środa, 21 sierpnia 2019 09:44

Wykonawca wraca na budowę szpitala

 
Wykonawca wraca na budowę szpitala archwium redakcji

Do końca wakacji 2021 roku mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego mają zyskać ukończony Szpital Pomnik Chrztu Polski. Inwestor podpisał aneks z wykonawcą, który kilka tygodni temu odstąpił od umowy.

To efekt negocjacji, jakie prowadziło Starostwo Powiatowe oraz dyrekcja szpitala z firmą Alstal przez ponad dwa miesiące. Ich efektem było podpisanie aneksu do umowy sprzed dwóch lat - co nastąpiło we wtorek 20 sierpnia 2019 roku - na podstawie której generalny wykonawca zobowiązał się dokończyć inwestycję do 31 sierpnia 2021 roku.

Przypomnijmy iż Alstal odstąpił od umowy na początku czerwca br., a robotnicy zeszli z placu budowy. Przyczyną był brak gwarancji finansowych, których wykonawca nie widział po stronie inwestora - Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Nieoficjalnie zaporą stały się także zmiany cen na rynku budowlanym, jakie zaszły w ciągu ostatnich dwóch lat (m.in. wzrost kosztów materiałów oraz płac). W efekcie prace na budowie stanęły, a do nowego budynku póki co nie przeniósł się jeszcze żaden oddział. Nie pomogły także zapowiedzi, że lecznica planuje wziąć pożyczkę na kwotę 50 mln złotych. 

- Negocjacje były niezmiernie misterne, doprowadziły wczoraj do podpisania aneksu co do dalszej kontynuacji rozbudowy szpitala i nie ukrywam, że z tego tytułu niezmiernie się cieszymy. Wydawało się, że sytuacja jest nie do uratowania, a osobiście jeździłem do firmy Alstal. Niestety pierwsze tygodnie nie były na tyle optymistyczne, by mieć nadzieję, że uda się ten proces dalej przeprowadzić - przyznał starosta Piotr Gruszczyński. W trakcie rozmów z Alstalem postanowiono odejść od etapowania inwestycji i realizować całość jednocześnie - prace mają zostać wznowione w najbliższym czasie: - Pierwszy etap miał zostać zakończony na koniec października br. Podtrzymujemy tę deklarację, najprawdopodobniej uda się dotrzymać tę deklarację, że ten cel zostanie osiągnięty, a w 2021 roku, z pełną wiarą i nadzieją mogę mówić, że będziemy mogli oddać niezwykle oczekiwaną inwestycję.

- Zastaliśmy sytuację trudną, wykonawca zszedł z budowy i w czerwcu odbywały się spotkania co tydzień. To nie były jeszcze negocjacje, ale próbowaliśmy porządkować sprawy na budowie i szukaliśmy rozwiązań. Były dwie ścieżki - szukanie nowego wykonawcy albo dogadanie się z firmą Alstal. Po analizie rynku doszliśmy do wniosku iż pierwsza będzie znacznie trudniejsza i o wiele kosztowniejsza - przyznał Zbigniew Beneda, zastępca dyrektora Szpitala Pomnik Chrztu Polski ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych: - Przez cały lipiec odbywały się spotkania, niekiedy co drugi dzień, były bardzo szczegółowe. Firma Alstal miała też wiele obaw, bo wokół szpitala była niezdrowa sytuacja polityczna, dużo było dyskusji w mediach itd. Dowiedzieliśmy się, że w międzyczasie Alstal wszedł na budowę w Poznaniu, gdzie był budynek kubaturowo podobny do naszego szpitala, co dało nam pewien obraz, jaka jest teraz sytuacja na rynku budowlanym. Jeszcze na samym finiszu pojawiły się trudności - zabezpieczenia płatności, bo nasz partner się tego obawiał, ale też znaleźliśmy rozwiązanie. Zabezpieczenie jest, choć nie takie, jak oczekiwano na początku. Szpitala nie stać na to, by dać gwarancję na całą kwotę aneksu, bo są to olbrzymie pieniądze i koszty gwarancji są olbrzymie. Dogadaliśmy się na mniejszą kwotę i Alstal będzie partycypował w kosztach tej gwarancji.

W działaniach inwestycyjnych na pewno wsparciem jest pożyczka z BFF Polska w wysokości 50 mln złotych, którą powziął Szpital Pomnik Chrztu Polski. Stanowi ona jednak obciążenie finansowe, które będzie spłacane przez wiele lat. 

Jak przekazano, w chwili obecnej władze powiatu oraz dyrekcja szpitala cały czas starają się o środki z rezerwy budżetu państwa. Złożony został wniosek na kwotę 12 milionów złotych, które mogłyby pomóc w wykonaniu sali hybrydowej na nowym bloku operacyjnym oraz centralnej sterylizatorni. Decyzja w tej sprawie zapadnie być może w niedalekiej przyszłości.

18 komentarzy

 • Link do komentarza do wizjonera czwartek, 29 sierpnia 2019 18:05 napisane przez do wizjonera

  wizjoner, jako piel., która w nocy była w szpitalu z 28 na 29.08. zapewniam ciebie,że łomot na budowie był całą noc. Więc już weszli

 • Link do komentarza wizjoner czwartek, 29 sierpnia 2019 10:20 napisane przez wizjoner

  Zostały już tylko 2 dni do pierwszego września , kiedy to wykonawca miał wejść ponownie na budowę szpitala . Ciągle czekam na tą datę, by przekonać się o prawdziwości tych słów ????

 • Link do komentarza gnieżnianin poniedziałek, 26 sierpnia 2019 22:03 napisane przez gnieżnianin

  nikt normalny, jeśli tylko nie jest zabierany przez karetkę, nie leczy się już w tym szpitalu I JA TAK MYŚLĘ

 • Link do komentarza foka poniedziałek, 26 sierpnia 2019 11:26 napisane przez foka

  ale bzdety...posełDolata wiedzial, ale nie powiedzial..

 • Link do komentarza wizjoner poniedziałek, 26 sierpnia 2019 08:08 napisane przez wizjoner

  ALSTAL ma wejść ponownie na plac budowy szpitala pierwszego września. Pożyjemy zobaczymy. Osobiście mam co do tego spore wątpliwości, że ten termin zostanie dotrzymany. ALSTAL to firma , która bazuje na podwykonawcach. A ci mają ostatnio wzięcie. Są dosłownie rozchwytywani. Podejrzewam wobec tego, ze schodząc dwa miesiące temu z budowy szpitala w Gnieźnie od razu podpisali sobie nowe umowy z innymi koncernami budowlanymi. I tymi nowymi umowami są związani do ........ . Wobec tego wątpię by tamte umowy zerwali i w podskokach wrócili do Gniezna. Ale , żebym się mylił !

 • Link do komentarza Włodas niedziela, 25 sierpnia 2019 23:03 napisane przez Włodas

  Zamiast piachu na Rynku i tych głupawych zwierzaków, niechby Miasto wsparło szpital. No, ale kto tutaj jeszcze w tym Gnieźnie mysi? Nawet wyborcy wybierają byle jak.

 • Link do komentarza Pan Cogito niedziela, 25 sierpnia 2019 22:16 napisane przez Pan Cogito

  @ lokalny patrioto zatem z Twego wywodu jeden morał. Wszyscy mieszkańcy powiatu do urn i głosujemy na PO. Będą rzedzic w Polsce to znajdą się pieniądze na szpital. A posłowie Dolata o Ostrowski do starych gazet.

 • Link do komentarza lokalny patriota niedziela, 25 sierpnia 2019 21:17 napisane przez lokalny patriota

  Polityka to poświęcanie jednego celu, w celu zyskania drugiego, ważniejszego dla nas Gnieźnian celu. I tego nikt ludziom w Gnieźnie , przed wyborami nie wytłumaczył !!!! Gdyby ludziom - gnieźnianom przed wyborami wyjaśniono, że jeżeli zagłosują na kandydatów PiS u do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, to oni otrzymają jako Rada Powiatu dostateczne wsparcie finansowe od Rządu Rzeczypospolitej na kontynuowanie budowy naszego szpitala, to zapewne Gnieźnianie by za tym "celem" zagłosowali. Ale tak się nie stało. " PO "razem z "drużyną Budasza" i starymi członkami SLD, dla małostkowych celów - ( zachowania swoich funkcji i posad we władzach gnieźnieńskich przedsiębiorstw komunalnych, powiatowych, kulturalnych, oświatowych i Spółdzielni Mieszkaniowej ), doprowadziło swoimi mało wartymi i mało ważnymi dla miasta obietnicami, do zniszczenia publicznego członków gnieźnieńskich, partii PiS. I przegrali oni ostatnie wybory samorządowe w Gnieźnie. W efekcie milionowe, darmowe subsydia na szpital w Gnieźnie, o których dobrze wiedział poseł Dolata - p r z e p a d ł y. Można wobec tego krótko parafrazować polskie przysłowie: "Polak mądry po szkodzie", na "Gnieźnianin nigdy nie dostrzeże tego, co dla niego ważne, bo bardziej "zależy mu" na parkach za kredyt bankowy, na kolorowej gazetce propagandowej prezydenta , na kolejnej fontannie w Dolinie Pojednania i na sztucznych, chińskich palmach na Rynku, niż na nowoczesnym szpitalu , który mógłby skuteczniej ratować życie wielu gnieźnian i to przez wiele dziesiątków lat. !!!

 • Link do komentarza do bankiera sobota, 24 sierpnia 2019 08:50 napisane przez do bankiera

  bankier a ty swoje jak Dolata, co to za stwierdzenie -" gwarantowała kontynuację pod warunkiem zabezpieczenia kontynuacji?" Czy ty sam jesteś nierozgarnięty, czy uwazasz czytelników za ciemną masę? Napisałeś jakieś masło maślane i myślisz ,że ludzie to łykną. Gwarantem zabezpieczenia kontynuacji była KASA. KASA. A tej nie zabezpieczył powiat pod wodzą Tarczyńskiej, marionetki w rękach Dolaty. Nie było kasy, nie było kontynuacji. I w takiej tragicznej pozycji następny zarząd zastał sytuację finansową powiatu i szpitala - DŁUGI, DŁUGI ,DŁUGI i nic, zero, null.Poza żenującymi występami posła D., który z uporem maniaka mówił o jakiś 12 milionach, których nie było i RIO wypowiedziało się jasno, że 12 mln jest na zabezpieczenie spłat długów. PISIE -przestańcie kłamać, mataczyć i wciskać ludziom ciemnotę, możecie te wybory wygrąć, proszę bardzo, ale przestańcie mataczyć i zróbcie to uczciwie.

 • Link do komentarza bankier czwartek, 22 sierpnia 2019 11:18 napisane przez bankier

  A pierwsza umowa z alstalem gwarantowała za ceny sprzed kilku lat kontynuacje drugiego i trzeciego etapu pod jednym warunkiem -- zabezpieczenia kontynuacji !!!!!!!. Ponieważ tego warunku w 2019 roku świadomie na mocy decyzji politycznych nie spełniono Alstal przestał utrzymywać - zgodnie z umową i bez żadnych dla siebie konsekwencji plac budowy . A teraz wielki sukces "misternych" negocjacji - budowa za ceny z 2019 roku. O ile drożej ??? co pani poseł Kloska na taką niegospodarność ???. A odsetki z tych 50 mln to koszt czy zysk???

 • Link do komentarza antyPO czwartek, 22 sierpnia 2019 10:14 napisane przez antyPO

  Dociekliwy - jak taki jesteś dociekliwy, to pisz jasno i precyzyjnie, o co tobie chodzi? Dolata jest posłem, a nie dyrektorem szpitala i jak by nie było, to on załatwił kilka transz dla tego szpitala, a twoi idole w poprzedniej kadencji oddali 16 milionów i tym się zamartwiaj i dociekaj, dlaczego oni to zrobili społeczeństwu.

 • Link do komentarza dolagrucha czwartek, 22 sierpnia 2019 08:48 napisane przez dolagrucha

  nikt normalny, jeśli tylko nie jest zabierany przez karetkę, nie leczy się już w tym szpitalu :)

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 22 sierpnia 2019 03:24 napisane przez mieszkaniec

  Kilka miesiecy do tylu z budowa, zaciagniety wysoki kredyt z odsetkami ktore beda splacac nasze wnuki z odsetkami. Tak rzadzi obecna wladza. Nieumiejetnie i rozrzutnie podejmowane decyzje ktore ponosimy my mieszkancy.

 • Link do komentarza Dociekliwy środa, 21 sierpnia 2019 20:29 napisane przez Dociekliwy

  No cóż, pierwszy niezadowolony z kontynuacji budowy w postaci księgowego juz się znalazł. Ty człowieku byś się cieszył, gdyby szpital się zawalił i zginął tam personel i pacjenci.a o kulisach przebojów z Alstslem i niezabezpieczeniu pieniędzy przez Dolate i spółkę albo nie masz zielonego pojęcia albo nie chcesz o tym wiedzieć.

 • Link do komentarza salowa środa, 21 sierpnia 2019 18:22 napisane przez salowa

  Jakie "brawo" Panie Zygmunt, To kasa się znalazła i tyle i aż tyle. Żadne rewelacje! A dług spłacać będą także Pańskie wnuki i prawnuki.

 • Link do komentarza Ksiegowy środa, 21 sierpnia 2019 15:43 napisane przez Ksiegowy

  Komizm jak u Monty Phytona !!! Nowa władza podjęła działania które spowodowały że Alstal zszedł z budowy bo nie chcieli służyć deklaracji dotyczącej kontynuacji budowy. Po wielu tygodniach zawarto aneks (ciekawe czy zgodnie z prawem ?) droższy niż pierwotna umowa aż o 6 mln zł i ogłaszają z tego powodu sukces ! To jest żenujące ! To kompromituje obecne władze starostwa ! Mogli kontynuować te same prace ale tańsze o 6 mln zł a wybrali te same prace za 6 mln zł droższe ! Prokurator powinien podjąć odpowiednie działania ! I to w trybie pilnym !!!

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT środa, 21 sierpnia 2019 14:30 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Brawo dla WYKONAWCY , że dał się przekonać do powrotu na plac budowy. To jest bardzo dobra informacja dla wszystkich mieszkańców Gniezna i Powiatu. Jeszcze raz dziękujemy właścicielowi i dyrekcji firmy "Alstal"

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 21 sierpnia 2019 11:17 napisane przez rezigiusz

  To jeszcze dwa lata "epopei" Szpital Powiatowy w Gnieżnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane