wtorek, 20 sierpnia 2019 12:35

Park Piastowski do rewitalizacji - poszukiwany projektant

 
Park Piastowski do rewitalizacji - poszukiwany projektant archiwum redakcji

Przywrócenie amfiteatru do użytku, utworzenie kolejnych stref rekreacji a także klubo-kawiarni na wyspie. To część założeń, jakie przewiduje program funkcjonalno-użytkowy dla terenu Jeziora Jelonek. Teraz musi do niego się dostosować projektant.

Urząd Miejski ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania pt. "Rewitalizacja Parku Piastowskiego wraz z zagospodarowaniem zachodniego brzegu Jeziora Jelonek". Mowa tu o obszarze o powierzchni 13,6 hektarów, położonych wokół popularnej "Wenecji", objętego obszarem historycznego ukłądu urbanistycznego miasta Gniezna.

W ramach inwestycji wykonawca musi dokonać nie tylko sporządzenia programu zagospodarowania całego obszaru, ale także podjąć się badań geologicznych i geotechnicznych w miejscach, w których planowana jest realizacja konkretnych przedsięwzięć, a także inwentaryzacji zieleni oraz ustalić sposób gospodarki drzewostanem. Sam zamawiający zakłada, że w okresie jesienno-zimowym 2019 roku zostanie oczyszczona linia brzegowa akwenu z rosnącej tam trzciny. 

W założeniu jest stworzenie wokół akwenu nowej formy komunikacji dla użytkowników pieszych oraz rowerzystów, w tym projekt alejek parkowych oraz dróg rowerowych dookoła jeziora z uwzględnieniem komunikacji pomiędzy ul. Łaskiego a ul. Dalkoską.

Z większych zadań wykonawca musi przywrócić do funkcjonowania amfiteatr, którego nieukończone (po budowie Szkoły Pomnik) fragmenty od ponad 30 lat stoją na zachodnim zboczu omawianego terenu: - Należy wykorzystać potencjał wyprofilowanego terenu i zaprojektować w tym samym miejscu scenę plenerową z zadaszeniem wraz z zapleczem sanitarno – gospodarczym pod obsługę bieżących koncertów plenerowych - czytamy w dokumentacji projektowej. 

Do życia ma zostać przywrócona także wyspa na jeziorze: - Zamawiający oczekuje od Wykonawcy prac projektowych, zaprojektowania na wyspie klubo – kawiarni w taki sposób aby w sezonie letnim można by ją otworzyć na otaczającą przestrzeń. Należy również dostosować nośność nowego mostu do nowych, zmienionych funkcji wyspy. Na wyspę doprowadzone mają zostać wszystkie niezbędne media.

W ramach dokumentacji przygotowane mają zostać także projekty profilowania linii brzegowe jeziora, wybieg dla psów, schodów wraz z poręczami oraz tarasów i pomostów.

W celu polepszenia funkcjonowania całego obszaru Parku Piastowskiego, sporządzony ma zostać projekt przyłączy do nawadniania zieleni. Sieci mają zostać też doprowadzone na ww. wyspę, a także do planowanej automatycznej toalety, która stanie w północno-zachodniej części terenu oraz monitoringu. We wschodniej części, gdzie zlokalizowane są już różne atrakcyjne miejsca jak place zabaw i place ćwiczeń, pojawić się mają m.in. wysokociśnieniowe systemy zamgławiające, montowane w płytach chodnikowych jak i na słupach, które tworzyć mają "strefę parku wodnego". 

Program funkcjonalno – użytkowy opisuje minimalne wymagania i oczekiwania zamawiającego stawiane przedmiotowej inwestycji, a dodatkowo koncepcje przygotowane przez wykonawcę projektu zostaną poddane trzem konsultacjom społecznym. Ostatnie dotyczyć będzie przygotowania gotowego i zatwierdzonego projektu. 

Wykonawca projektu zostanie wyłoniony do 13 września br., a wykonanie zamówienia musi nastąpić do 30 czerwca 2020 roku. 

 

18 komentarzy

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT piątek, 23 sierpnia 2019 21:53 napisane przez Marek ZYGMUNT

  SZKODA, że po tej wielkiej wichurze, która przeszła rok temu nad Gnieznem i okolicą nie zagospodarowano lepiej drewna jakie powstało z połamanych drzew. Wszystko z lasów pod gnieźnieńskich wywożono i wywożono. I to bardzo daleko. A można było z tych wiatrołomów zbudować na wyspie jeziora Jelonek piękny drewniany gródek księcia Mieszka I. Ale nie zrobiono tego, choć te wiatrołomy kosztowały "grosze". Przegapiono wielką szansę na wykonanie w Gnieźnie - GNIEŹDZIE POLAN chociaż namiastkę ich pierwszego grodu. Gród taki mają Pobiedziska, Biskupin, i inne polskie miasta. Ale nie ma takiego grodu Gniezno. SZKODA !

 • Link do komentarza mirek piątek, 23 sierpnia 2019 12:13 napisane przez mirek

  jeżeli woda,dno w jeziorze nie będzie oczyszczone,to lepiej zadbać o to co jest, nic nie majstrować,jest to zlecenie dla konkretnych wykonawców,wiem coś o tych wykonawcach co do tej pory coś tam kombinowali,mieszkam i przyglądam sie tym rewitalizacjom,trudny wyraz jak to co i jak to zrobić ,64 lata sie przyglądam tym próbom.

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 23 sierpnia 2019 08:00 napisane przez rezigiusz

  Jeśli koncepcja projektanta będzie podobna do koncepcji jaką mamy w Chodzieży to super. Jeśli natomiast ma to być coś bez czegoś to szkoda kasy. Oby w końcu raz się postarano na maksa

 • Link do komentarza Prosport czwartek, 22 sierpnia 2019 23:08 napisane przez Prosport

  Boguś, ajlowju. Podziwiam szczekaczy. Plaża na Rynku jest po to abyśmy mogli iść tam z małymi dziećmi. Siadam na leżaku i patrze na barwiące się dziecko, które buduje cudne zamki z piasku. Haha u.

 • Link do komentarza senior czwartek, 22 sierpnia 2019 10:08 napisane przez senior

  Pani Zygmunt, pan nie żyje w realnym świecie! Kawiarenka nie ma klientów, bo jej nie ma. A jak będzie, to na pewno będzie miała konsumentów tyle, ze trzeba będzie stoliki rezerwować. Trzeba tylko umieć interes prowadzić, a nie czekać z założonymi rękami . Bron Panie Boże w okolicy kolejnego parkingu na autokary! Zresztą klientela grupowych wycieczek, to żadna klientela, Taki lokal ma być atrakcją dla miejscowych, bo to my własnie zasługujemy na poważne traktowanie przez kupców i gastronomów. Dobry lokal z interesującą działalnością sam się obroni przez upadkiem, a ludzie będą tam chodzili tak, jak kiedyś chadzali na Dalki. I nikt się nie pytał o parking nawet dla samochodów osobowych.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 22 sierpnia 2019 02:39 napisane przez wilk

  WYLAĆ TONY BETONU albo wszystko wybrukować!!!!!!!! Tak jak to ma w zwyczaju władza PO KO z naszym najlepszym prezydętem (specjalnie napisane), po co robić sobie kłopoty z utrzymaniem porządku !!!! Pierwsza Stolica Lemingów !!!!

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT środa, 21 sierpnia 2019 20:01 napisane przez Marek ZYGMUNT

  By kawiarenka na wyspie mogła się utrzymać, musi mieć wystarczającą liczbę klientów. Dookoła jeziora nie każdy turysta dzisiaj chodzi. By zapewnić więcej klientów kawiarence, do wyspy - kawiarenki, od strony pizzerii Wenecja, (przy której będzie funkcjonował duży parking dla autobusów turystycznych} musi prowadzić DREWNIANY MOST. Most zbudowany na drewnianych palach, jak za księcia Mieszka I. Takim mostem mogą też pieszo iść wycieczki z Muzeum Początków Państwa Polskiego do.. Katedry ( po drodze robiąc sobie zdjęcie przy Piaście Kołodzieju i jedząc lody zakupione w kawiarence na wyspie).

 • Link do komentarza Boguś środa, 21 sierpnia 2019 18:20 napisane przez Boguś

  ad, Ilona parking jest przy muzeum, a kolejny przy cm. św. Piotra. A tak w ogóle spacerkiem to nie łaska te parę metrów się przejść???

 • Link do komentarza ciekawa Ilona środa, 21 sierpnia 2019 13:34 napisane przez ciekawa Ilona

  Amfiteatr w tym miejscu ? A gdzie parkingi dla ewentualnych widzów tego amfiteatru ?

 • Link do komentarza ?????????? środa, 21 sierpnia 2019 13:15 napisane przez ??????????

  Co z tego że zrobicie kolejny park jak dalej z dbałością są problemy. Proszę zobaczyć chociaż mały skwer przy ulicy Dąbrówki gdzie jest trawa nierówna w postaci wyrastających kępek a krzewy usychające. Park przy Kościuszki w krzewach przerastają chwasty , tak samo pasy zieleni przy nowej ulicy na Osiniec. No i po co zatrudniono kierownika zieleni z kwalifikacjami skoro firma zewnętrzna dostanie kasę za projekty ?

 • Link do komentarza Senior środa, 21 sierpnia 2019 09:35 napisane przez Senior

  Ad AS

  oczywiście, że wie i mogę się założyć że będzie to ta sama firma, która robiła nam 3 parki. Czy ktoś tu czuje przekręt czy tylko mi coś śmierdzi?

 • Link do komentarza Osa środa, 21 sierpnia 2019 08:25 napisane przez Osa

  Absolutnym priorytetem powinna być zieleń i zachowanie jak największej ilości drzew na tym terenie. Nie idiotyczne skwerki, nie pseudo krzaczki i inne wynalazki - DRZEWA STANOWIĄ PARK!!

 • Link do komentarza micio środa, 21 sierpnia 2019 07:59 napisane przez micio

  Już betoniarnia zaciera ręce

 • Link do komentarza emeryt wtorek, 20 sierpnia 2019 23:18 napisane przez emeryt

  Dlaczego u nas w Polsce, w Gnieźnie oczywiście także, robi się nawet niezłe inwestycje (np. amfiteatr, parki, skwery, dolina itp.)po czym totalnie się zaniedbuje bieżącą eksploatację, by po latach, w którym doszło do zrujnowania kosztownych nakładów, budować wszystko od nowa? Jesteśmy jak widać bogatym krajem, w którym nie dba się o to, co powstało dzięki pracy rąk ludzkich często społecznie, ale także nakładem wysokich kosztów. Czy chodzi o to, by kolejni rządzący mogli się wykazywać modernizacjami, odnową, i być może dawali zarobić kolejnym projektantom? Wenecja, jak pamiętam była naprawdę zadbana, nawet woda w jeziorku była czysta i ludzie się kąpali, a po tafli jeziora pływały kajaki. Działała niezła kawiarenka nie tylko na wyspie, a amfiteatr spełniał swoja rolę znacznie lepiej, niż dzisiejsze koncerty na Rynku. I komu to przeszkadzało? Początkiem zmian byłaby ta dziwaczna piaskownica przeniesiona z Rynku nad Wenecję, gdzie w cieniu drzew można by miło i sympatycznie spędzić czas. A ten, kto wpadł na ten głupi projekt plaży na Rynku powinie sam za to z własnej kieszeni zapłacić, bo to pomysł z księżyca wzięty!

 • Link do komentarza Jankowski wtorek, 20 sierpnia 2019 19:14 napisane przez Jankowski

  B r a w ooooooooooooooooo !

 • Link do komentarza mk wtorek, 20 sierpnia 2019 16:42 napisane przez mk

  Kolejna betonoza?

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 20 sierpnia 2019 14:32 napisane przez Gnieźnianin

  No ślicznie pięknie ale oby nie skończyło się tylko na przedwyborczych obiecankach jak już jeden podobny kiedyś zrobił. No i pięknie że jest myśl o przywróceniu amfiteatru zamiast uciążliwego rykowiska na Rynku, ale i widzę brak deklaracji rewitalizacji ekosystemu jeziora tak bardzo zdegradowanego przed wielu laty ściekami przemysłowymi.

 • Link do komentarza as wtorek, 20 sierpnia 2019 14:16 napisane przez as

  LOL. Ogłoszenie dzisiaj, a wynik już 13 września. Czyli wykonawca już wie kto wygra...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane