poniedziałek, 26 sierpnia 2019 10:23

Parking na sto samochodów powstanie przy stadionie

 
Parking na sto samochodów powstanie przy stadionie źródło: dokumentacja projektowa

Realizacja drugiego z projektów, który realizowany będzie z dofinansowania unijnego, rozpocznie się wkrótce po wyłonieniu wykonawcy. Mowa o budowie parkingu buforowego typu Park & Ride przy stadionie żużlowym.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na budowę miejsc postojowych, które zostaną zlokalizowane na obszarze obecnie niezagospodarowanego terenu przy stadionie żużlowym. Działka ta, od lat wykorzystywana była jako parking, na którym swoje samochody pozostawiali kibice udający się na mecz lub studenci jednej z pobliskich uczelni. Do tej pory odbywało się to w bardzo nieregularny i czasem chaotyczny sposób, a dość często po dużych opadach deszczu brodziło się w błocie. 

W ramach projektu budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w miejscu dworca autobusowego, o którym to przetargu pisaliśmy na początku sierpnia, planowane dofinansowanie na kwotę prawie 4,5 mln złotych przeznaczone zostanie także na kolejne zadanie - realizację parkingu buforowego typu Park & Ride przy stadionie żużlowym.

Zgodnie z koncepcją na tym terenie ma powstać około 96 miejsc postojowych, 5 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych, a także 27 stojaków dla rowerów. Cały teren ma zyskać odwodnienie za pomocą studni chłonnych, oświetlenie, a nawierzchnia, ułożona z kostki brukowej, ma przepuszczać wody opadowe. Wjazd i wyjazd znajdować się będzie od ul. Wrzesińskiej, bliżej przejazdu kolejowego. 

Wykonawca ma podjąć się zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj", na co czas będzie miał do połowy listopada 2020 roku. Wyłonienie firmy, która podejmie się realizacji, ma nastąpić do 9 września br.

Założenie parkingu typu Park & Ride ma być pozostawianie samochodu na parkingu i przemieszczanie się do centrum za pomocą alternatywnych źródeł transportu - autobusem lub rowerem. W tym też celu projekt unijny na Zintegrowane Centrum Przesiadkowe zakłada również zakup bezstacyjnych rowerów miejskich. Całość ma kosztować 5 mln 390 tys. złotych (4 mln 481 tys. dofinansowania).

13 komentarzy

 • Link do komentarza doradca środa, 28 sierpnia 2019 13:20 napisane przez doradca

  Do hulajnoga: jak już, to już. Proponuję kolejkę linowa w Gnieźnie. Nikomu nie będzie przeszkadzała i nareszcie będzie prawdziwa atrakcją turystyczną. A stacje? Od królika do królika.

 • Link do komentarza Kolo środa, 28 sierpnia 2019 11:28 napisane przez Kolo

  A co z terenem za stadionem żużlowym ? Tam jest dopiero teren na parking.

 • Link do komentarza hulajnoga wtorek, 27 sierpnia 2019 21:42 napisane przez hulajnoga

  A po co kupować te "bez stacyjne rowery miejskie"? Dużo większym powodzeniem zapewne cieszyłyby się elektryczne hulajnogi, które sa dużo prostsze w prowadzeniu i bezpieczniejsze ! https://yourdailybest.com/products/new-foldable-bicycle?fbclid=IwAR1k6GXNxZjkYXImGkszp-dV09_PmRduKBUHnjjcHfcWuJ9O3FMRHOJUO_Y

 • Link do komentarza kibic chodzacy pieszo wtorek, 27 sierpnia 2019 20:09 napisane przez kibic chodzacy pieszo

  z drugiej strony masz racje, Budowa tego parkingu jest wyrazem wdzięczności dla jednego z jego wiernych Radnych Miejskich, który jest chyba prezesem klubu żużlowego Start. Tak tak, to nie jest robione z myślą o mieszkańcach Gniezna a wyłącznie z myślą o przyjezdnych kibicach klubu Start.

 • Link do komentarza Samochodowy wtorek, 27 sierpnia 2019 09:40 napisane przez Samochodowy

  Czemu prezydent nigdzie nie buduje parkingów wielopoziomowych? Brak myślenia perspektywicznego...

 • Link do komentarza hop siup poniedziałek, 26 sierpnia 2019 20:49 napisane przez hop siup

  no pewnie, będzie zostawienie samochodu i przemieszczenie się na stadion albo na uczelnię . czy oni mają nas za naiwnych ?

 • Link do komentarza Prosport poniedziałek, 26 sierpnia 2019 19:22 napisane przez Prosport

  Jakie 3 km od centrum? Uważam ten projekt za bardzo dobry i oby był zrealizowany w terminie. Kolejne miejsce będzie zagospodarowane. Ja i moja rodzina będziemy korzystać. Brawo. Tak trzymać.

 • Link do komentarza turysta poniedziałek, 26 sierpnia 2019 19:05 napisane przez turysta

  Panie zawiadowco Modrzejewski. A przystanku dla kolejki wąskotorowej nie udało się Panu na tym projektancie wymóc? Przecież w tym miejscu idealnie by pasował ! Już słyszę Pana zapowiedz.: "Zbliżamy się do stacji "START GNIEZNO" . Podróżnych wysiadających na tej stacji prosimy o zabranie swojego bagażu".

 • Link do komentarza KIBIC poniedziałek, 26 sierpnia 2019 18:57 napisane przez KIBIC

  do Z DRUGIEJ STRONY. Nie ! Prezydent Budasz pomyślał znowu nie o mieszkańcach, ale o kibicach ŻUŻLA. Z tym , że, dotąd na tym ubitym placu mieściło się około 200 samochodów, a po modernizacji tego miejsca zmieści się na nim tylko 100 samochodów ! Ktoś tu coś kuma ? Bo ja nie.

 • Link do komentarza artysta malarz poniedziałek, 26 sierpnia 2019 16:38 napisane przez artysta malarz

  ciekawe kto będzie pobierał opłaty podczas meczów żużlowych

 • Link do komentarza okulickiego poniedziałek, 26 sierpnia 2019 16:13 napisane przez okulickiego

  Do tej pory mieściło się ze 150.. Teraz będzie ze 100. Taka zmiana.

 • Link do komentarza Z drugiej strony swiata poniedziałek, 26 sierpnia 2019 11:19 napisane przez Z drugiej strony swiata

  Już widzę. Jak przyjezdni będą zostawiać pojazdy 3 km od centrum i będą na piechotę maszerowac do miasta lub ci, którzy pędzą na pociąg do pracy do Poznania lub Wrzesni. No, chyba że będzie extra linia MPK kursująca między parkingiem a centrum. W przeciwnym razie prezydent robi kolejny prezent tamtejszym mieszkańcom i szkole wyższej. Dobry z niego chłop, nieprawda?

 • Link do komentarza kierowca poniedziałek, 26 sierpnia 2019 11:08 napisane przez kierowca

  To może od razu pomysleć o przystankach autobusowych przy skrzyżowaniu z ul. Okulickiego. Obecnie znajdują się przy przejściach dla pieszych, a kierowcy omijają autobusy na przejściach i liniach ciągłych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane