środa, 28 sierpnia 2019 07:39

Ruszył przetarg na skwer przy „Wenecji”

 
Ruszył przetarg na skwer przy „Wenecji” archiwum redakcji

Ogłoszono postępowanie w celu wyłonienia wykonawcy przebudowy fragmentu terenu, który wygrał w propozycji budżetu obywatelskiego na 2019 rok. 

Projekt „Wenecja – powrót do życia” został wybrany liczbą 1653 głosów, a w jego założeniu zakłada on m.in. wykonanie schodów i ścieżek na części terenu, położonego pomiędzy ul. Jeziorną i Cierpięgi a Jeziorem Jelonek. Jest to tzw. park kieszonkowy, czyli niewielki kompleks zieleni zlokalizowany wśród istniejącej już tkanki zabudowy miejskiej. Ostatnim razem teren ten podlegał rewitalizacji na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to tworzony był Park Piastowski. Po pracach związanych z utworzeniem niezbędnej dokumentacji projektowej, Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na realizację inwestycji. 

W ramach prac planuje się wykonanie ścieżek łączących wszystkie wyjścia i wejścia do tej części parku. Od ul. Cierpięgi będą wybudowane schody terenowe o nawierzchni betonowej ze stalowymi poręczami. Zlikwidowana zostanie stara i nieczynna fontanna, zachowana zostanie także większość istniejącej zieleni. Na terenie objętym pracami zostanie zamontowana nowa mała architektura, to jest:

 • 6 leżaków parkowych,
 • 2 podwójne huśtawki (bujaki) parkowe,
 • 5 dedykowanych przestrzeni publicznej hamaków,
 • 7 ławek,
 • 9 koszy na śmieci,
 • 3 „psie pakiety”.

Ścieżki będą oświetlone lampami typu parkowego, a największe rosnące na terenie drzewo – dąb szypułkowy – wyeksponowany zostanie przez podświetlenie korony. Na skwerze pojawi się też 35 nowych drzew: lipa drobnolistnych i dębów czerwonych, a także 368 krzewów (wierzba purpurowa Nana), 840 traw ozdobnych (trzcinnik ostrokwiatowy), a na skarpach 1260 roślin okrywowych (bluszcz pospolity). 

Wykonawca zostanie wyłoniony w pierwszej połowie września br. a zakończenie prac planowane jest na grudzień 2019 roku.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Lepera czwartek, 29 sierpnia 2019 14:12 napisane przez Lepera

  Brawa dla urzędu miejskiego

 • Link do komentarza Katerina środa, 28 sierpnia 2019 17:54 napisane przez Katerina

  Proponuję wyremontować fontannę nie rozbierać...tyle lat już jest zepsuta ...przyjemniej by się siedziało na ławeczce

 • Link do komentarza humanista środa, 28 sierpnia 2019 14:09 napisane przez humanista

  Proszę mi wskazać, czy w Gnieźnie turysta z namiotem może się gdzieś rozbić?

 • Link do komentarza Pytajnik środa, 28 sierpnia 2019 13:31 napisane przez Pytajnik

  Czy Pan Tomasz Budasz nie odróżnia chwastów od roślin ozdobnych? A kierowniczka tej zieleni co na to zachwaszczone miasto? Kto w ogóle pracuje w tej zieleni, że nie widzi różnicy między dziczkami a prawdziwymi pędami? Tak trudno jest przedszkolic personel? Czy Miasta nie stać na zakup kilkunastu litrów randapu?

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 28 sierpnia 2019 11:21 napisane przez Mieszkaniec

  Pięknie. A po roku drzewa uschną, a zamiast bluszczu i traw będą chwasty tak jak w innych miejscach. A propos gdzie podziały się drzewa z gnieźnieńskich ulic ?

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 28 sierpnia 2019 10:49 napisane przez Gnieźnianin

  Zimy w ostatnich latach nie sprzyjają zjeżdżaniu na sankach ale jak wiadomo ten stok był wykorzystywany do zjazdów i gdyby przy okazji tej przebudowy tak ukształtować ścieżki ażeby w przyszłości można było je wykorzystywać do bezpiecznego zjeżdżania na sankach z nadzieją że wrócą śnieżne zimy. A odnośnie powyższego, w Gnieźnie i okolicy mamy naturalne warunki terenowe aby wykorzystywać do zjazdów saneczkowych i nie ma ani jednego toru saneczkowego, a więc może by pomyśleć i o takim obiekcie np. po drugiej stronie Wenecji gdzie kiedyś już było przez pewien czas.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 28 sierpnia 2019 09:23 napisane przez mieszkaniec

  Kto wymyślił te leżaki? Co na to sanepid? Przecież tego nikt nie będzie wycieral szczególnie pod głowami! Naprawdę, tak trudno pomyśleć o higienę! To samo z tymi oparciami w mieście. Jak widziałem śpiących bezdomnych w centrum, to mi się odechciało tam usiąść a szczególnie oprzeć głowę!!!

 • Link do komentarza Działkowicz środa, 28 sierpnia 2019 09:17 napisane przez Działkowicz

  Plan niby super. Posadzi się te roślinki łatwo. A kto to potem i za ile będzie na bieżąco (co dwa tygodnie) je pielęgnował - odchwaszczał ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane