poniedziałek, 20 kwietnia 2020 09:45

Zabytki z uznanymi odwołaniami i środkami na remonty

 
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie źródło: Google Street View

Trzy kolejne zabytki z terenu powiatu gnieźnieńskiego otrzymają środki na niezbędne prace remontowe. Stało się to dzięki uznaniu odwołań złożonych w ministerialnym programie.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o podaniu do wiadomości listy projektów, które otrzymają dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na obszernej liście obejmującej dwa tysiące wniosków, tylko jedno uzyskało dofinansowanie - 230 tys. złotych otrzymała parafia pw. św. Michała Archanioła, która planuje przeznaczyć je na ratunkowy remont dachu kościoła pw. św. Krzyża na cmentarzu świętokrzyskim. Pozostałych kilka projektów z naszego regionu jednak nie otrzymało dofinansowania, ale wnioskujący mogli złożyć odwołanie.

Niedawno opublikowano listę dofinansowania ministerialnego z uznanymi odwołaniami. W spisie znalazły się trzy kolejne zabytki, które w tym roku mogą liczyć na środki. 

Na 350 tys. złotych może liczyć parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, która przeznaczy te środki na roboty budowlane związane z remontem dachu kościoła oraz prace konserwatorskie przy elewacji. 50 tys. złotych otrzyma parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie, która wykorzysta te pieniądze na prace konserwatorskie XVIII-wiecznego ołtarza bocznego z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej. 100 tys. złotych otrzyma także prywatny właściciel na remont drewnianego dworu Walewskich i Kochanowskich z Miłonic, sięgającego metryką XVIII wieku, stojącego przy ul. Zamiejskiej. Pieniądze przeznaczone zostaną na trzeci etap prac - remont ścian, stropu, dwóch szczytów i ganku.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Izydor środa, 29 kwietnia 2020 19:36 napisane przez Izydor

    Skandal. Parafia w Czerniejewie posiada gruntu które dzierzawi Gasiorek. Kuria zabiera 75 procent. A po fundusze na remont kościoła ksiądz do Ministerstwa musi pisac i sterty papierów gromadzić. Kuria bierze bezprawnie. Nie będzie ludzi w kościołach i NIC TE *** nie zrozumiały w Kurii z tej sytuacji którą obecnie trwa. Nic. Musi PAN BÓG ZAINTERWENIOWAC.

  • Link do komentarza marek poniedziałek, 20 kwietnia 2020 19:36 napisane przez marek

    Kościół w Czerniejewie stracił swój urok jak wycięli piękne drzewo.

  • Link do komentarza rowerzysta poniedziałek, 20 kwietnia 2020 14:26 napisane przez rowerzysta

    Nareszcie straszny dwór będzie wyglądał ładnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane