Wydrukuj tę stronę
środa, 04 marca 2020 09:11

Tylko jeden zabytek z ministerialnym dofinansowaniem

 
Tylko jeden zabytek z ministerialnym dofinansowaniem archiwum redakcji

Spośród prawie dwóch tysięcy wniosków, złożonych przez instytucje z całego kraju, tylko jednemu udało się zdobyć środki w ramach programu "Ochrona zabytków" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest jeszcze możliwość odwołań i drugiego naboru.

Co roku MKiDN ogłasza konkurs na dofinansowanie prac remontowych lub konserwacyjnych przy zabytkach, zlokalizowanych na terenie całej Polski. O środki mogą ubiegać się instytucje, zarządzające tymi obiektami, które jeszcze w roku poprzednim muszą składać wnioski w ministerstwie. 

Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. Prognozowany jeszcze w ub. roku budżet na to zadanie wyniósł 113 mln 833 tys. złotych.

W sumie w pierwszym naborze wpłynęło 2 tysiące wniosków. Wśród nich było siedem pochodzących z Gniezna lub powiatu gnieźnieńskiego, ale tylko jeden uzyskał akceptację i będzie miał przyznane środki. Pieniądze w kwocie 230 tys. złotych trafią do parafii pw. św. Michała Archanioła, która potrzebuje ich na ratunkowy remont dachu kościoła pw. św. Krzyża na cmentarzu świętokrzyskim.

Jako pierwsza, poza listą dofinansowania, znalazła się parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, która stara się o środki na remont dachu i prace konserwatorskie przy elewacji. Poza tym środków nie otrzymały jeszcze: parafia pw. WNMP w Trzemesznie (renowacja i konserwacja bazyliki), parafia katedralna w Gnieźnie (konserwacja polichromi w bazylice), OO. Franciszkanie (elewacja), parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie (konserwacja ołtarzu bocznego) oraz prywatny inwestor na kontynuację prac przy zabytkowym drewnianym dworze z Miłonic, stojącym przy ul. Zamiejskiej w Gnieźnie.

Odwołania można składać do 12 marca br., a jednocześnie ogłoszony został drugi nabór wniosków, upływający 31 marca br.

7 komentarzy