Jesteś tutaj:Gospodarka Trwają pomiary ruchu na drogach
środa, 29 stycznia 2020 14:09

Trwają pomiary ruchu na drogach

 
Trwają pomiary ruchu na drogach archiwum redakcji

Na których drogach ruch samochodowy się zwiększa, a na których maleje? GDDKiA rozpoczęła już pomiary, a do podobnych działań przygotowuje się WZDW.

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęło się już liczenie pojazdów, przemierzających je we wszystkich kierunkach. Generalny Pomiar Ruchu odbywa się co pięć lat i ostatnim razem miał miejsce w 2015 roku.

Harmonogram działań dla GDDKiA rozpisany został na kilkanaście dni, rozłożony w wybranych miesiącach 2020 roku i realizowany będzie w porze dziennej i nocnej. Na terenie powiatu gnieźnieńskiego dotyczyć on będzie odcinka drogi krajowej nr 15 oraz drogi ekspresowej S5. - Głównym celem GPR 2020 jest uzyskanie, na podstawie przeprowadzonych bezpośrednich pomiarów, zasadniczych parametrów i charakterystyk ruchu dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych - informuje GDDKiA. Liczony będzie średni dobowy ruch roczny, w dni robocze, letni, zimowy, a także dzienny, wieczorny i nocny. Liczone będą pojazdy takie jak: motocykle, samochody osobowe, lekkie ciężarowe, ciężarowe bez przyczep, ciężarowe z naczepami lub przyczepami, autobusy, ciągniki rolnicze i rowery.

Poprzedni pomiar prowadzony był w 2015 roku i wówczas wykazano m.in. zmniejszenie ruchu na DK 15 między Gnieznem a Wrześnią w stosunku do 2010 roku, na co wpływ wówczas miało wybudowanie drogi ekspresowej S5. Na innych odcinkach ruch ten jednak zwiększał się. Jak będzie tym razem? Przekonamy się najpewniej dopiero za rok, kiedy opublikowane zostaną wyniki.

Swoje pomiary w innych terminach prowadzić będzie Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jeszcze w styczniu szukał wykonawcy tego zadania. Samo liczenie odbędzie się od marca do listopada. WZDW na terenie powiatu gnieźnieńskiego ma pod swoją opieką drogę wojewódzką nr 260 (Gniezno - Słupca), 190 (Gniezno - Wągrowiec), 197 (Gniezno - Sławno) oraz 194 (Gniezno - Poznań, dawna DK5). Zgodnie z poprzednimi, realizowanymi w 2015 roku, największy ruch samochodowy odbywał się na trasie z Gniezna do Witkowa. Jak będzie po tych kilku latach? Również i w tym przypadku przekonamy się dopiero w przyszłym roku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane