wtorek, 24 września 2019 10:08

Jaka ma być Stella? „Zielona z rekreacją i dla mieszkańców”

 
Jaka ma być Stella? „Zielona z rekreacją i dla mieszkańców” fot. Rafał Wichniewicz

Po wielu latach na Stelli ponownie wybrzmiał gwar ludzi - nie byli to jednak ani kibice, ani młodzież, która korzystała z boiska, a mieszkańcy, którzy chcieli powiedzieć, jak widzą przyszłość tego miejsca.

Samochody parkujące na dawnym boisku do koszykówki, zarośnięte boisko do piłki nożnej, waląca się dawna hala sportowa z bogatą historią, a nieco dalej - zrujnowane ogródki działkowe. Taki widok dziś można zastać na terenie położonym przy ul. Konopnickiej, potocznie określanym przez miejscowych "Stella". Nazwę zawdzięcza on ostatniemu klubowi sportowemu, który przez lata funkcjonował na tym terenie, a który to już od 9 lat tu nie gości. Od tego czasu miejsce to jest zapuszczone i pozostawione samemu sobie, choć mieszkańcy niejednokrotnie sami jeszcze starali się o nie dbać. 

Projekt pobudowania w tym miejscu budynków wielorodzinnych, który wyłonił się podczas lipcowych konsultacji społecznych w sprawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego sprawił, że mieszkańcy kilku ulic zaczęli mówić wspólnym głosem. Choć początkowo w kwestii Stelli przejawiały się jeszcze problemy, jakie mają lokatorzy nowych bloków postawionych w ostatnich latach przez jednego z deweloperów, to jednak wszyscy dostrzegają wartość dodaną tego miejsca, jaką jest wspomniany teren. Dowodem tego było spontaniczne i początkowo nieoficjalne spotkanie, jakie miało miejsce 23 września między mieszkańcami a radnymi miejskimi - Angeliką Ślachcińską, Sylwią Jabłońską i Arturem Kuczmą.

Podczas tej swojego rodzaju "wizji lokalnej" osoby zamieszkałe przy pobliskich ulicach, także od strony ul. Witkowskiej, jasno wskazywali te same argumenty, jakie zawarli w piśmie skierowanym kilka tygodni wcześniej do Rady Miasta. Mówili o tym iż nie chcą kolejnych budynków wielorodzinnych, które mogłyby tylko spotęgować problemy, jakie występują już obecnie. Jednocześnie podkreślili podstawowy argument, jaki również znalazł się we wspomnianym wyżej apelu - braku terenów zielonych w formie parków czy miejsc rekreacji na takim poziomie, jakie znajdują się w pozostałych częściach miasta.

Podczas spotkania mieszkańcy wskazywali, że dawniej to miejsce tętniło życiem, a po zarzuceniu dbania o ten teren przez odpowiedzialne instytucje, zaczął on podupadać. W trakcie rozmów padały jasne propozycje - by przywrócić temu miejscu jego dawną funkcję, chociażby z uwagi na jego wiekową historię: boisko, plac zabaw, wybieg dla psów, ścieżki - to najczęstsze propozycje, jakie padły ze strony miejscowych. Zapewnili oni również, że mieszkańcy zamierzają dalej trzymać rękę na pulsie i na pewno będą śledzić dalsze procedowanie planu zagospodarowania przestrzennego.

9 komentarzy

 • Link do komentarza nkj piątek, 27 września 2019 12:08 napisane przez nkj

  Patologia się szerzy w Gnieżnie powszechnie na placach zabaw i skwerach bo straż miejska nie interweniuje tylko zrzuca to na policję, która i tak ma już dosc pracy.

 • Link do komentarza codzienny biegacz piątek, 27 września 2019 07:33 napisane przez codzienny biegacz

  A czy ten teren jeszcze należy w jakim kolwiek stopniu do klubu STELLA Gniezno ? A kto jest jeszcze prezesem tego klubu? Pan Zdzisław Kujawa ?

 • Link do komentarza senior piątek, 27 września 2019 07:25 napisane przez senior

  Najważniejsze, to by tego terenu na razie nie zabudowywać blokami . Przyjdzie kiedyś nowa, rozsądniejsza władza w tym naszym Gnieźnie i zbuduje tam piękny park dla naszych dzieci. Bo obecna władza woli budować za 250 tysięcy złotych tor rowerowy dla dziesięciu chłopców. Ale cóż każdy dotychczasowy prezydent musi wybudować coś dla swoich dzieci lub znajomych. Prezydent Dziel wybudował za 500 tys boisko do RUGBY dla ...., Prezydent Kowalski chciał koniecznie wybudować w centrum , na terenie Jednostki wojskowej przy Sobieskiego Halę sportową beż , żadnego odpowiedniego zaplecza parkingowego i bezpiecznych i drożnych dróg ewakuacyjnych. Na szczęście mu to nie wyszło. A Pan Tomasz Budzasz zbuduje sobie Tor rowerowy dla 10 chłopców za 250 tysięcy złotych. Czym ci chłopcy sobie na to zasłużyli? Zdobyli mistrzostwo Polski? Albo jakieś mistrzostwo świata? Czy po prostu mieli dobre znajomości ? A na park dla coraz większej liczby seniorów w tej części miasta pieniędzy nie ma !

 • Link do komentarza Hania czwartek, 26 września 2019 18:22 napisane przez Hania

  Przecież tam strach wychodzić... Jakie boisko? Plac zabaw? Tam się tylko patologia szerzy...

 • Link do komentarza Zdzisław Kujawa, prezes KSStella Gniezno środa, 25 września 2019 09:44 napisane przez Zdzisław Kujawa, prezes KSStella Gniezno

  Panie redaktorze.
  Prosiłbym ażeby nie używał Pan nazwy Stella dla zobrazowania sytuacji, która może w kontekście tego problemu postawić w fałszywym świetle zasłużony klub sportowy "Stella Gniezno". Wolałbym ażeby używał pan raczej sformułowania typu " teren po byłym boisku KS "Stella".

 • Link do komentarza Dolciu środa, 25 września 2019 07:12 napisane przez Dolciu

  Dobre!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 25 września 2019 06:46 napisane przez Mieszkaniec

  Nikt tam nie chodzi bo ludzie wyprowadzają psy A miejscowi pijaczki pozostawiają butelki .

 • Link do komentarza Mirek wtorek, 24 września 2019 14:31 napisane przez Mirek

  Czy był na tym spotkaniu ktoś z urzędników Magistratu ?

 • Link do komentarza artysta malarz wtorek, 24 września 2019 11:11 napisane przez artysta malarz

  skoro zielona to zamknąć bramę i zakazać parkowania

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane