czwartek, 12 grudnia 2019 16:12

Plan naprawczy szpitala przyjęty. Będzie dług, ale zysk dla pacjentów

 
Plan naprawczy szpitala przyjęty. Będzie dług, ale zysk dla pacjentów archiwum redakcji

Nie ma już mowy o likwidacji oddziału laryngologicznego, a na nowy oddział porodowy poczekać trzeba przynajmniej do końca przyszłego roku. Radni powiatowi przyjęli plan naprawczy, który kreśli finansową i funkcjonalną przyszłość szpitala na trzy lata.

Liczący ponad 70 dokument, sporządzony przez firmę konsultingową Valorco, został przygotowany na okres 2019 - 2022. Na te lata przewidziano dokończenie realizowanego od lat projektu utworzenia szpitala zespolonego, w którym zgromadzone będą wszystkie oddziały, obecnie rozdzielone na dwie placówki - przy ul. św. Jana i ul. 3 Maja. W 2022 roku zlokalizowane mają być tylko w tym drugim miejscu, co wprowadzi oszczędności na transporcie oraz obsłudze. 

Program naprawczy zakłada przede wszystkim odzyskanie rentowności Szpitala Pomnik Chrztu Polski, utraconej w wyniku silnej presji na koszty, a także sfinansowanie inwestycji realizowanej przy ul. 3 Maja. Początkowy jego projekt, który miał być opiniowany na poprzedniej sesji, został zdjęty w celu dokonania poprawek - pojawiły się uwagi, które zdecydowano się wprowadzić, jak m.in. ten dotyczący zachowania oddziału laryngologicznego. 

Projekt był omawiany na czwartkowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego 12 grudnia: - Plan naprawczy dla szpitala został opracowany na okres 2019 - 2022 i wytycza on główne kierunki i zadania, które chcielibyśmy w tym czasie zrealizować. To, co jest najważniejsze w planie naprawczym, to założenia. Projektując przyszłe wyniki finansowe, których się spodziewamy, oparliśmy się przede wszystkim o stronę przychodową i główne założenie, że będzie realizowane zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia w zakładanym do tej pory tempie w wysokości 6% PKB. To nam pozwala przypuszczać, że jeśli tak będzie, to uda się osiągnąć zakładane cele - przekazał Michał Ogrodowicz, dyrektor szpitala i jak dalej dodał, przewiduje się, że po ukończeniu budynku D wzrośnie liczba świadczeń nielimitowanych w porodach, ale też planuje się podobny wzrost w zakresie onkologii i ortopedii: - To w tej chwili staramy się już czynić i nam to w sumie całkiem nieźle wychodzi. Ponadto będziemy dążyć do tego, by zoptymalizować koszty szpitala. Największy skutek będzie jednak dopiero wtedy, kiedy skończymy inwestycję, czyli kiedy będzie wybudowany szpital zespolony - mówił.

Jak przekazał dyrektor, obecnie środki finansowe pozwalają na ukończenie budynku D: - Planujemy tutaj, że uda nam się to zrealizować do końca przyszłego roku, a obiekt będzie oddany do użytkowania w pierwszym kwartale 2021 roku. W międzyczasie będziemy musieli pozyskać jeszcze dodatkowe finansowanie na przebudowę budynku A i B (stary gmach przy ul. 3 Maja - przyp. red.). Jeżeli uda się nam to zrealizować i przeniesiemy działalność szpitala w jedno miejsce przy ul. 3 Maja, to prognozy przez nas przygotowane, przy uwzględnieniu wszystkich założeń zakładają, że w 2021 roku szpital będzie w stanie osiągnąć nadwyżkę finansową na działalności operacyjnej - stwierdził Michał Ogrodowicz, dodając iż wówczas będzie do spłaty bardzo duże zadłużenie obecnie zaciągnięte oraz to, które jest jeszcze planowane. Na koniec 2022 roku wyniesie ono 80 mln złotych: - Ono ma charakter długoterminowy, ale przewidujemy zamienić je na długoterminowe i będziemy w stanie je spłacić w ciągu około 10 lat. 

Jak dalej dodał dyrektor, w planie naprawczym nie jest zakładana drastyczna redukcja personelu. Przed sesją jednak przyznał, że przewiduje się iż postępująca informatyzacja oraz utworzenie szpitala zespolonego ulokowanego w jednym miejscu przy ul. 3 Maja (co wiązać się będzie z przeniesieniem oddziałów z placówki przy ul. św. Jana) pozwoli na zmniejszenie kosztów w obsłudze administracyjnej - sekretarek medycznych - mówi się o 20 etatach i oszczędności rzędu około 1 mln złotych w skali roku. Pozostały personel medyczny nie ma podlegać zwolnieniom. 

Na pytanie radnego Marcina Makohońskiego o dokładne kwoty zobowiązań, dyrektor odparł iż w tym roku planuje się, że zobowiązania krótkoterminowe osiągną wysokość 19 mln 300 tys. złotych, w 2020 będzie to 20 mln 600 tys. złotych, a w 2021 roku będzie to 70 mln 775 tys. złotych, a na koniec 2022 roku 80 mln 399 tys. złotych. 

Radny Jaromir Dziel przyznał iż cieszy go fakt, że w poprawionym programie naprawczym nie ma już pomysłu likwidacji oddziału laryngologicznego, gdyż na przyszłość on rokuje jego dalszym rozwojem i posiada potencjał - warunkiem jest dostępność do ilości łóżek oraz bloku operacyjnego. Na pytanie starosty Piotra Gruszczyńskiego o to, jak wygląda sytuacja z wnioskiem o środki z budżetu państwa, który był składany kilka miesięcy temu, Michał Ogrodowicz odparł iż dyrekcja nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

Ostatecznie program został przyjęty decyzją 17 radnych za (na 25 obecnych) i przy 8 głosach wstrzymujących.

5 komentarzy

 • Link do komentarza księgowy poniedziałek, 16 grudnia 2019 12:49 napisane przez księgowy

  zwolnić te hordy z administracji, warsztatów i inne niepotrzebne nadbudówki. zatrudnić firme sprzatajaca z zewnątrz, do napraw serwis zewnętrzny, zakrecic kaloryfery i przestac wypuszczac ciepło oknami !!!, naprawic wiecznie cieknace krany i znajda sie pierwsze oszczednosci. od czegos trzeba zaczac.

 • Link do komentarza senior piątek, 13 grudnia 2019 18:46 napisane przez senior

  Kredyt jest normalną rzeczą w ekonomii i nie ma się co złościć. Ja uważam, ze należy zrobić wszystko, także zadłużyć się, by szpital zaczął działać w normalnych warunkach. My, seniorzy mamy prawo do leczenia na cywilizowanych oddziałach i dlaczego nasi następcy nie mogą pokrywać kosztów naszego leczenia? W końcu to my żyliśmy w trudnych czasach, wielu z nas nie doczekało normalności, więc kolejne pokolenia niech także mają swój udział w tym, żeby dzisiejsi ich ojcowie i matki mogli leczyć się w przyzwoitym szpitalu. Niestety, przy okazji nie mogę nie wspomnieć, że nadal jest szpitalna niegospodarność, która wielokrotnie była poruszana na forum, a co do której nikt z kierownictwa się nie odnosi.

 • Link do komentarza Kolumb piątek, 13 grudnia 2019 16:49 napisane przez Kolumb

  Ameryka Panie na horyzoncie, Ameryka !. Oczywista oczywistość, ze trzeba budować - ale skąd ta suma. Poprzednicy mieli kosztorys i umowę na całość za około 60 mln. ( w tym około 35 mln. za pierwszy etap). Dziwy ekonomiczne, dziwy. Była miażdząca krytyka poprzedników za znacznie mniejsze sumy a teraz bez umiaru zadłużają. A co laryngologii, to właśnie odkryli kolejną Amerykę, ze bez laryngologii szpital spadnie do I stopnia w sieci szpitali ( z mniejszym ryczałtem!) .I co to za kompetencje firmy która za ciężkie pieniądze stworzyła ten plan naprawczy i brała pod uwagę likwidację laryngologii!!.
  I kolejne pytanie, dlaczego szpital który ma dwóch dyrektorów administracyjnych i trzeciego medycznego zamawia plan naprawczy w firmie zewnętrznej. Napisanie takiego planu jest w kompetencjach dyrektora.
  Sukces za sukcesem z tym zarządzaniem szpitalem!

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 13 grudnia 2019 11:16 napisane przez mieszkaniec

  Czegoś tu nie rozumiem najpierw na odbudowe i dokończenie szpitala potrzebne bylo 27 mln. Pozniej kwota wzrosla do 50 mln. Pan starosta Piotr. G zaciągnął pożyczkę na 60 mln na 30 lat. Teraz czytam o kolejnym wzroście zadluzenia do 80 mln zlotych i chca spłacić w ciagu dziesieciu lat dzięki duzym ilosciom zabiegow. To co my ludzie bedziemy splacac dlug. Nie rozumiem tej ekonomi naszego miasta i nie dziwie sie ze ono tak zdziwaczalo przez ostatnich pare lat . Zal mi naszego miasta.

 • Link do komentarza marek piątek, 13 grudnia 2019 05:55 napisane przez marek

  Zawsze jak czytam, że jakaś publiczna instytucja ma dług, czy jest to państwo, powiat, miasto itp to zapala mi się lampka, "komuś nie zapłacili, czyli są złodziejami".
  Jak można planować coś na co się nie ma pieniędzy?
  Jak można obciążać długiem kolejne pokolenia?
  Tego nikt, nigdy nie spłaci - będą obciążenia kolejnymi podatkami, zwiększanie inflacji, tylko po to aby fikcyjnie umniejszyć to zadłużenie. Podstawowa zasada nie masz pieniędzy = nie kupujesz.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane