wtorek, 03 marca 2020 14:35

Postęp prac na budowie szpitala

 
Postęp prac na budowie szpitala fot. Rafał Wichniewicz

Główne prace instalacyjne i wykończeniowe trwają w zasadzie na wszystkich poziomach budynku. Postęp jest spory, ale robotnicy mają jeszcze sporo do zrobienia, by mogli pojawić się pierwsi pacjenci.

Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego wraz z kierownikiem projektu zdecydowali się zorganizować spotkanie wyjściowe na teren budowy budynku D Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Zgodnie z ostatnimi informacjami, obiekt ma zostać wykończony przez firmę jeszcze jesienią tego roku - po tym nastąpi etap odbiorów i wówczas będą mogli pojawić się w nim pacjenci. Starosta Piotr Gruszczyński nie ukrywa, że spotkanie jest też odpowiedzią na zarzuty, jakoby już teraz w budynku mogły być przeprowadzane zabiegi.

- Poseł Zbigniew Dolata wpadł w opary absurdu. Od pewnego czasu opowiada, że ten budynek jest już ukończony i my specjalnie wstrzymujemy oddanie tego obiektu po to, by to nie zostało przypisane jako sukces PiS-u. Trzykrotnie składałem posłowi deklaracje, żeby przestał atakować Zarząd i ludzi pracujących na rzecz tego szpitala, a w zamian, jeśli da nam święty spokój, to ja mu obiecałem iż razem ze mną przetnie wstęgę, kiedy będziemy ten szpital oddawali. Niestety, pan poseł wychodzi z założenia, że lepsza jest polityczna konfrontacja niż budowanie pokoju. Uznałem, że skoro opinia publiczna w sposób niezasłużony jest permanentnie wprowadzana w błąd przez pana posła, to chcemy pokazać, czy ten szpital jest rzeczywiście gotowy, a jeśli nie, to kiedy będzie ukończony - stwierdził Piotr Gruszczyński. Jak dodał, w jego opinii poseł ma "problemy z percepcją rzeczywistości": - Nie podejrzewam, że jest to zrobione z tytułu złośliwości, ale pan poseł kompletnie nie rozumie otaczającej go rzeczywistości.

W dalszej części zaprezentowany został stan prac na terenie szpitala: - Codziennie na budowie jest między 55 a 65 osób z wyjątkiem sobót i niedziel. Pracowników nie widać z zewnątrz, ponieważ prowadzone są prace wewnętrzne, wykończeniowe na wszystkich kondygnacjach. Zgodnie z podpisanym aneksem, roboty powinny być zakończone w sierpniu 2021 roku, ale z postępu robót, jakie obserwujemy, szacujemy iż mamy 8% przerobu miesięcznie. W tej chwili, jeśli zostanie utrzymane i będzie tak cały czas przyspieszane, to przewidujemy zakończenie robót jeszcze w tym roku. Po tym będą trwały procedury odbiorowe, które potrwają kilka tygodni - mówił Paweł Kazubski, kierownik projektu.

W trakcie obejścia budowy można było zobaczyć iż prace postępują, zwłaszcza instalacyjne - niemal na każdym poziomie budynku są już częściowo one doprowadzone, także w miejsca, gdzie docelowo powinny się znajdować w przyszłych pomieszczeniach. Wskazano przy tym iż doprowadzenie budynku do stanu, kiedy w jego części mogliby przebywać pacjenci, byłoby bardzo ryzykowne i zmuszałoby do przeprojektowania chociażby jego wentylacji, która łączyłaby pomieszczenia zabiegowe z tymi, w których pracowaliby robotnicy: - System wentylacji to kilkanaście bloków, central wentylacyjnych, które obsługują cały obiekt. Aby on spełniał zgodnie z prawem budowlanym warunki pozwalające mu wydać pozwolenie na użytkowanie, powinien posiadać, zgodnie z prawem budowlanym, sam niezależnie funkcjonować. Czy wyobraża ktoś sobie, żeby blok operacyjny, zlokalizowany na drugim piętrze, mógł normalnie funkcjonować i zapewnić lekarzom pracę, a pacjentom bezpieczny poród, podczas gdy piętro wyżej lub niżej trwa budowa, gdzie nie można zjechać windą, bo nie można ich odebrać ze względów technicznych? Cały system wentylacji nie jest podzielony na strefy i obsługuje cały obiekt, w którym jesteśmy, bez odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych wydzielających odpowiednie sekcje - mówił Paweł Kazubski, wskazując iż przeprojektowanie samej wentylacji na potrzeby oddania etapu I, kosztowałby dodatkowe 1,2 miliona złotych tylko po to, by kilka pomieszczeń otworzyć rok wcześniej.

Przykładem podjęcia działań, które kłócą się z ideą spokojnej pracy przy zabiegach, jest część z salami do operacji i porodów, gdzie gotowe sale, w zasadzie mogące przyjąć sprzęt medyczny i pacjentów, sąsiadują bezpośrednio z nieukończoną salą hybrydową. W niej są jeszcze ściany z cegieł, bez tynku, gdyż pomieszczenie to nie znajdowało się w realizacji żadnego z etapów budowy.

- Czysto teoretycznie można by otworzyć te sale, operować, prowadzić normalne funkcjonowanie szpitala na tej kondygnacji. To pytanie należy zadać lekarzom, czy któryś z nich odważyłby się prowadzić zabiegi, gdzie przy trzech wykończonych całkowicie salach na bloku operacyjnych prowadzić zabiegi, gdzie w sąsiedztwie mamy zupełnie niewykończoną jedną z sal, na którą nie przewidziano środków w I, II czy III etapie wykończenia - przyznał Paweł Kazubski, dodając iż docelowo planuje się jednak wykończyć pomieszczenie tak, by mogło ono poczekać na sprzęt zakupiony w przyszłości. - Nie wiem, jaki cud musiałby się stać, żeby poziom 2, a więc blok operacyjny, dostał pozwolenie na użytkowanie, kiedy nie są spełnione wymogi sanitarne, nie ma możliwości włączenia wentylacji, bo nie ma możliwości jej wyregulowania by obsługiwała jedną kondygnację, nie ma spełnionych wymogów ochrony przeciwpożarowej odcięcia tego poziomu od pożaru, który mógłby powstać na innej kondygnacji na trwającej budowie. Ponadto nie ma możliwości dostania się tutaj windą, bo odbiór Nadzoru Technicznego Wind może nastąpić tylko wtedy, kiedy będą gotowe wszystkie posadzki na wszystkich poziomach. Z punktu widzenia czysto budowlanego, ten poziom w ogóle nie nadawał się do zgłoszenia do odbioru budowlanego, bo ze względu na niewykończone instalacje i brak możliwości uruchomienia wentylacji, byłoby niedorzeczne, gdyby ktoś się odważył zgłosić ten poziom do użytkowania - zakończył Paweł Kazubski.

Sala do cesarskich cięć


Blok operacyjny


Sala hybrydowa, sąsiadująca z wykończonymi salami operacyjnymi i porodowymi.


Sala wybudzeń


Ostatni poziom - miejsce na serwerownię oraz kaplicę


Lądowisko LPR

10 komentarzy

 • Link do komentarza Endeju sobota, 07 marca 2020 23:06 napisane przez Endeju

  Starosto - wstydu oszczędź ! Raz Hen opowiada swoje mądrości później starosta swoje - różniące się bagatela o 100% w ilości robotników !!! Dyr ds inwestycji jest niejaki Beneda a po inwestycji oprowadza jakiś nowy gość ! Ogrodowicza już nie ma ! Bembnista podobno po dwóch miesiącach uciekał z gabinetu bo starosta podpisał dyscyplinarkę ! To co obecna władza wyprawia wokół szpitala to jest totalna szopka ! Trzech dyrektorów naczelnych w 1,5 roku ! Kończenie pierwszego etapu przez 1,5 roku przy kilku aneksach z wykonawcą ! Zwiększenie wynagrodzenia dla firmy budowlanej o 7 mln zł ! Skandal za skandalem ! Trzeba tych amatorów szybko odsunąć od władzy i pozgłaszać ich przewaly do prokuratury !

 • Link do komentarza pacjent środa, 04 marca 2020 22:33 napisane przez pacjent

  Ten szpital już dawno mógłby działać. Na tego koronawirusa, byłby, jak znalazł. A wszystko zaczęło się od tego, jak starosta z PO odesłał tę pierwszą większą transzę z powrotem do Poznania tylko po to, by pokazać, że budowa nie ma sensu. Bo inaczej tego nie da się wytłumaczyć.

 • Link do komentarza fotograf środa, 04 marca 2020 21:38 napisane przez fotograf

  Zdaje się , że wiekszość sfotografowanych pomiesczeń była taka sama w październiku 2018

 • Link do komentarza medyk środa, 04 marca 2020 00:59 napisane przez medyk

  Ten Chrzest Polski pasuje do tego szpitala, jak kwiat na kożuchu. Kto wpadł na taki niemądry pomysł?

 • Link do komentarza matematyk wtorek, 03 marca 2020 22:12 napisane przez matematyk

  4 dni temu na budowie było 100 osób , dzisiaj jest 55 - 65 - a na zdjeciach kilka osób nie licząc pomarańczowego NADZORU

 • Link do komentarza Piciu wtorek, 03 marca 2020 22:10 napisane przez Piciu

  Z nadzoru to bez kasku? Kobitko kask, kas na głowę.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 03 marca 2020 20:34 napisane przez rowerzysta

  W końcu się uda i będzie pięknie. Później starostwo powinno odpowiednio zachęcić personel, żeby w szpitalu pracowali ludzie, którzy na prawdę chcą i czują powołanie.
  Ciesze się, że jakoś prace idą.

 • Link do komentarza Piksel wtorek, 03 marca 2020 19:24 napisane przez Piksel

  półtora roku to wszystko stalo. Zero prac w międzyczasie trzy wypadki.

 • Link do komentarza Ela Cz. wtorek, 03 marca 2020 17:17 napisane przez Ela Cz.

  To była piękna ściema z tym przeciąganiem w czasie i wiecznymi zarzutami.

 • Link do komentarza salowa wtorek, 03 marca 2020 14:58 napisane przez salowa

  Politycy walcza miedzy soba a cierpi spoleczenstwo.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane