piątek, 18 października 2019 10:34

Ul. Pod Trzema Mostami zabezpieczona przed ulewami

 
Ul. Pod Trzema Mostami zabezpieczona przed ulewami fot. Rafał Wichniewicz

Większość gnieźnieńskich kierowców pamięta, że przez lata większy deszcz mógł oznaczać zalanie i zamknięcie przejazdu ul. Pod Trzema Mostami. Jak nowa przeprawa jest na to przygotowana?

Gubione tablice rejestracyjne, niekiedy także zalewane silniki, a potem korki w centrum - takie były najczęstsze skutki zalewania drogi na ul. Pod Trzema Mostami przez wiele lat. Położenie przeprawy pod torami w zagłębieniu, a także niewydolność starej infrastruktury pompującej sprawiała, że bardzo często po ulewnych deszczach kierowcy zmuszeni byli do korzystania z objazdów. 

Przebudowa wiaduktu na szerszy, wraz z powstaniem nowej infrastruktury drogowej była też okazją do tego, by wymienić cały system odwadniający. Teraz przeprawie nie ma być straszna jakakolwiek ulewa: - Zamontowane zostały dwie duże pompy, a nowa przepompownia tłoczy wodę w zupełnie przeciwnym kierunku niż dotychczas - w stronę ul. Osiniec. Jesteśmy w 100% zabezpieczeni i nie ma żadnej ewentualności, że ten teren będzie zalewany. Przy ostatnich deszczach mieliśmy już testy i przeszły one pozytywnie - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

Woda z przejazdu ul. Pod Trzema Mostami jest odpompowywana od razu przy występowaniu deszczu i odprowadzana do stawu retencyjnego, położonego niedaleko bazy PKS - około 450 metrów dalej. To pozwala na odciążenie miejskiego systemu kanalizacyjnego: - System działa w sposób ciągły i woda jest cały czas odsączana. Teren ten jest dość problematyczny, jeśli chodzi o kwestie wodne - przyznał wiceprezydent.

Obecnie pompy mają zapewnione zasilanie z dwóch niezależnych źródeł, co zabezpiecza je przed ewentualną przerwą w pracy. W przyszłym roku planuje się jeszcze zakup agregatu prądotwórczego, który stanowić będzie dodatkową alternatywę w przypadku naprawdę dużej awarii zasilania.

Zalany przejazd po ulewie w 2016 roku:

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza NOWOCZESNY czwartek, 02 lipca 2020 19:12 napisane przez NOWOCZESNY

  Na czas dużych ulew światła od strony ulicy Słonecznej powinny automatycznie, na stałe zapalać się na CZERWONO. A od strony ulicy Reymonta powinien być zainstalowany szlaban który po nawalnym deszczu powinien natychmiast ZAMYKAĆ PRZEJAZD POD WIADUKTEM .

 • Link do komentarza luciu czwartek, 02 lipca 2020 06:22 napisane przez luciu

  Chyba coś nie pykło z tą nowoczesnością bo dzisiejszy deszcz pokonał te cudowne systemy.

 • Link do komentarza obserwator sobota, 19 października 2019 18:04 napisane przez obserwator

  Wygląda na to że projektanci przewidzieli wszystko. Poczekamy , zobaczymy. Czas zweryfikuje wszystko !

 • Link do komentarza Jurek piątek, 18 października 2019 20:43 napisane przez Jurek

  Kto jest jest problematyczny i ile warte jest 100 % z czasem zobaczymy !!!

 • Link do komentarza oli piątek, 18 października 2019 19:30 napisane przez oli

  i tak jest ładnie,Parasol nie marudź

 • Link do komentarza parasol piątek, 18 października 2019 10:57 napisane przez parasol

  Poczekamy do pierwszej większej ulewy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane