sobota, 18 stycznia 2020 14:23

Spacerem o przyszłości „Wenecji”

 
Spacerem o przyszłości „Wenecji” fot. Rafał Wichniewicz

Powinna zachować swój rekreacyjny charakter - to pewne. Jakie jednak są oczekiwania wobec tego terenu? To pytanie było skierowane do mieszkańców, którzy wzięli udział w spotkaniu nad Jeziorem Jelonek.

W sobotnie południe ze skweru im. Miasta Speyer wyruszył spacer z udziałem mieszkańców oraz urzędników, a także autorów koncepcji zagospodarowania otoczenia popularnej "Wenecji". Założenia są długofalowe, a docelowo, na przestrzeni kilku lat, przewiduje się przeznaczyć na te działania środki w kwocie 8-9 mln złotych. O tym, jak to może wyglądać, przedstawiono w koncepcjach zaprezentowanych podczas spotkania.

- Naszymi wytycznymi były przede wszystkim: dostępność terenu dla mieszkańców, bezpieczna droga dla rowerzystów, rolkarzy czy hulajnogach, a także dla spacerowiczów. Chcemy rozdzielić te ciągi kolorową nawierzchnią, żeby można było bezpiecznie korzystać. Jest to także większa ilość ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery, tak by można było usiąść, odpocząć i korzystać z tego terenu w pełni - mówiła Małgorzata Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej. Główną osią całego przedsięwzięcia jest wyspa, która byłaby realizowana na samym końcu inwestycji, być może w 2023 roku: - Mamy dwie koncepcje - pierwsza z nich zakłada mniejszy "Kontener Art", a więc miejsce, gdzie będzie można przyjść i wypić kawę czy herbatę, a druga to większe założenie - kawiarnia wraz z amfiteatrem, gdzie będzie można zrobić koncert, pooglądać filmy itp. 

- Nigdy nie jest tak, że projektant ma absolutną wiedzę jeśli chodzi o realizację tego typu zamierzeń, gdzie od lat funkcjonuje przestrzeń publiczna, która ma swoje trudności, problemy, a te znają najlepiej mieszkańcy tej przestrzeni i my bez ich udziału nie jesteśmy w stanie stworzyć dobrą przestrzeń dla nich. A to jest główna idea, żeby ona służyła mieszkańcom - mówił Mariusz Więcek z 1050 Pracownia Architektury, która wykonała koncepcję. Jak przekazał, jezdnia dla osób poruszających się rowerami, rolkami i hulajnogami będzie wykonana z asfaltu, który zapewni komfort jazdy: - Chcemy stworzyć odróżniającą się od tej jezdni komunikację pieszą - byłaby to nawierzchnia betonowa połączona z elementami kostki, poprzelatana zielenią z zielonymi "wyspami", aby nie było wrażenia, że poruszamy się po betonowej autostradzie, ale tworzymy pewne minimum komunikacyjne - dodał. 

Koncepcja, którą przedstawiono na kilkunastu planszach, zakłada nie tylko wydzielenie ścieżek, które powstaną od nowa, ale także małej architektury, nowego oświetlenia oraz monitoringu. 

Częścią wspólną obu koncepcji jest także powstanie (oprócz istniejącego placu zabaw, siłowni czy nowego skweru) także wybiegu dla psów w pobliżu LOK-u, mini parku wodnego a także skateparku, który ulokowany zostanie w miejscu obecnego, zrobionego samorzutnie przez młodzież przy ul. Poznańskiej. Ponadto przebudowany ma zostać istniejący mostek w południowej części akwenu oraz drugi, prowadzący na wyspę.

Obie koncepcje różnią się przede wszystkim propozycją zagospodarowania wyspy oraz ruiny nieukończonego amfiteatru. Pierwsze założenie zakłada utworzenie na istniejącej już ściance (fundamencie) amfiteatru (przy Szkole Pomnik) ścianki wspinaczkowej. Jednocześnie na wyspie powstałby duży kompleks kontenerowy z klubokawiarnią oraz sceną i widownią. Druga koncepcja przewiduje stworzenie na wyspie mniejszego rozwiązania w formie małego budynku kontenerowego z klubokawiarnią, a sam amfiteatr powstałby w miejscu gdzie miał on zostać zrealizowany docelowo. Tam też powstałaby zadaszona scena. To już może generować większe koszty realizacji. 

W trakcie spotkania mieszkańcy kierowali wiele pytań lub propozycji, które były notowane i w miarę możliwości zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości realizacji. 

Z koncepcją może zapoznać się każdy - jest dostępna pod tym linkiem (256 MB) i zawiera projekty obu pomysłów zagospodarowania oraz wizualizacje. Całość dokumentacji należy pobrać. Uwagi można zgłaszać osobiście w siedzibie Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie (ul. Sobieskiego 16) lub mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 30 stycznia 2020 r.
 

10 komentarzy

 • Link do komentarza konsultowanie czego ? wtorek, 21 stycznia 2020 20:14 napisane przez konsultowanie czego ?

  Na planszach nad jeziorem Wenecja zademonstrowano gnieźnianom niby dwie koncepcje zagospodarowania otoczenia jeziora. Ale z wypowiedzi prezydenta od razu dało się oczytać , że ta druga koncepcja już została odrzucona. I będzie realizowana tylko koncepcja pierwsza. Na co i po co były więc te konsultacje ? Mieliśmy podpowiedzieć prezydentowi w jakim kolorze mają być pomalowane listwy przy ławkach? A może chodziło o umiejscowienie ławek? Prezydent zapewne chciał znać nasze zdanie, ile centymetrów w prawo lub w lewo proponujemy poprzesuwać poszczególne ławki pokazane na bilbordach w czasie spaceru.

 • Link do komentarza dalekowzroczny wtorek, 21 stycznia 2020 13:47 napisane przez dalekowzroczny

  Panie Więcek . O jakim monitoringu Pan tutaj piszę. Po co ma być ten monitoring? Żeby generować kolejne koszty dla budżetu Gniezna. Przecież te kamery naszego, gnieźnieńskiego monitoringu to jedna wielka atrapa. Ostatnio Urząd Miasta Gniezna sam pisał , że w Dolinie Pojednania jakiś wandal zniszczył ławki malując po nich mazakami. Oczywiście od razu padło hasło , że jednak w dolinie Pojednania jest monitoring i winowajca zostanie bardzo szybko ustalony. I sprawę znaczeń i poszukiwania sprawcy Prezydent Gniezna zgłosił do Policji by Oni ustalili "w porosty sposób" sprawcę. W jaki sposób się pytam ? Oglądając tylko zapisy z monitoringu ?. A ja wam państwo powiem tak. Te zapisy z tych "nowoczesnych " kamer są g..... warte. Nie widać na nich dokładnie nic poza obrysem sylwetki człowieka. Nie można na tych zdjęciach nawet rozpoznać płci wandala . A co dopiero mówić o twarzy wandala . Biedna ta nasza Policja. Żąda się od niej cudów, dając im materiały dowodowe, którymi można sobie wytrzeć d............... I to samo za chwile będzie w Parku Piastowskim . Miasto wyda miliony na infrastrukturę i " kamery monitoringu", które będą zapisywały obrazy zupełnie bezużyteczne dla Policji. a tak swoja drogą to nie wiem czy Państwo wiecie ze jest też w Dolinie pojednania kamera zainstalowana za drzewem. Kto wybrał to miejsce nie mam pojęcia . Ale był to jakiś dur.......... Oczywiście pracownicy monitoringu to szybko zauważyli , ze ta kamera przez to drzewo jest w tym miejscu bezużyteczna. Wystąpili wobec tego do Zakładu Zieleni Miejskiej o przycięcie kilku gałęzi tego drzewa, by jednak coś ta kamera rejestrowała. Ale prawdopodobnie konserwator zabytków lub Ochrona Środowiska nie pozwoliła na przycięcie tych gałęzi . I co ? I kamera zakupiona z budżetu miasta z grube tysiące złotych wisi sobie a muzą. Jak atrapa. Wnioski wyciągnijcie sobie Państwo sami

 • Link do komentarza EagleEye poniedziałek, 20 stycznia 2020 08:18 napisane przez EagleEye

  Szkoda naszych wpisów i pomysłów. Wszystko już zostało ustalone i przyklepane. Te całe konsultacje to nic innego jak zagrywki PR z strony UM. Cóż pożyjemy zobaczymy co z tego będzie.

 • Link do komentarza przewodnik wycieczek poniedziałek, 20 stycznia 2020 07:31 napisane przez przewodnik wycieczek

  Co do drewnianej repliki Grodu Mieszka I, to władze Gniezna przegapiły wielką szansę taniej budowy takiej repliki Grodu ! Po wichurze, jaka miała miejsce w okalających nas lasach dwa lata temu, taniego drewna wokół Gniezna było co nie miara. I co ? I nić . Nikt nie wpadł na to , że z tych wiatrołomów w Gnieźnie mogło powstać wiele rożnych rzeczy nawiązujących do zamierzchłej historii naszego stołecznego miasta. a teraz takie drewniane obiekty rzeźby czy zabudowania będą kosztowały jeszcze raz tyle. Ale i tak są do zrobienia. Może w dwa razy dłuższym czasie, ale ciągle można je zrealizować !

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT niedziela, 19 stycznia 2020 18:47 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Ta jedyna gnieźnieńska wyspa na jeziorze Wenecja, ciągle czeka na naturalnej wielkości piastowski Gródek Obronny. Gródek otoczony palisadą i broniony przez wojów Mieszka I . We wnętrzu tego gródka powinny być przez całe lato pracownie dawnych mistrzów. Pracownie snycerzy, garncarzy, garbarzy, młynarzy, szczytników, łuczników i.t.d. Mogła by też tam funkcjonować jadłodajnia sprzedająca turystom lokalne jadło typu: gorące, odsmażane pierogi, podpłomyki z konfiturą lub miodem lub ze smalcem, grzane piwo czy też grzany miód). Wycieczki powinny tam schodzić po schodach za nowoczesnym pomnikiem Mieszka i Chrobrego od razu po zwiedzeniu wystaw w Muzeum Początków Państwa Polskiego. A dokąd dalej powinna iść wycieczka odwiedzająca Gniezno ? Z wyspy na stały ląd od strony pizzerii "Wenecja" powinien zostać zbudowany most z drewnianych drągów . Tak jak dawno, dawno temu połączona była ze stałym lądem wyspa Lednicka. Do niej 1000 lat temu prowadziły nawet dwa mosty jeden wschodni do Gniezna i drugi zachodni w stronę Poznania. I budowano te mosty wielokrotnie bo przed każdym najazdem mosty te były palone. Nie więżę wobec tego panu Prezydentowi Tomaszowi Budaszowi , że w dzisiejszych czasach, 1000 lat po Mieszku I , takiego jednego mostu zbudować na jeziorze Wenecja już się nie da, bo na dnie małego jeziora Wenecja jest..... muł. Przecież na dnie jeziora Lednickiego też od zawsze był muł !! A nawet jak by ten muł był przeszkodą rzeczywiście nie do przebycia dla dzisiejszych budowniczych, to jeszcze można przecież zbudować most pływający, z poręczami z drewnianych drągów, jak za księcia Mieszka I Taki pływający most też by był nie lada atrakcją dla turystów, jak by odrobinę falował pod ludźmi, którzy po nim by przechodzili. W tym czasie jak wycieczka, zapoznawałaby się w Grodzie na wyspie z zawodami jakie w tamtych czasach były powszechne wykonywane przez prastarych Polan autobusy wycieczek powinny się przemieścić na duży, pojemny parking autobusowy w miejscu, gdzie niedawno powstał parking dla samochodów osobowych (przy ulicy Jeziornej koło PZM -otu). Tutaj natomiast, po przejściu mostu, na turystów powinny czekać komfortowe toalety godne ludzi XXI wieku ( już zaplanowane w tym miejscu przez Projektantów Rewitalizacji otoczenia jeziora Winiary) i pizzeria "Wenecja" serwującą pod dachem jak również na świeżym powietrzu nowoczesną już polską i włoska kuchnię. Turyści mogli by też wykorzystać ten czas ( tą przerwę w zwiedzaniu na schowanie w swoich autobusach upominków , które już zakupili w muzeum MPPP i w Grodzie na wyspie. Poza tym posiłek w pizzerii Wenecja pozwoliłby turystom zaspokoić pierwszy głód. Po co ? By turyści do Katedry poszli już najedzeni !! Nie będą wtedy w katedrze przebierać przewodnikom nogami mówiąc, że "są głodni i chcą już na obiad do restauracji". Czy nie mogło by tak być ? Czy taka nowa turystyczna trasa po Gnieźnie przez jezioro Wenecja nie spowodowałaby dłuższego pobytu turystów w naszym mieście ? Czyż nie o to chodzi w turystyce, by ludzie przybywający do Gniezna jak najdłużej pozostawali w naszym mieście ? Czyż nie turyści przynoszą gnieźnianom zajmującym się turystyką największe dochody ? A może ktoś ma jeszcze lepsze pomysły ? Proszę je na tym forum zaprezentować !

 • Link do komentarza misiakisia niedziela, 19 stycznia 2020 12:05 napisane przez misiakisia

  Rozumie że wraz z rewitalizacją zniknie ten "ochydny" parking na żużlu z "Promyka" oraz te haszcze które zostały przy przejściu dla pieszych. Owszem parking mi nie przeszkadza ale może jakiś chociażby "cwilizowany" a nie taki jak obóz jeniecki z II Wojny Światowej. Obejrzałam wszystkie wizualizacje i powiem tak ładne ale w realu tego nie widzę

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT sobota, 18 stycznia 2020 19:47 napisane przez Marek ZYGMUNT

  ŁADNIE, NOWOCZEŚNIE zaplanowano zmienić ten teren. Ale czy na pewno tak powinna wyglądać rewitalizacja, akurat tego najstarszego terenu piastowskiego Gniezna ? Czy historia, dzięki której Gniezno jest rozpoznawalne w całej Polsce nie powinna być przy tej rewitalizacji bardziej wyeksponowana? Co ja mówię. Chociaż odrobinę uwzględniona ? Czy ten teren nie powinien być również włączony w jedną z tras turystycznych przebiegających przez Gniezno ? Przecież powinno nam gnieźnianom zależeć na zatrzymaniu turystów w Gnieźnie choć o dwie godziny dłużej. Obawiam się jednak, że betonowy amfiteatrzyk zaplanowany na wyspie okaże się niewystarczającą "atrakcją" by tych turystów zatrzymać. Tym bardziej, że podobny amfiteatr (zupełnie nie funkcjonujący na mapie kulturalnej Gniezna) istnieje już obok przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Szkoda , że nie pomyślano o ciut innym zagospodarowaniu tego sympatycznego zakątka PARKU PIASTOWSKIEGO. Ta wyspa zasługuje na dużo lepszy pomysł. Ale ktoś wymyślił sobie drugi "martwy" amfiteatrzyk i kropka. A gdzie w Gnieźnie jest choć ślad legendy o Lechu , Czechu i Rusie, którą zna każde polskie dziecko ? Nigdzie! A gdzie w Gnieźnie jest chociaż symbol ORLEGO GNIAZDA, od którego pochodzi nazwa naszego miasta ? O replice drewnianej grodu Mieszka I nawet nie wspomnę. A mają swój gród z machinami małe Pobiedziska, Grzybowo czy Biskupin. A wcale nie było tam STOLICY PAŃSTWA POLSKIEGO !

 • Link do komentarza historyk sobota, 18 stycznia 2020 15:52 napisane przez historyk

  W innych historycznych miastach nawet kształt ławek i lamp dopasowuje się do charakteru starówki. I pilnuje tego skrupulatnie konserwator zabytków . A w Gnieźnie tworzy się kolejny znowu super nowoczesny park, zupełnie nie nawiązujący do naszej gnieźnieńskiej 1000 letniej historii. Czy ktoś zapomniał, ze ten park jako jedyny położony jest w historycznej części miasta i ma piękną nazwę PARK PIASTOWSKI. .

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 18 stycznia 2020 15:46 napisane przez rezigiusz

  Powiem tak jeśli będzie to tak jak w Chodzieży - no problem.Natomiast jeśli ma być inaczej no to szkoda zachodu i pieniędzy. Proszę źle mnie nie zrozumieć ale owszem wizualizacje to nie rzeczywistość. Przy teatrze wizualizacje też były w dechę a jak to wygląda dziś rok po oddaniu szkoda słów. Nwm jak długo Chodzież nad swoim owszem wiekszym akwenem pracowała nad tym co ma i ile środków to pochłoneło ale jest efekt i powiem tak trzymam kciuki za przedstawione pomysły

 • Link do komentarza em-ge sobota, 18 stycznia 2020 15:08 napisane przez em-ge

  S U P E R I JESZCZE RAZ S U P E R !!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane