wtorek, 26 listopada 2019 16:02

Przekazano 1,6 mln złotych na żłobek w Zdziechowie

 
Przekazano 1,6 mln złotych na żłobek w Zdziechowie fot. Rafał Wichniewicz

Już wkrótce Gmina Gniezno wzbogaci się o nową instytucję opiekuńczą. Póki co o środki potrzebne na ten cel wzbogacił się budżet samorządu.

We wtorkowe popołudnie w Urzędzie Gminy Gniezno miało miejsce podpisanie dokumentów na przekazanie kwoty 1 624 539 złotych na zadanie pn. Pierwszy publiczny żłobek w Gminie Gniezno wspiera rodziców. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 1 710 105 złotych.

- Jest to fundusz, o którym najczęściej się mało mówi, bo wszyscy interesują się dużymi inwestycjami, jak drogi czy kanalizacje, a Europejski Fundusz Społeczny pozostaje w cieniu. Tymczasem jest to bardzo duża kwota, bo w naszym regionie jest to ponad 700 mln euro, a więc 2,5 miliarda złotych na różnego rodzaju inicjatywy, które łączą się z rynkiem pracy, szeroko rozumianym - mówił wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Jak przyznał, środki te mogą być przeznaczane na inicjatywy związane z tworzeniem żłobków czy przedszkoli, gdyż dzięki temu rodzice mogą mieć czas podjąć pracę zostawiając swoje pociechy pod odpowiednią opieką. Podkreślił, że jego obecność w Gminie Gniezno tego dnia świadczy o aktywnej postawie samorządu, starającego się o te środki: - Życzę, by to przedsięwzięcie przyniosło rezultaty. 

- Dla gminy jest to przełomowe wydarzenie. Powstanie pierwsza tego typu placówka, która dostarczy i zapewni opiekę dzieciom do lat 3, a jednocześnie umożliwi rodzicom powrót do pracy - przyznała wójt Maria Suplicka i jak dalej przyznała: - Powstanie on w Zdziechowie w zespole szkolno-przedszkolnym i stanie się uzupełnieniem kompleksu oświatowego w tej miejscowości. Dlaczego akurat tam? Analizowaliśmy warunki konkursu, które wskazywały wprost, że możemy pozyskać dofinansowanie tylko na utrzymanie żłobka lub na adaptację i modernizację istniejącego budynku. Weryfikując mienie gminy, stwierdziliśmy iż to będzie najlepsze miejsce pod względem warunków i najlepsze dla naszych maluchów - mówiła Maria Suplicka. 

W ramach inwestycji, na potrzeby żłobka wykorzystana zostanie sala apelowa. Obecnie ma ona powierzchnię około 300 metrów kwadratowych, ale obecnie pomieszczenie jest wykonane w stanie surowym. Żłobek będzie wydzielony z istniejącego budynku i będzie miał osobne wejście. W ramach przebudowy powstaną dwie duże sale zabaw, dwie sypialnie w tym jedna z leżaczkami, a jedna z łóżeczkami, a także łazienki, szatnia, wózkarnia i zaplecze socjalne.

Realizacja robót powinna ruszyć w I kwartale 2020 roku, a sama placówka ma zostać otwarta 1 września tego samego roku. W nowym żłobku znajdzie się miejsce dla 30 dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Krystyna środa, 27 listopada 2019 17:33 napisane przez Krystyna

  Komuno wróć! Dzieci do żłobka (Państwo wychowa), a rodzice do PGR-u. Żenujące, a gdzie tradycyjna polska wielopokoleniowa wieś?

 • Link do komentarza Tomek środa, 27 listopada 2019 08:44 napisane przez Tomek

  Brawo, Pani Wójt,tak dalej

 • Link do komentarza Malkontent wtorek, 26 listopada 2019 23:12 napisane przez Malkontent

  do mieszkaniec gminy: to może ci od pracy na roli zaczną płacić normalny ZUS a nie śmieszny KRUS? Skoro dziecko do żłobka musi oddawać, to znaczy że pracuje poza domem jak każdy na umowie o pracę lub na samozatrudnieniu. Wtedy niech będą dla nich żłobki.

 • Link do komentarza kiniu wtorek, 26 listopada 2019 21:11 napisane przez kiniu

  Brawo. Piękna Szkoła Podstawowa, uruchomiona linia MPK teraz żłobek. Brawo dla gospodyni oby okoliczne miejscowości poszły za tym przykładem.

 • Link do komentarza mieszkaniec gminy wtorek, 26 listopada 2019 16:47 napisane przez mieszkaniec gminy

  Wspaniały pomysł, nareszcie w tej gminie myśli się o rodzinach,a przez to o ułatwianiu im pracy także na roli. Nie ma,. jak to kobieta na czele gminy!

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 26 listopada 2019 16:25 napisane przez Mieszkaniec

  Brawa dla gminy. Czekamy na dalsze takie informacje o pozyskaniu dofinanswan z zewnątrz.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane