poniedziałek, 24 lutego 2020 09:07

Nie chcą bloków koło swoich domów, ale problem jest „zawieszony”

 
Teren przy ul. Kłeckoskiej Teren przy ul. Kłeckoskiej źródło: Google Street View

Przy ul. Kłeckoskiej od lat planuje się realizację domów wielorodzinnych, które mogą powstać pomiędzy domami jednorodzinnymi. Mieszkańcy proszą radnych o powstrzymanie tego, jednak sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana.

Sytuacja przypomina nieco to, co działo się niedawno na os. Pustachowa. Dwa lata temu jeden z deweloperów postanowił, że podejmie się budowy bloku pośrodku osiedla domów jednorodzinnych. W tej sprawie wystąpił o warunki zabudowy, które mogłyby mu to umożliwić. Wówczas też Rada Miasta wywołała prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla tej części osiedla, które powstrzymały chwilowo prace nad WZ. Ostatecznie, kilka tygodni temu radni przyjęli gotowy projekt MPZP, zabraniający stawiania w tym miejscu innych domów, niż jednorodzinne i wolnostojące. W ten sposób powstrzymano problem wzrostu ilości samochodów na ul. Wiejskiej, a także chaosu w krajobrazie miejskim oraz podtrzymano wartość sąsiadujących działek.

Z takim samym problemem borykają się mieszkańcy z rejonu ul. Kłeckoskiej i Szafirowej. Na działce o powierzchni niespełna 1 hektara ten sam deweloper od dawna planuje budowę bloków. Mieszkańcy, zainteresowani sytuacją, jaka miała miejsce na os. Pustachowa, postanowili poprosić radnych o pomoc. W tym celu przygotowali uchwałę, która miałaby wywołać prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i tym samym wstrzymać możliwość powstania kolejnych bloków.

Sprawa była omawiana na Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska: - Obawa jest jedna, że na terenie, gdzie mamy zabudowę domów jednorodzinnych, może powstać budynek wielorodzinny, który będzie się kłócił z architekturą, która tam się znajduje. Jest to problem, który poruszają mieszkańcy - przekazał radny Paweł Kamiński, przedstawiając projekt uchwały w imieniu nieobecnego wnioskodawcy - radnego Marka Bartkowicza. Na posiedzeniu obecni byli także dwaj mieszkańcy posesji w pobliżu terenu, gdzie planowane są bloki. 

Na samym początku zwrócono uwagę na wątpliwości co do treści samej uchwały, ale także do samego procedowania planu zagospodarowania przestrzennego. Jak przekazał prawnik Urzędu Miejskiego Michał Bernaciak, w projekcie uchwały nie wskazano rozwiązań, które byłyby oczekiwane przez stronę zgłaszającą, a które też są niezbędne w celu przeprowadzenia analizy dla wykonalności tego zadania, jakim jest zmiana zagospodarowania. Ponadto, jak dodał, obecnie na tym terenie trwa postępowanie nad wydaniem warunków zabudowy, które jednak zostało zawieszone w 2017 roku. Jak się okazuje, starania o budowę bloków w tym miejscu trwają już od 2007 roku: - Jest ono zawieszone z uwagi na śmierć jednego z uczestników postępowania, gdzie jest szeroki krąg uczestników oraz sam wnioskodawca złożył wniosek o zawieszenie z uwagi na brak uzgodnienia z zarządcą drogi - WZDW. Przyjęcie na tym etapie nowego planu zagospodarowania, kiedy trwa wydawanie takiej decyzji, mogłoby narazić gminę na roszczenie odszkodowawcze - mówił Michał Bernaciak, wskazując na przypadek w Poznaniu, który miał już miejsce. Wskazał, że najpierw należałoby zakończyć wszczęte postępowanie administracyjne, a następnie dopiero rozpocząć prace nad planem zagospodarowania. 

- Rozpoczęcie procesu wydania warunków zabudowy zaczęło się w 2007 roku, więc mamy już 13 lat i na dziś postępowanie jest wstrzymane ze względu na wniosek wnioskodawcy. Wynika to z braku możliwości uzgodnienia włączenia się w ul. Kłeckoską. Stoimy na takim stanowisku, że przynajmniej na podstawie tego, co zostało nam przedstawione, nie widzimy dziś możliwości wybudowania tam kompleksu budynków wielorodzinnych. Trudno jednak rozstrzygnąć, kiedy proces wydawania WZ-tki nastąpi - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Dodał jednak, że możliwość wydania lub niewydania warunków zabudowy, jest określona według przepisów. Aby je otrzymać, deweloper musi spełniać wszystkie kryteria. Nadmienił również, że temat na pewno zasługuje na uwagę, ale w obecnej sytuacji nie można nic zrobić, bez narażania się na ewentualne odszkodowanie: - Deweloper zaczął procedurę znacznie wcześniej, niż my plan. To są kwestie sporne.

W sprawie jest jednak nadzieja, że prędzej czy później uda się ją rozwiązać. Póki co jednak radni zdecydowali o negatywnym zaopiniowaniu projektu uchwały i zapewne do tematu uda się podejść z innej strony. 

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 27 lutego 2020 16:56 napisane przez wyborca

  Dobry gospodarz lokując na jakimś terenie nowa inwestycję ( domki jednorodzinne, bloki, zakłady pracy czy wreszcie cmentarz) najpierw projektuje całą infrastrukturę, a więc przede wszystkim przepustowość wodno-kanalizacyjną, dostawę gazu, prądu i najważniejsze - sprawy komunikacyjne. Ale podkreślić należy: DOBRY GOSPODARZ. Bo tylko taki wie i rozumie wszystkie problemy wynikające z braków i błędów wynikających z niedostatecznego zaplecza które jest nieodzowne w przypadku każdej i jeszcze raz podkreślam: KAŻDEJ inwestycji. Jeżeli tego nie robi, jeżeli idzie na przysłowiowe hurra, bo nagle ktoś podpowiada, że jest coś tam do sprzedania i zabudowania, więc trzeba kuć żelazo, póki gorące, to znaczy, ze taki gospodarz nie myśli po gospodarsku. Niestety, w Gnieźnie już dzisiaj widać błędy władzy z powodu nieudolności, a w niektórych przypadkach wręcz delikatnie mówiąc złośliwości, które utrudniają życie codzienne mieszkańcom.

 • Link do komentarza urban czwartek, 27 lutego 2020 10:38 napisane przez urban

  urzędas - przecież tam w większości są domki jednorodzinne więc każdy ma swój kawałek zieleni. Kłopoty z samochodami będziesz miał zawsze i inne kłopoty również - im mniej idziesz w górę tym bardziej miasto się rozrasta powierzchniowo co powoduje że potrzeba więcej dróg, rosną koszty utrzymania ich, dostarczania mediów, rośnie ruch aut, potrzeba coraz więcej parkingów itp.

 • Link do komentarza tomek czwartek, 27 lutego 2020 08:26 napisane przez tomek

  Po tylu latach się z tym budzą to się bujajcie. Przecież części z mieszkańców pomysł na początku nie przeszkadzał.

 • Link do komentarza urzędas środa, 26 lutego 2020 20:03 napisane przez urzędas

  Oj, gdyby tak w tym urzędzie pracował jeszcze inż Hernes, to byście inaczej chodzili. On miał sprawy urbanizacyjne w małym palcu. Nie pozwolił m. in. na dobudowanie czwartych pięter na osiedlu Tysiaclecia twierdząc, ze zaburzy to całą gospodarkę przewietrzania, nasłonecznienia, potworne kłopoty z dodatkowymi samochodami i wiele innych. A teraz, jak się to wszystko obserwuje, to idą na całego. Zabudować, zabetonować, zalać asfaltem każdy skrawek ziemi, każdy kawałek zieleni. Byle nie inwestować w skwerki, parki itd.

 • Link do komentarza Tentego terefere środa, 26 lutego 2020 13:13 napisane przez Tentego terefere

  Najpierw kanalizacje trzeba przebudować, bo jest tak stara ze nie obsłuży większej ilości odbiorców

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 25 lutego 2020 10:27 napisane przez Mieszkaniec

  Piszecie tu komentarze nie znając kwestii samej zabudowy . Nie mieszkacie tutaj i nie macie pojęcia co takie budynku nam tutaj zrobi A. Kłeckoska jest ulica na której brak infrastruktury kanalizacyjnej. Jak myślicie jak deweloper proponuje to rozwiązać nie mając tutaj nic. Zrobi sobie przepompownie i będzie nas zalewać. A infrastruktura drogowa. Proponowane jest rondo. Pytam się gdzie jak rozwiąże kwestie dodatkowego pasa do skrętu. Temat nie jest taki prosty. A tak na marginesie to nie tak że napisana była petycja do miasta. Sprawa przeszła już różne sądy odwoławcze j na to trzeba pieniędzy. Jak widać sądy przyjęły nasze wątpliwości.

 • Link do komentarza do Walter54 wtorek, 25 lutego 2020 09:10 napisane przez do Walter54

  Akurat z ilością zieleni i terenów rekreacyjnych, które są wokół osiedla Ustronia to żadne inne w osiedle Gnieźnie nie może się równać. Proponuję wyprowadzkę do lasu jak za mało.

 • Link do komentarza Ludwik poniedziałek, 24 lutego 2020 23:50 napisane przez Ludwik

  W tym mieście wszystko jest postawione na głowie, a ostatnio tylko zmarłym szykuje się nowe "osiedle".

 • Link do komentarza Walter 54 poniedziałek, 24 lutego 2020 18:30 napisane przez Walter 54

  To są kpiny . Na Staszica również nie chcemy nowych bloków s zwłaszcza wieżowców które mają powstać. Chcemy by nasze osiedle pozostało spokojne i zielone A nie jakiś betonowy moloch. Kto wydaje te zezwolenia?

 • Link do komentarza jermak poniedziałek, 24 lutego 2020 16:12 napisane przez jermak

  Coś jest nie tak z tymi ludźmi. Mieszkam w bloku od 20 lat, od kilku lat obok budują się domy jednorodzinne i do głowy mi nie przyszło argumentować, że te domki generują chaos w zabudowie miejskiej i protestować przeciwko ich powstaniu oraz walczyć o zmianę planu zagospodarowania aby obok mogły powstawać tylko bloki.To rozlewanie się miasta, czyli zabudowa jednorodzinna powoduje szereg problemów - w tym jest głównym winowajcą korków. Gdy ta sama liczba ludności zamieszkuje na większym obszarze niż może (blok kontra kilkanaście rozsianych domków jednorodzinnych), to praca przewozowa rośnie, a nie odwrotnie, rosną też koszty pozostałej infrastruktury. Nie zamierzam nikomu zabraniać budowania się i mieszkania w domkach ale to działa w dwie strony.

 • Link do komentarza emigrant poniedziałek, 24 lutego 2020 10:52 napisane przez emigrant

  Jest piękny teren na drodze do Zdziechowy i zamiast cmantarza tam budujcie bloki. A za ziemię zapłacicie Agencji Rolnej, jak przeprowadzicie mądry przetarg. Macie podobno ekonomistę na czele Miasta, więc rachunek jest prosty. I można jeszcze na tym zarobić. Zatem zobaczymy, jak jest z tym gospodarzeniem w Gnieźnie i przychylnością do mieszkańców?

 • Link do komentarza Jankowska Gizela poniedziałek, 24 lutego 2020 10:24 napisane przez Jankowska Gizela

  A na księżycu ? Tam też może gnieźnianie zaprotestują !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane