poniedziałek, 13 stycznia 2020 11:15

Porozmawiajmy o przyszłości „Wenecji” na spacerze

 

W najbliższą sobotę 18 stycznia będzie okazja ku temu, by podyskutować na temat przyszłości jednego z największych terenów rekreacyjnych Gniezna.

W ramach cyklu spotkań pn. "soboty obywatelskie", Urząd Miejski zaprasza do udziału w spacerze badawczym, który odbędzie się 18 stycznia o godzinie 12:00 nad Jeziorem Jelonek. Rozpocznie się on na Skwerze im. Miasta Speyer (skrzyżowanie ul. Poznańskiej i Łaskiego), a podczas niego będzie można zapoznać się z założeniami zmian, jakie planuje się zrealizować na tym terenie. Będzie też można wyrazić swoje opinie na ten temat.

- W sierpniu 2019 roku odbył się przetarg na wykonanie projektu zagospodarowania Parku Piastowskiego wraz z zagospodarowaniem zachodniego brzegu Jeziora Jelonek i w związku z tym w październiku podpisano umowę z wykonawcą - konsorcjum Pracownia 1050 Mariusz Więcek oraz Landame Aneta Mikołajczyk. Rozpoczęły się prace w październiku nad dwiema koncepcjami - mówiła Małgorzata Kania. Wramach podjętych już prac przeprowadzono m.in. badania gruntowe, ocenę drzewostanu oraz sporządzono wizualizacje dwóch koncepcji, które będzie można obejrzeć już w tę sobotę. Dlatego mieszkańcy są proszeni o wypowiedzenie się w tym zakresie podczas spaceru badawczego, przybierającego formułę konsultacji społecznych. W spotkaniu uczestniczyć będzie projektant, a zakończenie spaceru odbędzie się w siedzibie LOK przy ul. Jeziornej. 

W pierwszej połowie 2020 planuje się powstanie projektu i jeszcze w tym roku miałyby się rozpocząć właściwe prace w terenie. Planuje się stworzenie nowych alejek, dróg rowerowych, toalet, zieleń, ale także sceny plenerowej czy zagospodarowania wyspy. Na to zadanie, realizowane do 2022 roku, planuje się przeznaczyć prawie 8 mln złotych.

To nie jedyne "soboty obywatelskie", które zaplanowano. 25 stycznia odbędzie się kolejna - skierowana do organizacji pozarządowych dotycząca pisania projektów w ramach kultury. Szkolenie odbędzie się w godzinach od 9 do 11 w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Tymczasem 1 lutego odbędzie się spotkanie dotyczące budżetu obywatelskiego - w Starym Ratuszu między 10 a 12 pracownicy Urzędu Miejskiego przybliżą jego założenia oraz możliwości udziału w nim przez mieszkańców Gniezna.
 

9 komentarzy

 • Link do komentarza Ttt środa, 15 stycznia 2020 22:11 napisane przez Ttt

  Wszystko ładnie pięknie ale wolał bym żeby zajęli się "łaźnienkami" teren większy plaża jest przydalo by się żeby były latem budy z lodami jakies pifko ;) szersze ścieżki bo tłok czasem straszny

 • Link do komentarza micio wtorek, 14 stycznia 2020 13:36 napisane przez micio

  Super że są konsultacje w tej sprawie z mieszkańcami- nawet spacerki...
  TO dlaczego w sprawie ścieżek rowerowych urząd miasta nie zorganizował żadnych NORMALNYCH konsultacji? Dlaczego prezydent rzuca kłody pod koła rowerzystą? Dlaczego robi to byle jak
  Przyjmijmy jakiś standard postępowania- a nie równi i równiejsi...
  Robienie ścieżek rowerowych tylko by odhaczyć punkt wyborczy mija się z celem.

 • Link do komentarza Urszula wtorek, 14 stycznia 2020 11:03 napisane przez Urszula

  Tylko nie zabetonajciekawsze całej WENECJI

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 14 stycznia 2020 10:07 napisane przez Koryfeusz

  Ja bym tam wydzielił miejsce do spożywania alkoholu z regulaminem. Można by pić, ale żadnych hałasów, niszczenia mienia czy zaśmiecania, z kulturą. Tak na próbę zrobić taki eksperyment. Jeśli ludzie nie uszanują zasad to zlikwidować takie miejsce.
  Poza tym dodatkowo jak ma być rewitalizacja tego obszaru to trzeba pomyśleć o sprawnym, działającym dobrze nawet w nocy monitoringu.

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 13 stycznia 2020 21:00 napisane przez Mieszkanka

  Ważne by drzew nie wycinać bez potrzeby i kłaść wszędzie kostkę brukową lub lać beton. Jezioro to ekosystem naturalny i niech taki pozostanie z jak największą ilością zieleni wokół. Drzewa i krzewy są nam bardzo potrzebne!

 • Link do komentarza Ijj poniedziałek, 13 stycznia 2020 18:21 napisane przez Ijj

  I przyjdzie pan Bogus.

 • Link do komentarza Osa poniedziałek, 13 stycznia 2020 12:28 napisane przez Osa

  Fantastyczny pomysł z tymi konsultacjami! Mam tylko nadzieję że vox populi zostanie uwzględniony. Ten teren powinien być pełen drzew i ścieżek tak by można spacerować wśród zieleni i odpoczywać całymi rodzinami.

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 13 stycznia 2020 12:13 napisane przez Mieszkanka

  Oby te ścieżki wokół jęziora nadawały się też do bezpiecznej jazdy na rolkach

 • Link do komentarza EagleEye poniedziałek, 13 stycznia 2020 11:35 napisane przez EagleEye

  No właśnie "Porozmawiajmy o Weneii" i zamkniętych "nowych schodach" pani Małgorzato. Bo jak tak ma być wydane te 8 mln zl to sorry ale ja dziękuję. Papier i wizualizacje przyjmą wszystko ale w tym zrewitalizowanym miejscu "natury się nie oszuka". Zarówno Pani jak i ja wiemy ze w pewnych miejscach na tym odnowionym miejscu od zawsze spływała woda opadowa. Wspomni Pani moje słowa że te zamknięte nowe schody to wierzchołek góry lodowej w tym odnowionym miejscu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane