środa, 26 lutego 2020 12:31

Szpital ma zostać ukończony jeszcze w tym roku

 
Szpital ma zostać ukończony jeszcze w tym roku archiwum redakcji

Największa powiatowa inwestycja, realizowana już od lat przy ul. 3 Maja, ma zakończyć się jeszcze przed czasem wskazanym w aneksie do umowy z wykonawcą. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego wspólnie z dyrekcją Szpitala Pomnik Chrztu Polski poinformował o aktualnej sytuacji lecznicy oraz zakresie robót, które trwają w nowym budynku D. Jak przekazano, jego zakończenie jego rozbudowy ma nastąpić znacznie wcześniej, niż to zakładano. 

- Wykonawca nieoficjalnie informuje nas, że postęp prac przebiega bez zakłóceń i pomimo, że w umowie zawarto iż szpital zostanie oddany do sierpnia 2021 roku, to bardzo liczymy iż jeszcze w tym roku zaczniemy przenosić oddziały do nowego budynku - przekazał Mateusz Hen, dyrektor ds. lecznictwa. Według naszych ustaleń obiekt miałby zostać ukończony jesienią, a do końca roku trwałyby niezbędne odbiory: - Aktualnie trwają prace wewnątrz budynku, dlatego być może ich tak bardzo nie widać. Na budowie dziennie jest ponad sto osób, pracują one na dwie zmiany. Trwa montaż instalacji, ścianek działowych, a wkrótce wykonawcy przejdą do prac wykończeniowych - dodał. Od rozpoczęcia drugiego i trzeciego etapu rozbudowy w październiku ub. roku, do chwili obecnej zrealizowano już 26% zakresu prac. 

Jak przekazała wicestarosta Anna Jung, sytuacja finansowa szpitala również jest korzystniejsza od tej, którą zakładano wcześniej: - W 2018 roku strata szpitala wynosiła 7 mln 400 tys. złotych i planowaliśmy, że w 2019 roku nie przekroczy ona tej kwoty. Była planowana na 7 mln 200 tys. złotych. Dzięki działaniom dyrekcji oraz pracowników szpitala, ta strata wyniosła 5 mln 700 tys. złotych, a więc obniżyliśmy ją o 1,5 mln złotych od zakładanej - mówiła, wskazując iż wynik ten jest możliwy dzięki szeregowi działań podjętych w zakresie administracji i funkcjonowania szpitala: - Przyglądaliśmy się też administracji i tu jest coś, co mnie uderzyło od razu, jak przyszliśmy jako zarząd i objęliśmy swoje stanowisko. Taki mały przykład - przez wiele lat w szpitalu funkcjonowało kilka kont bankowych. Za każdą operację i przelew pobierane były różne opłaty i za same operacje bankowe szpital ponosił 30 tys. złotych rocznych kosztów. W tej chwili szpital zmniejsza do tego, by to zmniejszyć do 10 tys. złotych - mówiła, wskazując iż jest to jeden z przykładów optymalizacji kosztów. 

Starosta Piotr Gruszczyński powiedział: - Od 2009 roku na tę inwestycję zostało przerobionych, zaokrąglając, około 50 mln złotych. My w ciągu półtora roku przerobimy drugie tyle. To tylko pokazuje skalę, co się dzieje w tej chwili w kontekście tego, co było wcześniej. Obraz przerobionych pieniędzy pokazuje, jaki wysiłek został podjęty, aby ten szpital oddać jak najszybciej mieszkańcom powiatu gnieźnieńskiego.

5 komentarzy

 • Link do komentarza robota czwartek, 27 lutego 2020 09:43 napisane przez robota

  To co zrobili poprzednicy to teraz sukces starosty ????
  Czekamy z niecierpliwością na rozliczenie tej tajnej pożyczki!
  No i pytanie - co to znaczy "przerobić" 50 mln ????

 • Link do komentarza Kierowca środa, 26 lutego 2020 19:57 napisane przez Kierowca

  Szkoda ze ludzi w komunikacji nie potrafią przerobić jak należy. Zróbcie taka akcję fotografujcie numerki wrzucajcie na fb i piszcie ile czekaliście. Może się władza zainteresuje co tam się dzieje. Można nawet stworzyć konto kolejki w WK Gniezno. Ha ha ha

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 26 lutego 2020 17:12 napisane przez mieszkaniec

  Za zaciągnięty kredyt pan starosta powinien płacić ze swojej kieszeni a nie się tu chwalić postępami prac. Większość prac była zaczęta za panowania ich poprzedniej kadencji i nie dokończona. To poprzednicy ciągneli całą budowę. Ale wiadomo całe zasługi to na swoją klatę.

 • Link do komentarza pacjent środa, 26 lutego 2020 13:02 napisane przez pacjent

  Jestem w stanie pokazać źródło odzyskania innych pokaźnych kwot, które nie wpłynęły do kasy szpitala tylko do kieszeni prywatnej firmy. Ale, czy komuś na tym zależy?

 • Link do komentarza misiakisia środa, 26 lutego 2020 12:55 napisane przez misiakisia

  Co to za pajac który o pieniądzach zainwestowanych w szpital mówi o "przerobionych" a może nazwie to bardziej dosadnie i stwierdzi ze zostały "przewalone". Ludzie kurka kto jest tym Starostą którego wybraliście

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane