poniedziałek, 09 września 2019 10:26

Krajobraz os. Pustachowa zostanie ocalony?

 
Przy ww. nieruchomości miał stanąć budynek wielorodzinny Przy ww. nieruchomości miał stanąć budynek wielorodzinny źródło: Google Street View

Mieszkańcy części osiedla na południu miasta mogą odetchnąć z ulgą - planiści, którzy sporządzili projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, odsunęli możliwość budowy bloku między domami jednorodzinnymi.

Prawie 1,5 roku temu informowaliśmy o uchwale podjętej przez Radę Miasta, której zamiarem było utworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu os. Pustachowa. Mowa o obszarze zabudowy ograniczonym ul. Wrzesińską, Półwiejską i Dzieci Wrzesińskich.

Pośrodku tego terenu przebiega ul. Traugutta. Na północ od niej, prywatny deweloper czynił zamiary budowy budynku wielorodzinnego - w obszarze osiedla domów jednorodzinnych, bliżej ul. Wrzesińskiej. Takie postępowanie umożliwiały przepisy - w związku z brakiem planu zagospodarowania przestrzennego, można było wystąpić o warunki zabudowy, a te mogłyby pozwolić na takie działanie z uwagi na fakt iż w niedużej odległości od nieruchomości (przy ul. Wolności) także znajdują się bloki. Ta tzw. "kontynuacja zabudowy" już niejednokrotnie na terenie Gniezna wprowadzała nie tylko chaos przestrzenny, ale i problemy komunikacyjne oraz logistyczne (np. w postaci odpowiedniego uzbrojenia terenu). 

Według wstępnych informacji deweloper planował budowę domu na 72 mieszkania i 76 miejsc postojowych (przy realnym przeliczeniu iż pojazdów mogłoby być nawet o wiele więcej). Dodatkowo wyjazd z posesji prowadzić miał na ul. Wiejską wąskim przejazdem między domami. Podjęcie uchwały o ustanowieniu planu zagospodarowania przestrzennego powstrzymało możliwość wydania warunków zabudowy, przynajmniej na czas sporządzania projektu. Ten został zaprezentowany w ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim podczas konsultacji społecznych.

Jak wynika z projektu przedstawionego przez planistów (zrealizowanego przez firmę zewnętrzną), na newralgicznym terenie, gdzie jeszcze do niedawna miał powstać budynek wielorodzinny, przewidziana została jedynie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca. Oznacza to iż w tym rejonie nie będą mogły powstać duże bloki ani budynki szeregowe. Co więcej, dojazd na teren nieruchomości, o której była mowa wówczas, prowadzić będzie po drodze wewnętrznej, wychodzącej od skrzyżowania ul. Wiejskiej z Półwiejską (dojazd już istniejący). Wewnątrz obszaru wytyczono dwa kwartały, w obrębie których mogą zostać pobudowane domy - linię maksymalnego zasięgu zabudowy całego terenu również zostały wyznaczone.

Dodatkowo na planie ustalono iż nieruchomości położone wzdłuż ul. Wrzesińskiej mają charakter mieszkaniowo-usługowy z możliwością budowy domów na maksymalnie trzy kondygnacje (do 10 metrów wysokości) z obostrzeniami co do obszaru zabudowy działek. 

Podczas spotkania mieszkańcy obecni w Urzędzie Miejskim nie wnieśli żadnych dodatkowych uwag, jednakże każdy może je złożyć do 20 września br. do Magistratu. Jeśli tych nie będzie lub nie zostaną one uwzględnione, uchwała trafi na obrady Rady Miasta.

Projekt uchwały i planu dostępny jest poniżej w załącznikach.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Sasiad środa, 11 września 2019 08:33 napisane przez Sasiad

  A co z ul. Boczna ( slepa uliczka), gdzie deweloper wybudowal domy szeregowe i planuje nastepne - absurd!

 • Link do komentarza Filip poniedziałek, 09 września 2019 17:53 napisane przez Filip

  kiedy zrobicie objazd z os. Pustachowa ul Kokoszki???

 • Link do komentarza Też mieszkaniec poniedziałek, 09 września 2019 15:52 napisane przez Też mieszkaniec

  Według planu będzie poszerzona i utwardzona

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 09 września 2019 13:00 napisane przez mieszkaniec

  Naprawdę, czy trzeba interwencji mieszkańców, by wysoka gnieźnieńska władza otworzyła oczy? Co to za planiści, którzy zaprojektowali w osiedlu domków jednorodzinnych kolosy mieszkaniowe? Kto im dał dyplomy? Co z tego, ze nie ma aktualnego planu, ale jest jeszcze etyka zawodowa i włączenie od czasu do czasu rozumu!

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 09 września 2019 10:40 napisane przez Mieszkaniec

  Ale ulica Wiejska od skrzyżowania z Półwiejską jest bardzo wąska i nie posiada odpowiedniej nawierzchni by stanowić dojazd do tych domów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane