czwartek, 23 stycznia 2020 16:06

Wyboista droga do powiatowej strzelnicy

 
Wyboista droga do powiatowej strzelnicy źródło: aplacetoshoot.com

Wciąż jeszcze nie wiadomo, gdzie dokładnie zostanie ulokowana strzelnica, którą planuje wybudować Starostwo Powiatowe. Pod uwagę brane jest kilka lokalizacji.

Na początku grudnia 2019 roku informowaliśmy, że Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie na budowę strzelnicy. Środki w kwocie 1,5 mln złotych w ramach konkursu organizowanego przez MON pn. "Strzelnica w powiecie", mają pozwolić na budowę tego typu obiektu, który będzie przeznaczony dla szkolenia młodzieży (nie tylko z naszego powiatu), ale także dostępny dla organizacji strzeleckich.

Początkowo podawano, że miałby on zostać zlokalizowany w Goczałkowie w gminie Niechanowo, niedaleko granicy z Gnieznem. Jak się jednak okazuje, ta lokalizacja nie jest pewna i prawdopodobnie będzie zupełnie inna. W ciągu ostatnich tygodni pojawiły się nowe - Turostowo w gminie Kiszkowo, Mielżyn w gminie Witkowo oraz stara strzelnica w Lesie Miejskim. 

- Wskazaliśmy grunt w Niechanowie, który wywołał pewne emocje społeczne, ale to nie jest główna przyczyna, że my od tego odstępujemy. By przeprowadzić tego rodzaju inwestycję, musimy mieć analizę specjalistów, którzy określą na podstawie swojej wiedzy, czy dana inwestycja może być w danym miejscu przeprowadzona - przekazał starosta Piotr Gruszczyński, dodając iż na terenie Polski są tylko dwie instytucje, które mogą się podjąć takiego zadania. Analiza, która jest przeprowadzana przez firmy zewnętrzne, ma być znana za miesiąc i dopiero ona wskaże, która z ww. lokalizacji byłaby odpowiednia.

Jak mówił Piotr Gruszczyński, w jego mniemaniu najlepszym położeniem strzelnicy byłby Las Miejski. Obecnie ten teren znajduje się w rękach prywatnych, ale już odbyły się spotkania z jego właścicielem i ma on być skłonny do porozumienia: - Dziś jeszcze nie wiemy, czy ta strzelnica będzie spełniać kryteria, które narzucają nam przepisy. Jak przyznał starosta, starania o to, by zlokalizować ją w Lesie Miejskim, są spowodowane przede wszystkim małą odległością - by młodzież z Gniezna miała blisko do miejsca ćwiczeń. 

Etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariusz Mądrowski przyznał: - Im bardziej zbliżamy się do osiedli ludzkich, miejsc zamieszkania i stref, w których poruszają się ludzie, zwierzęta czy pojazdy, tym te uwarunkowania są coraz trudniejsze i wymagają zabezpieczenia w urządzenia techniczne - osłony, kulochwyty, przechwytywacze itp. Wówczas cena rośnie i dlatego dokonujemy tej analizy. Ostateczną odpowiedź na to, w którym miejscu powstanie strzelnica, poznamy więc dopiero za kilka tygodni.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Mego niedziela, 02 lutego 2020 10:48 napisane przez Mego

  Paranoja !!! Ja mieszkałam na strzelnicy w lesie miejskim i to był naprawdę wspaniały obiekt. Po zlikwidowaniu wojska wszystko zdewastowano serce się kraje jak patrzę na te ruiny , a potem za psie pieniądze sprzedali teren strzelnicy swojemu „kolesiowi” pod pretekstem zakładania tam pasieki ?! Teraz od tego kolesia odkupią za bajońska kwotę i tak się dorabia w Gnieznie !!! Oburzając !!! Wstyd !!!

 • Link do komentarza Lukasz sobota, 01 lutego 2020 08:18 napisane przez Lukasz

  Jestem bardzo zadowolony, że w końcu będzie strzelnica blisko Gniezna. Obecnie najbliższe strzelnice są w Słupcy i Poznaniu. Mam nadzieję, że ceny będą przystępne. Strzelnica bez obaw utrzyma się a nawet przyniesie zysk. Z roku na rok wzrasta sprzedaż broni zwłaszcza czarnoprochowej

 • Link do komentarza as niedziela, 26 stycznia 2020 21:59 napisane przez as

  Czy ta prywatna działka nie była chwilę temu sprzedana przez Starostę Gruszczyńskiego za poprzedniej kadencji? Ile więcej zapłaci Starostwo za odkupienie terenu?

 • Link do komentarza Kolejarz sobota, 25 stycznia 2020 19:26 napisane przez Kolejarz

  @ Janek taa. Strzelnica tak samo utrzyma się z opłat za strzelanie jak kolejka waskotorowa z opłat za przewozy. Litości

 • Link do komentarza Janek piątek, 24 stycznia 2020 21:43 napisane przez Janek

  Kolezko utrzyma sie ona z oplat za strzelanie

 • Link do komentarza Strzelba piątek, 24 stycznia 2020 18:18 napisane przez Strzelba

  Protestuje! Strzelnicą zajmuje się najlepszy specjalista od projektów w starostwie powiatowym w Gnieźnie Pan dyrektor Sławomir Macioł. Podejmuje szybko i sprawnie decyzje więc ten przypytek na pewno powstanie.

 • Link do komentarza Sławek piątek, 24 stycznia 2020 16:42 napisane przez Sławek

  A po co nam ta strzelnica ? Na chwałę Macierewicza ?

 • Link do komentarza inka piątek, 24 stycznia 2020 15:44 napisane przez inka

  Po co komu strzelnica? Komuś coś się poprzestawiało, czy widzi rosjan czających się za rogiem? Jak ktoś chce budować w ramach prywatnej inicjatywy- nic mi do tego, natomiast nie życzę sobie żeby pieniądze z moich podatków były przeznaczane na zabawę z bronią

 • Link do komentarza kulta piątek, 24 stycznia 2020 09:40 napisane przez kulta

  Przecież tej strzelnicy wcale nie zamierzają zrobić, chodzi tylko o przerzucanie pieniędzy z jednej kupki na drugą a potem trzecią a potem ...

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 24 stycznia 2020 04:59 napisane przez rowerzysta

  Kiedyś była strzelnica w lesie miejskim. Ale jak wiadomo teraz to teren prywatny, który jest nawet jakoś chroniony przez właściciela.

 • Link do komentarza karol czwartek, 23 stycznia 2020 21:05 napisane przez karol

  Naprawdę nie ma w Gnieźnie innych potrzeb? Wybudować to jedno a utrzymać to następne koszty. Kto za to zapłaci? Starostwo funduje nam kolejną rozgrzebaną i wiecznie niedokończoną inwestycję. Strasznie nieporadni są aktualni włodarze powiatu. Żenada

 • Link do komentarza Wyborca czwartek, 23 stycznia 2020 16:49 napisane przez Wyborca

  Będzie jak ze szpitalem estede...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane