piątek, 17 stycznia 2020 12:28

Ul. Rzeźnicka deptakiem - ogłoszono przetarg

 
Ul. Rzeźnicka deptakiem - ogłoszono przetarg archiwum redakcji

Droga licząca 200 metrów długości i łącząca ul. Warszawską z ul. Chrobrego późną jesienią będzie przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego i jako dojazd do nieruchomości.

Urząd Miejski ogłosił przetarg na przebudowę ul. Rzeźnickiej na całej jej długości według założeń, które były omawiane podczas konsultacji przedstawionych wiosną 2016 roku. Wówczas to informowano o całym projekcie, zakładającym wyłączenie ruchu samochodowego z tej ulicy i pozostawienie go tylko mieszkańcom dojeżdżającym do posesji. Jednocześnie też postanowiono, że ma zostać ona deptakiem z akcentami zieleni oraz małej architektury miejskiej. 

Docelowo projekt miał zostać zrealizowany już trzy lata temu, ale został on odłożony w czasie, kiedy pojawiły się możliwości włączenia go do dofinansowania unijnego. W ramach środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, programu na rewitalizację miast i dzielnic, pieniądze w kwocie 7 mln 593 tys. złotych przyznano projektowi "Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic Miasta – etap I: Adaptacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową, rewitalizacja ul. Rzeźnickiej". Oba zadania są osobno wykonywane i MOK obecnie ogłosił drugi przetarg na prace inwestycyjne. Jednocześnie Urząd Miejski szuka teraz wykonawcy dla ul. Rzeźnickiej - z budżetu miasta na ten cel przeznaczone ma zostać 1 mln 254 tys. złotych.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi prawie cztery lata temu, ulica ma zostać gruntownie przebudowana na całej długości. Choć zachowa ona swój obrys zgodnie z budynkami, to sama jezdnia zostanie poprowadzona w sposób umożliwiający ulokowanie stref zieleni oraz zwężonej jezdni prowadzącej do nieruchomości.

Organizacja ruchu zakłada zamknięcie dostępu dla pojazdów oprócz tych, które posiadać będą upoważnienia od Urzędu Miejskiego, a także dla dostaw do sklepów w określonych godzinach, pojazdów służb miejskich oraz rowerzystów. Mieszkańcy ul. Rzeźnickiej nie będą mogli parkować na ulicy.

Nawierzchnia jezdni ma być wykonana z kostki kamiennej, podczas gdy chodniki z płyt granitowych. Ponadto odcinki tzw. aktywności, czyli wyłączone z ruchu samochodowego, utworzone mają być z klinkieru drogowego. 
Samych stref zieleni z ławkami,koszami, stojakami dla rowerów itp. ma być cztery, a przy nich pojawią się nasadzenia donicowe. 

Dodatkowo w ramach inwestycji wykonane zostanie odwodnienie poprzez przeinstalowanie odpływów kanalizacyjnych oraz ustawione zostaną nowe latarnie uliczne w formie lamp pionowych, a także pojawi się oświetlenie poziome ułożone w nawierzchni.

Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał czas na wykonanie zadania do 15 października 2020 roku.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkam poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:03 napisane przez Mieszkam

  Na 8 zdjęciu proponowane oświetlenie pionowe wys ponad 4 metry..... akurat żeby mieszkańcom w nocy w okna świecić. Nie lepsze słupy nachylone do drogi??

 • Link do komentarza Emila niedziela, 19 stycznia 2020 23:42 napisane przez Emila

  @oli-mieszkancy nie "blablaja" tylko wykazują troskę o wygląd umierającego betonowego Gniezna. A za te pseudo piramidy powinniście decydenci czerwienić się że wstydu do końca życia.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 19 stycznia 2020 19:42 napisane przez mieszkaniec

  Oli kazdy ma prawo wypowiedzi a ze Panu Pani przeszkadzaja wypowiedzi innych to inny problem.

 • Link do komentarza przewidujący niedziela, 19 stycznia 2020 17:37 napisane przez przewidujący

  deptak zapewne będzie cudo, ale kto odnowi te zapyziałe, prywatne kamienice? Będą prywaciarze robili remonty po zrobieniu już przez miasto deptaka? Przecież zniszczą w ten sposób piękny obraz nowego gnieźnieńskiego zakątka !! Zniszczą donice z zielenią i nowo położona kostkę

 • Link do komentarza genio niedziela, 19 stycznia 2020 15:21 napisane przez genio

  Jak już to powoli a nie pomału. Wszystko źle i niedobrze. No cóż gnieźnianie sami zabierzcie się do pracy i pokażcie co potraficie.

 • Link do komentarza oli sobota, 18 stycznia 2020 17:28 napisane przez oli

  a nasi mieszkańcy..niech przestaną wiecznie marudzić,mdli już od tego ciągłego blablania,że coś jest nie tak panie kiniu

 • Link do komentarza jermak sobota, 18 stycznia 2020 13:10 napisane przez jermak

  Przydałoby się nadbudować jednym piętrem i odnowić tę długą jednopiętrową kamienicę, co widać po lewej na zdjęciu, bo w obecnym kształcie ona bardzo zaburza perspektywę tej ulicy.

 • Link do komentarza kiniu sobota, 18 stycznia 2020 11:38 napisane przez kiniu

  Wszystko ładnie pięknie na obrazku a rzeczywistość pokaże efekt. Tylko jakoś mało zieleni na deptaku, znowu beton beton i jeszcze raz beton. Nasi włodarze się w tym są zakochani; Rynek deptak Chrobrego, plac przed teatrem, wszędzie usuwane drzewa i trawniki. Może nasi włodarze niech obejrzą stare fotografie jak centrum wyglądało paręnaście lat temu a jak wygląda za ich rządów.Miasto pomału umiera.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane