet nie wczesny PRL, to nawet nie trzeci świat! Państwo Radni, Panowanie włodarze miasta, zajrzyjcie tam! Do tego te obskurne kamienice i place obok! Wstyd dla miasta!!!

 • Link do komentarza Anna środa, 07 sierpnia 2019 18:06 napisane przez Anna

  U nas betony są w modzie.... a jaki cud widziałam przed teatrem sz-czajaca piramida!!!!!

 • Link do komentarza Marco środa, 07 sierpnia 2019 12:56 napisane przez Marco

  Natomiast w ZAWODZIU Centrum przesiadkowe będzie wyglądało tak.

  https://katowice.naszemiasto.pl/budowa-wezla-zawodzie-bedzie-miala-spory-poslizg-trzeba/ar/c3-4220898

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane