piątek, 25 października 2019 10:20

Dom z pruskiego muru trafi na sprzedaż

 
Dom z pruskiego muru trafi na sprzedaż fot. Rafał Wichniewicz

Charakterystyczny budynek, wyróżniający się swoim wyglądem spośród innych domów stojących przy ul. Warszawskiej, zostanie wystawiony na przetarg.

W najbliższą środę radni miejscy podejmą uchwałę o woli sprzedaży nieruchomości, znajdującej się przy ul. Warszawskiej 17. Mowa o parterowym budynku z pruskiego muru, zwieńczonego dwuspadowym dachem.

Obiekt swoim wyglądem znacznie odstaje od pozostałych kamienic zlokalizowanych wzdłuż tej ulicy, a swoją metryką sięga ostatniej ćwierci XIX wieku. W okresie międzywojennym funkcjonowały tu magazyny fiskusa wojskowego. Obecnie jest on wynajmowany, ale jego stan techniczny wciąż się pogarsza. Dodatkowo jego dach jest pokryty eternitem, który należy zlikwidować.

- Ten budynek wymaga sporych nakładów remontowych. Szacujemy iż jego sprzedaż może nastąpić za kwotę około 300 tys. złotych, a przywrócenie tego budynku, tworząc mieszkania czy z zachowaniem funkcji, jakie w nim są teraz, to wyliczyliśmy iż koszt wyniósłby od 1,2 do 1,4 mln złotych, a w niektórych szacunkach do 1,7 mln złotych - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny, dodając iż stopa zwrotu poniesionych kosztów wyniosłaby 75 lat, co jest długim okresem. 

- Obecnie jednym z najemców lokali jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, któremu zaproponowano przeniesienie się z działalnością do nowej lokalizacji przy ul. Warszawskiej 16, Farnej 2, Warszawską 5, Jana Pawła II i żadna z tych propozycji jeszcze nie została przyjęta. Mam nadzieję iż te rozmowy, które są prowadzone sprawią iż TOZ przeniesie swoją działalność, szczególnie że pewne działania, które są tam prowadzone, są dość kontrowersyjne. W zeszłym roku odnowiliśmy kamienicę, a mimo naszych próśb i apeli, cały czas na terenie tego podwórza są dokarmiane gołębie, które niszczą nam elewację - mówił Jarosław Grobelny. 

Sprzedaż nieruchomości będzie możliwa po wyrażeniu zgody, a następnie dokonaniu dokładnego wycenienia jego wartości, co zapewne nastąpi pod koniec tego roku lub na początku następnego. Sam obiekt położony jest na działce o powierzchni 0. 0435 hektara, a ponadto nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Dla nieruchomości należy więc zapewnić służebność drogową od strony ulicy Warszawskiej przez działkę nr 31/15.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Prom sobota, 20 lutego 2021 18:43 napisane przez Prom

  To jest jedyny budynek chyba pruski co sie zachował i to prawie w centrum miasta.
  Cena to zależy
  Działka bez budynku by była warta min 500 000 zl

 • Link do komentarza Marek czwartek, 31 października 2019 13:19 napisane przez Marek

  Ten dom nadaje się na urokliwą knajpeczke lub kawiarenkę z drewnianymi bekami stropowymi, drewnianymi podłogami i z dwoma stoliczkami na zewnątrz ukrytymi w zieleni ( od strony ulicy). To może być perełka wśród domów przy ulicy Warszawskiej. Wypicie małego piwka w odnowionych wnętrzach tego budynku może pozostawić w pamięci osób odwiedzających Gniezno wspaniałe wspomnienia. A najlepiej to przekonać jakąś wystawą turystów , że w tym domku przed laty mieszkał gnieźnieński kat. A samą knajpeczkę proponuje nazwać - "u kata"

 • Link do komentarza Stary Tajwan środa, 30 października 2019 22:53 napisane przez Stary Tajwan

  Jeszcze zróbcie coś pożytecznego dla osiedla grunwaldzkiego,tutaj też mieszkają ludzie. Może jakaś modernizacja oświetlenia,chodników.

 • Link do komentarza Kocik23 sobota, 26 października 2019 22:15 napisane przez Kocik23

  Taka"Perelka" i nie ma na to sposobu???

 • Link do komentarza senior piątek, 25 października 2019 11:10 napisane przez senior

  A kiedy Miasto uporządkuje tzw. hale targowe? Takich "perełek" nie znajdzie się już nawet na dzikim wschodzie , a u nas w centrum pierwszej stolicy Polski taka poruta. To samo z ruskim targiem. Naprawdę was to w tym urzędzie nie wkurza? Zamiast kasy na króliki i piach na Rynku ucywilizujcie wreszcie choć trochę centrum miasta.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane