Jesteś tutaj:Gospodarka Rusza projektowanie ścieżki rowerowej na ul. Gdańskiej
czwartek, 07 maja 2020 08:49

Rusza projektowanie ścieżki rowerowej na ul. Gdańskiej

 
Rusza projektowanie ścieżki rowerowej na ul. Gdańskiej archiwum redakcji

Pierwsze efekty konsultacji społecznych, prowadzonych w zakresie utworzenia w Gnieźnie sieci dróg rowerowych, zaczynają być widoczne - póki co jeszcze na papierze.

Kilka tygodni temu ogłoszony został przetarg na wykonanie dwóch odcinków drogi rowerowej, która poprowadzona zostanie wzdłuż ul. Gdańskiej. Jeszcze w trakcie prac projektowych, wokół których toczyły się dość burzliwe dyskusje na początku br., przewidywano realizację ścieżki tylko po zachodniej krawędzi drogi - od strony os. Władysława Łokietka i os. Kazimierza wielkiego, a następnie dalej przy nieukończonej galerii handlowej. Obecnie dokumentacja podglądowa, którą złożono w przetargu, zakłada iż ścieżki przynajmniej na połowie trasy zostaną zaprojektowane po obu stronach drogi. Jest to efekt uwag składanych przez mieszkańców w trakcie wspomnianych konsultacji.

Wykonanie projektu zostało podzielone na dwa fragmenty ul. Gdańskiej - od Wiaduktu Solidarności do Ronda Winiary oraz od Ronda Winiary do Ronda im. J. Kaczmarskiego. Na samym wiadukcie pozostanie jedynie formuła chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym, jako jedyne możliwe z technicznego punktu widzenia rozwiązanie, które obecnie jest jednak niedopuszczalne w przepisach.

Pierwszy z odcinków zakłada wykonanie ścieżki rowerowej obok chodnika po obu stronach ul. Gdańskiej. Niemożliwym do obejścia są schody w rejonie skrzyżowania z ul. Orcholską, gdzie mają zostać zaprojektowane elementy do sprowadzania rowerów. Na dalszym etapie ścieżki mają zostać poprowadzone z zachowaniem relacji do ul. Biskupińskiej, gdzie również przewidziano dalszy etap budowy ścieżek od kościoła do supermarketu (poza ww. opracowaniem). Na kolejnym odcinku w kierunku Ronda Winiary ścieżka rowerowa poprowadzona będzie wzdłuż projektowanego chodnika od strony os. Kazimierza Wielkiego.  Po stronie os. Jagiellońskiego ścieżka ma być wytyczona wzdłuż istniejącego chodnika. Również na samym Rondzie Winiary zachowane zostaną relacje do istniejącej ścieżki na ul. Biskupińskiej oraz planowanej w przyszłości na ul. Lednickiej - choć w ostatnim przypadku wskazywano w trakcie konsultacji, że z uwagi na dużą szerokość jezdni można na niej utworzyć pasy ruchu dla rowerów, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów budowy od podstaw samych ścieżek.

Na odcinku od Ronda Winiary do ul. Spichrzowej także ma zostać wykonana ścieżka rowerowa po obu stronach drogi (pierwotnie zakładano ją tylko po zachodniej krawędzi). W trakcie konsultacji wskazano jednak, że to właśnie wschodnia krawędź pozwoli na komunikowanie się z istniejącymi tu obiektami, takimi jak supermarkety, szkoła, Urząd Skarbowy itp., bez konieczności przecinania drogi z zachodniej strony. Sama ścieżka po zachodniej stronie ma prowadzić tylko od Ronda Winiary do ul. Spichrzowej częściowo jako ciąg pieszo-rowerowy). Po wschodniej stronie ul. Gdańskiej ma być wykonana na całej długości z krótką odnogą w kierunku ogródków działkowych. Na samym Rondzie im. J. Kaczmarskiego wykonana ma zostać relacja w stronę galerii handlowej, czego początkowo w dokumentacji nie było, a co zostało wskazane podczas konsultacji.

Wykonawcą dokumentacji technicznej, umożliwiającej budowę ścieżek, zostało Biuro Projektowo Techniczne „FRT” z Mogilna, które w obu przetargach przedstawiło ofertę łączną na kwotę ponad 56 tys. złotych. Realizacja projektu ma zostać wykonana do połowy wakacji br. Po tym będzie mogła ruszyć realizacja ścieżek, która ma być realizowana ze środków miejskich.

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Fabian piątek, 08 maja 2020 10:24 napisane przez Fabian

  @Wolę zostać w domu
  Dużo osób dojeżdża do pracy rowerem i to może być duże usprawnienie dla tych ludzi. Tak samo, dość duża część mieszkańców dojeżdża rowerem na np. zakupy do galerii. Pozdrawiam

 • Link do komentarza beka piątek, 08 maja 2020 10:03 napisane przez beka

  Bardzo dobrze, że miasto zaczyna od ul. Gdańskiej. Już wkrótce wiele osób, wykończonych finansowo i gospodarczo, będzie wybierało rower jako tańszy sposób transportu, także do skarbówki, gdzie będą płakać nad odraczaniem kolejnych rat. Elo

 • Link do komentarza Wolę zostać w domu czwartek, 07 maja 2020 22:19 napisane przez Wolę zostać w domu

  A nie lepiej rowerem na wioski pojechać, polnymi drogami albo do lasu?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane