czwartek, 29 sierpnia 2019 14:39

Rowerem miejskim pojedziemy w 2020 roku

 
Rowerem miejskim pojedziemy w 2020 roku archiwum redakcji

Najpewniej już jesienią przyszłego roku mieszkańcy Gniezna będą mogli skorzystać ze stu rowerów, które będzie można wypożyczać na terenie miasta.

Wraz z podpisaniem umowy na realizację projektu Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, przekazano nieco więcej informacji o planowanym systemie roweru miejskiego, który również ma zostać wykonany w ramach pozyskanych środków. 

Zgodnie z przekazanymi informacjami, w ramach uzyskanego dofinansowania ma zostać zakupionych 100 rowerów, które będą rozlokowane w 15 strefach parkowania, rozmieszczonych na terenie całego miasta. Dziś już wiadomo iż dwa z nich znajdą się przy dworcu kolejowym oraz parkingu Park & Ride, który powstanie przy stadionie żużlowym.

System roweru miejskiego ma współgrać z projektowanym schematem ścieżek rowerowych, których koncepcja zostanie przedstawiona do dyskusji mieszkańców najpewniej w najbliższych tygodniach. Zgodnie z projektem ZCP, na drogach pojawić się ma także 30 totemów - urządzeń informacyjnych dla rowerzystów. Rower miejski ma funkcjonować na zasadach "swobodnych", a więc nie będzie konieczności dokowania pojazdów. W ramach dofinansowania wykonana ma zostać także aplikacja oraz oprogramowanie do korzystania z gnieźnieńskiego systemu.

Szczegóły roweru miejskiego będzie można poznać zapewne po ogłoszeniu przetargu na jego stworzenie. Rozliczenie projektu wyznaczone jest na grudzień 2020 roku, a zgodnie z przekazanymi informacjami, rower miejski najpewniej pojawi się na terenie Gniezna w drugiej połowie przyszłego roku. 

16 komentarzy

 • Link do komentarza jaannka niedziela, 01 września 2019 20:52 napisane przez jaannka

  Fajny pomysł

 • Link do komentarza Marek niedziela, 01 września 2019 17:48 napisane przez Marek

  Zrobić dobra ścieżkę rowerowa tu sztuka. A tak dla przykładu przejazd przez Runek czy przez ulicę Tumską po tych ciosanych granitowych klockach to mordega jak się ma cienkie opony

 • Link do komentarza januszko sobota, 31 sierpnia 2019 07:30 napisane przez januszko

  @EagleEye - jeżdżę właśnie po całym mieście z uwagi na pracę i nikt mi nic nie wymusza na ulicach. Większych grzeszków w stosunku do mnie jako rowerzysty też nie doświadczam. Nawet nie pamiętam kiedy w Gnieźnie spotkało mnie na ulicy jakieś niebezpieczeństwo jako rowerzystę.

 • Link do komentarza gość piątek, 30 sierpnia 2019 22:19 napisane przez gość

  hehe pekaes upadł to rowery wprowadzą żeby dzieci miały czym do szkoły jechać

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 30 sierpnia 2019 18:00 napisane przez EagleEye

  @januszko jak kierowcy aut przestaną wymuszać pierwszeństwo i inne grzech to będzie OK. Napisałem ze rower miejski OK ale musi się poprawić kultura jazdy kierowców pojazdów mechanicznych wobec rowerzystów.

  Napisze z sarkazmem - może te 50 km po Gnieżnie pokonujesz wokół Weneii robiąc 30 kółej rowerem bo takich entuzjastów jazdy rowerem widuje jak nie bacząc na pieszych i spacerowiczów jeżdżą jak szaleni w koło

 • Link do komentarza humanista piątek, 30 sierpnia 2019 12:24 napisane przez humanista

  https://radioszczecin.pl/1,393653,ponad-6-mln-zl-na-trase-rowerowa

  Kolejna dobra inwestycja. A kiedy rowerem z Gniezna do Anastazewa ?

 • Link do komentarza januszko piątek, 30 sierpnia 2019 12:24 napisane przez januszko

  EagleEye może żona nie do końca zorientowana w przepisach? Ja jeżdżę codziennie po mieście 50 km i nie mam żadnych problemów z kierowcami.

  Sam pomysł roweru miejskiego to średni pomysł na Gniezno, ale jak dają pienieniądze to niech biorą

 • Link do komentarza micio piątek, 30 sierpnia 2019 12:05 napisane przez micio

  Będą zrobione ścieżki rowerowe aby odhaczyć listę- tak jak większość zrobionych rzeczy. Czy ktoś to potem utrzymuje, zwraca uwagę na stan tych rzeczy? Przykładowo- nowo zrobiona ulica Sportowa- już gdzieniegdzie wgłębienia na parkingu i ulicy- nikt z tym nic nie robi.
  Tak samo będzie ze ścieżkami- konary drzew będą sie nisko kłaniać i zaczepiać rowerzystów....

 • Link do komentarza rowerzysta z   własnym rowerem piątek, 30 sierpnia 2019 07:31 napisane przez rowerzysta z własnym rowerem

  Ścieżek rowerowych ciągle w Gnieźnie nie widać . Ale rowerem Miejskim już ludziom w głowach mieszają . Co za pijar !!

 • Link do komentarza szczególarz piątek, 30 sierpnia 2019 07:29 napisane przez szczególarz

  CO TO ZA TERMIN? Że projekt ścieżek rowerowych ma zostać przedstawiony mieszkańcom ...... NAJPEWNIEJ ,,,,, w najbliższych tygodniach ????? Ale ci urzędnicy w tym magistracie maja poczucie czasu !!!

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 30 sierpnia 2019 07:16 napisane przez mieszkaniec

  Panie Budasz zadbaj najpierw o porządek w mieście bo takiego bałaganu nie było za innych prezydentów.

 • Link do komentarza Miras czwartek, 29 sierpnia 2019 17:10 napisane przez Miras

  Pomysł oczywiście ok.ale dyskusja zbędna bo nasz prezydent i radni są najmądrzejsi i wszystko już wiedzą.

 • Link do komentarza j czwartek, 29 sierpnia 2019 15:38 napisane przez j

  A czy już wiadomo czy za przejazd rowerem przez wiadukt kolejowy po chodniku nie otrzymamy mandatu? Bo na części ulicy Witkowskiej jest ścieżka rowerowa która zaczyna się i kończy nigdzie, potem na części ulicy dalej jest zezwolenie na korzystanie z chodnika przez rowery które kończy się gdzieś w okolicy galerii - gdzie dokładnie ??

 • Link do komentarza Kolaż czwartek, 29 sierpnia 2019 15:30 napisane przez Kolaż

  A gdzie tymi rowerami jeździć?

 • Link do komentarza Aga czwartek, 29 sierpnia 2019 14:59 napisane przez Aga

  Mam swój rower i to by mi wystarczyło , tylko żeby w tym Gnieźnie te ulice nie były takie koślawe bo sobie tyłek odbijam podczas jazdy

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 29 sierpnia 2019 14:54 napisane przez EagleEye

  Pomysł OK ale nie widzę tego w Pierwszej Stolicy Polski z jednego prostego powodu a mianowicie kultury kierowców pojazdów mechanicznych którzy ignorują rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego notabene pełnoprawnych uczestników. Mija żona wie to z codziennej autopsji jazdy rowerem do pracy. Reszta to jest pikuś

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane