Jesteś tutaj:Gospodarka Duża działka w centrum czeka na nową inwestycję
poniedziałek, 22 czerwca 2020 13:25

Duża działka w centrum czeka na nową inwestycję

 

Opublikowano projekt decyzji o warunkach zabudowy dla dużej nieruchomości, znajdującej się w ścisłym centrum miasta. Prywatny inwestor planuje zabudować nieruchomość, która ma zyskać zupełnie nowe oblicze.

Mowa o kilku działkach, które znajdują się pomiędzy ul. 3 Maja, Wyszyńskiego i św. Michała. Na tym obszarze przez lata funkcjonowało w zasadzie kilka działalności - stacja benzynowa, a także plebania parafii św. Michała Archanioła oraz ogród i częściowo także parking. Działki te jednak nie były nigdy intensywniej zabudowane, a wspomniana rozlewnia paliw, funkcjonująca jeszcze od wojny, została już rozebrana. Dziś istnieje jeszcze budynek dawnej plebanii, który został już kilka lat temu sprzedany i z uwagi na swoją metrykę stanowi zabytek. Wszystkie nieruchomości zostały nabyte na przestrzeni lat przez jednego z gnieźnieńskich inwestorów, który obecnie planuje zagospodarowanie tej przestrzeni. 

Jak można przeczytać w projekcie o warunkach zabudowy, cały teren planuje się przeznaczyć pod nowe funkcje w dwóch etapach. O ile pierwszy obejmuje znaczną część działek, o tyle drugi ogranicza się do terenu po samej stacji benzynowej. W tym miejscu trwa cały czas rekultywacja terenu po dawnych zbiornikach na paliwo, które znajdowały się pod ziemią.

Docelowo planuje się, że na tym obszarze może zostać zrealizowany zespół sześciu budynków wolnostojących o różnych wysokościach - od trzech do czterech pięter (10,5 do 13 metrów), spośród których wyróżniać się ma budynek dawnej plebanii - ma on zachować swój charakter (po rozbiórce i odbudowie). Trzy budynki stojące w północnej części nieruchomości połączone mogą być parterowym pawilonem. Zakłada się, że wnętrza budynków będą miały określone zagospodarowanie - handel na parterze oraz usługi i hotel na piętrach. 

Ponadto pod znaczną częścią nieruchomości powstanie parking podziemny - pojawią się też miejsca postojowe naziemne od strony ul. 3 Maja. Do jego realizacji wykorzystane zostanie naturalne obniżenie terenu. Ogółem zabudowie ma podlegać niemal 43% całkowitej powierzchni działek - pozostałą przestrzeń mają stanowić ciągi komunikacyjne, miejsca dla samochodów oraz zieleń użytkowa. Sam układ budynków również ma zachować określony charakter - z perspektywą na wznoszący się na wzgórzu kościół św. Michała Archanioła. Oś widokowa została określona od strony skrzyżowania ul. 3 Maja i Dąbrówki. 

Architektura planowanych w przyszłości budynków ma również być określona - dachy płaskie, a ponadto: - (...) projektowany do budowy budynek winien posiadać formę operującą współczesnym językiem architektonicznym (bez nawiązań historyzujących), harmonijnie jednakże wpisaną w zabytkowe otoczenie - czytamy w projekcie WZ.

Przyjęcie warunków zabudowy (bez ewentualnie wprowadzanych uwag), spowoduje iż wejdą one w życie. To też oznaczać będzie iż właściciel nieruchomości będzie mógł przystąpić do projektowania zamierzanej inwestycji.

dane za: załącznik do warunków zabudowy

17 komentarzy

 • Link do komentarza głos niedziela, 28 czerwca 2020 11:36 napisane przez głos

  Ta sprzedaż działki po stacji benzynowej i starej plebanii Św. Michała, to był znakomity biznes kurii gnieźnieńskiej. Za zarobione pieniądze na sprzedaży starej rudery uda się teraz kurii wybudować wielką, nowoczesną plebanię na tyłach kościoła św, Michała . I dodatkowo powstanie wielkie , nowoczesne biuro biznesowe - administratora gnieźnieńskich cmentarzy !!

 • Link do komentarza Kiniu czwartek, 25 czerwca 2020 19:20 napisane przez Kiniu

  W naszym mieście dziala kilku dużych deweloperow którzy mają "układy" z naszą lokalną władza, kupują tereny za pół ceny budują to co budują i biją kasę. Władza się cieszy że się pozbyła problemu a prywaciarz zarabia. Inżynierowie i projektanci miasta powinni cofnąć się do szkoły i nauczyć zawodu bo to co nam fundują w naszym mieście to tylko ubolewać. Sam beton mało zieleni mini plaża na betonowym rynku i niewydarzone rondko na Pustachowie. Ciągle braki niedoróbki zero odpowiedzialności za swe błędy. Takich mamy włodarzy. Co do mieszkańców ulicy Konopickiej jeżeli powstało kilka bloków jednego dewelopera to wiadome było że powstaną kolejne bloki na boisku steli to tylko kwestia czasu była.

 • Link do komentarza beka z wilka czwartek, 25 czerwca 2020 08:06 napisane przez beka z wilka

  wilku, jak taki jesteś "mundry" to zawiąż sobie komitet i stawiaj pomniki. Teren prywatny, więc wara ci od niego. Socjalistyczny umyśle.

 • Link do komentarza Zenas środa, 24 czerwca 2020 22:39 napisane przez Zenas

  To, co powstało na Roosevelta woła o pomstę do nieba. Kto dał zezwolenie na takie szkaradztwo?

 • Link do komentarza wilk środa, 24 czerwca 2020 18:21 napisane przez wilk

  A ja bym tam postawił piękny okazały pomnik ....MIESZKA I i DĄBRÓWKI,postacie związane z Pierwszą Stolicą !!!! Na takie upamiętnienie zasługują tak samo jak Bolesław Chrobry !!!! A coś czuję,że znowu miejsce będzie zalane betonem,jak to postkomuna robi w pięknych polskich miastach i niestety w naszym także,jak długo jeszcze???

 • Link do komentarza dobry duszek środa, 24 czerwca 2020 17:56 napisane przez dobry duszek

  Aby tylko ta inwestycja nie skończyła podobnie do tej, przy ulicy Roosevelta Na działce po byłej przetwórni mięsa !!!!!!!!! Tamta inwestycja już od trzech lat tylko straszy nas gnieźnian !! Czary ! Mary !

 • Link do komentarza x środa, 24 czerwca 2020 13:36 napisane przez x

  W końcu. Ile można patrzeć na dziki parking i zarastające poletko. Liczę na pozytywny zabieg architektoniczny i dobrą inwestycję. Śródmieściu się to należy, bo przy tych władzach tylko prywatna inicjatywa może coś pomóc.

 • Link do komentarza Scarlett środa, 24 czerwca 2020 00:40 napisane przez Scarlett

  @radek, fakt, ze Ty się zachwycasz blaszakami megasamów obcokrajowców nie dowodzi, że inni sa koneserami historii i wolą mieć w zasięgu swoich oczu piękne historyczne budowle, do których zaliczamy kościoły.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 23 czerwca 2020 19:24 napisane przez avalon

  Przepiękny i cudowny kościół jest jednak zwykłym budynkiem,. Jak każdy inny budynek.
  W myśl zasady że nic nie powinno go zasłaniać, powinno się wyburzyć całą ulice Wyszyńskiego z okolicą. Biorąc też pod uwagę, że w centrum Gniezna jest 8 kościołów a jeden lepszy od drugiego, rozebrane powinno zostać pół centrum. Dla widoków.

 • Link do komentarza as wtorek, 23 czerwca 2020 17:20 napisane przez as

  Nowośmieszna zabudowa w centrum. Bravo

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 23 czerwca 2020 15:33 napisane przez urzędas

  @ ujasz@ obyś się człeku nie przeliczył. Miasto, a w zasadzie jego władze w ogóle nie maja pojęcia, jak ono powinno wyglądać. Cały czas pracuje wycinkowo. Tu to, tam tamto. A to jakaś ławeczka na tle katedry, a to jakieś stworki (podobno króliki), a o posadzona i zaniedbywana regularnie zieleń, ogólnie nic ciekawego, a raczej porażka ostatnich lat rządzenia przez tę ekipę. wszystko na zasadzie prób i błędów, żadnej wizji, na każdym kroku widać brak profesjonalizmu. No cóż, Gniezno mogło mieć swój renesans, a jest regres. jeden krok w przód, a dwa kroki w tył.

 • Link do komentarza ukasz wtorek, 23 czerwca 2020 13:13 napisane przez ukasz

  Ten fragment miasta ma wreszcie szansę na przemianę. Jeśli inwestorowi uda się zrealizować to w sposób rozsądny, a wierzę, że będzie to miało ręce i nogi, to miejsce to może stać sporą zachętą dla inwestowania w śródmieściu. Obecnie odmalowywane kamienice nie są wystarczające zwłaszcza, że urząd planuje ograniczyć w przyszłości ruch w centrum jeszcze bardziej niż obecnie. Liczę, że miasto zyska ciekawe miejsce w tym rejonie.

 • Link do komentarza Radek wtorek, 23 czerwca 2020 10:06 napisane przez Radek

  Do czego potrzebny widok na kościół seniorze? Kościoła ktoś nie widzial?

 • Link do komentarza Home poniedziałek, 22 czerwca 2020 21:14 napisane przez Home

  Ten teren juz dawno został sprzedany i juz dawno pewn aosoba chciała tam budować bloki ale nie mogła

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 22 czerwca 2020 19:30 napisane przez senior

  Niestety, piękny kościół św. Michała widoczny od strony miasta zostanie bezpowrotnie zasłonięty przez wysokie budynki. Szkoda, ze nie ma makiety ewentualnego projektu, bo choć mieszkańcy na kształt zabudowy nie mają wpływu, to jednak miło by było wiedzieć, jak za kilka lat ta część miasta będzie wyglądać. Niestety, wielka szkoda, ze budynek narożnikowy 3 Maja i Dąbrówki został zasłonięty przez obrzydliwą i nie pasującą do otoczenia kioskową budowlą. Może warto zastanowić się nad rozbiórką tego szkaradzieństwa? Szkoda także, ze nadzór konserwatorski nie panuje nad ogrodami przed kilkoma domami na ulicy 3 Maja. Ta ulica miała swój charakter i nie wiedzieć dlaczego zezwolono na odstępstwo przy niektórych kamienicach?

 • Link do komentarza Kierowca poniedziałek, 22 czerwca 2020 16:13 napisane przez Kierowca

  Proszę tylko zachować piękne drzewa od strony ul. Wyszyńskiego. Mam nadzieję, że miasto o to zadba.

 • Link do komentarza Genia poniedziałek, 22 czerwca 2020 14:00 napisane przez Genia

  Szkoda, że nie będzie tu sklepu Aldi

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane