poniedziałek, 06 lipca 2020 10:36

Szpital gotowy jesienią. Pierwsi pacjenci skorzystają najpewniej jeszcze w tym roku

 
Szpital gotowy jesienią. Pierwsi pacjenci skorzystają najpewniej jeszcze w tym roku archiwum redakcji

W Szpitalu Pomnik Chrztu Polski zakończyły się już prace typowo budowlane, a trwają wykończenia wnętrz - pierwsi pacjenci prawdopodobnie pojawią się w budynku D jeszcze w tym roku.

O postępach w pracach przy inwestycji poinformowała dziś dyrekcja lecznicy oraz Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego.

- W tej chwili trwają prace wykończeniowe. Wyposażone są już łazienki, sale chorych, wykładziny są już, ściany, sufity. Trwa typowa "wykończeniówka" na wszystkich poziomach. Została do wyposażenia apteka, która jest na najniższym poziomie. Lada moment do prac przystąpi firma, która wygrała przetarg na centralną sterylizatornię. Typowe prace budowlane zostały więc już zakończone i obecnie trwa wykonanie wnętrz - tłumaczył Zbigniew Beneda, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i eksploatacyjnych. Odbiór budynku od wykonawcy może zająć kilka tygodni, zanim będą mogli z niego zacząć korzystać pierwsi pacjenci. Same prace wykończeniowe mają się zakończyć w ciągu 2-3 miesięcy. 

- Przynajmniej dwie kondygnacje są już praktycznie wykończone. Będziemy przystępować do ich sukcesywnego wyposażania, a jako dyrektorowi zależy mi na tym, żeby budynek zaczął w tym roku działalność leczniczą, ponieważ to pozwoli nam na w dużo wyższym standardzie, a mniejszym wysiłkiem, wykonać ryczałt - przyznaje Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa i jak dalej dodaje: - Szpital jest w dość trudnej sytuacji, gdyż okres koronawirusa spowodował, że wykonywaliśmy tylko zabiegi ratujące życie. Mamy dość duży poślizg w wykonaniu ryczałtu, a jest to dla szpitala jak chleb, bo nie wykonując ryczałtu nie mamy pieniędzy. Wiemy, że wszyscy pracownicy szpitala nie mają wakacji. Okres lipiec - wrzesień to będzie czas wytężonej pracy, bo epidemiolodzy przestrzegają nas, że COVID może wrócić jesienią, co odbije się na pracy szpitala. Idealnie by było, gdybyśmy tę falę przywitali w nowym budynku, bo dałoby to nam nowe możliwości - mówił Mateusz Hen. 

Początek prac przy budowie szpitala to czerwiec 2009 roku - wówczas to przyjęto uchwałę o realizacji tej inwestycji przez Radę Powiatu Gnieźnieńskiego: - Przez te 12 lat przerobiono około 50 milionów. Kiedy Platforma Obywatelska z SLD przejęła władzę, przyznaję iż w kwestii rozbudowy szpitala mieliśmy powiat w ruinie. Po pierwsze nie mieliśmy złotówki, bo poprzednicy nie zapewnili środków na dalszą rozbudowę, po wtóre - główny wykonawca zszedł, bo nie mogliśmy dać gwarancji finansowych, bo takowych nie posiadaliśmy. Trzeba było podejmować działania ratujące i konsekwentnie zmierzające do zakończenia tej inwestycji. Myśmy przez półtora roku przerobili dokładnie tyle, co przez 12 lat nasi poprzednicy, czyli około 50 milionów - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński, dodając iż przez lata opinia publiczna była informowana, że szpital ma kosztować 60 mln złotych, podczas gdy on sam twierdził iż jest to niemożliwe i będzie to znacznie więcej: - Ten szpital będzie kosztował powyżej 100 mln złotych, a jeśli doliczymy sprzęt, to mówimy o kwotach między 120 a 130 mln złotych - stwierdził starosta, dodając iż jego osoba za działania wokół szpitala w ciągu ostatniego półtora roku była ciągle atakowana przez posła Zbigniewa Dolatę: - Poseł twierdził iż mną powinno się zająć CBA. W związku z tym mam nadzieję iż pan poseł będzie konsekwentny i zaczął te rozmowy tam prowadzić - mówił, dodając iż również poprzedni dyrektor szpitala Michał Ogrodowicz był szantażowany przez posła. 

Jak przekazała posłanka Paulina Hennig-Kloska, obecnie w zespole parlamentarnym trwają prace nad tym, by w końcu zdjąć obciążenie z samorządów powiatowych dotyczące utrzymania szpitali i lecznic, które bardzo mocno angażuje budżety tych jednostek. Kwestia finansowa powoduje też, że nie wszystkie oddziały gnieźnieńskiej placówki od razu będą funkcjonować, choć są propozycje chociażby dla oddziału hemodynamiki, który mógłby zostać podnajmowany podmiotowi zewnętrznemu: O tyle nas to zainteresowało, że w naszej ocenie - zarząd nie podjął jeszcze decyzji - ta propozycja jest o tyle dobra, że zaraz będziemy mieli bardzo duży budynek, ale my nie mamy pieniędzy aby go wyposażyć w sprzęt. Pomysł jest taki, by wprowadzić podwykonawcę, który wyłoży około 10 mln złotych, który na siebie przejmie dosprzętowienie tego obiektu. My dysponując określonym ryczałtem dzielimy się w określonych proporcjach z tym, czyli część ryczałtu dostaje wykonawca, a część zostaje u nas. Drugą kwestią są koszty utrzymania obiektu. Nasze rozwiązanie jest takie, by spadło to na osobę, która będzie podwynajmowała. To rozwiązanie jest dla nas bardzo dobre. Wartością dodaną dla szpitala jest czynsz, który zasili budżet szpitala - stwierdził Piotr Gruszczyński, dodając iż są podmioty zainteresowane, by wziąć udział w przetargu na takie działanie.

 

18 komentarzy

 • Link do komentarza polityk czwartek, 09 lipca 2020 14:44 napisane przez polityk

  Już wiem, dlaczego ta ostatnia internetowa sesja Rady Powiatu nie doszła do skutku. Bo miano na niej dyskutować na temat ponownego zatrudnienia w szpitalu w Gnieźnie przez p.o. Dyrektora Szpitala pana doktora Mateusza Hena swojego kolegi pana ....... Jacka FRĄCKOWIAKA. Czyli mówiąc krótko. Partia PO robi sobie w szpitalu powiatowym powtórkę z rozrywki. Zespół kierowniczy, który został dopiero zwolniony z kierowania szpitalem bo ............... , nagle ponownie pojawia się na gnieźnieńskiej arenie i znowu obejmuje kierownicze stanowiska w tym samym Szpitalu . A wszystko zapewne za przyzwoleniem guru PO w Gnieźnie, pana Gruszczyńskiego i zapewne również za przyzwoleniem guru SLD w Gnieźnie pana Kujawy. Taki numer robią Trzaskowskiemu w Gnieźnie i to dzień przed wyborami !!

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 07 lipca 2020 13:22 napisane przez czytelnik

  Gdzie jest poseł Dolata? Mocny w gębie , działań brak.

 • Link do komentarza pielęgniarka z chirurgii wtorek, 07 lipca 2020 12:26 napisane przez pielęgniarka z chirurgii

  do Hmmmmmm , to teraz gdzie ci zgrani są???? , kto właściwie i w jakich godzinach tam pracuje, i jaki kontrakt wykonuje, przecież PO miało hasło wyborcze przywrócić słynnych gnieźnieńskich chirurgów,

 • Link do komentarza kontroler wtorek, 07 lipca 2020 12:21 napisane przez kontroler

  naprawdę CBA i ponownie NIK powinni zbadać wszystkie faktury i zasadność zakupów za szpital w ostatnich latach - do chwili obecnej ,

 • Link do komentarza kiniu wtorek, 07 lipca 2020 12:15 napisane przez kiniu

  Nie ma to jak przypisać zasługi za budowę szpitala przez pana Gruszczyńskiego i jego partie z PO, tylko pominął jedną kwestię jaki dług po sobie pozostawił. Do tej pory nie przedstawiono kredytu jaki zaciągnął na 30 lat i jakie odsetki nasze dzieci będą spłacać. Takich mamy rządzących w Gnieźnie tylko długi, wyprzedaże i fuszerki budowlane. Brawo!!

 • Link do komentarza ze szpitala wtorek, 07 lipca 2020 12:08 napisane przez ze szpitala

  Ciekawe - POprzednicy POdobno POstawili tylko fasadę, pan Starosta, vicestarosta i reszta towarzystwa z obecnie zarządzających wszem i wobec ogłaszali jak to Bestwina źle zbudował - a tu nagle okazało się że się samo zrobiło ????, Ze plany , umowy i papiery poprzedników były w porządku? A co do Hemodynamiki - trzeba szybko i uprzejmie donosić do 100 prokuratur!

 • Link do komentarza pacjent wtorek, 07 lipca 2020 10:51 napisane przez pacjent

  Dlaczego Gniezno nadal nie ma dyrektora szpitala?

 • Link do komentarza salowa wtorek, 07 lipca 2020 10:36 napisane przez salowa

  Babak, pisz na temat, a nie odbiegaj od istoty sprawy miejscowego szpitala.

 • Link do komentarza Kaziu z Rataj wtorek, 07 lipca 2020 09:59 napisane przez Kaziu z Rataj

  A do tego wszystkiego, jak napisano na innym portalu, panowie Hen i Frąckowiak znowu razem. Oj, będzie się działo

 • Link do komentarza babak wtorek, 07 lipca 2020 00:25 napisane przez babak

  @Endrju
  CBA powinno raczej zająć się maseczkami i respiratorami od znajomych ministra zdrowia.

 • Link do komentarza Ernest poniedziałek, 06 lipca 2020 21:57 napisane przez Ernest

  Endrju... ale czytanie ze zrozumieniem kuleje... odds w zarzadzanie Jaden oddział a nie clay spital.

 • Link do komentarza PO = prywatyzacja poniedziałek, 06 lipca 2020 21:34 napisane przez PO = prywatyzacja

  Czyli jednak partia PO dąży do prywatyzacji Służby Zdrowia. I robi to jak zwykle. Wynajdując wszelkie, możliwe, prawne kruczki. Na początku będzie to wynajem . A że władze partii PO wierzą , że kiedyś władza w sejmie znowu będzie należała do nich, to wtedy tak zmienią prawodawstwo - ustawy, by szpitale ( oczywiście te najnowsze) jak najszybciej zostały sprywatyzowane. Co za przebiegłość ! Co za dalekowzroczność ! Ale wtedy na dobre leczenie będzie stać tylko tych...... najbogatszych. Tak, jak jest obecnie w USA.

 • Link do komentarza Mar poniedziałek, 06 lipca 2020 18:16 napisane przez Mar

  Endrju czytaj uważnie,nie szpital a dział hemodynamiki

 • Link do komentarza Ja poniedziałek, 06 lipca 2020 17:03 napisane przez Ja

  Hmmmmmm..... czy to początek prywatyzacji szpitala?

 • Link do komentarza Hmmm.... poniedziałek, 06 lipca 2020 11:55 napisane przez Hmmm....

  Drogi Endrju, nie wiem czy wiesz ale w Szpitalu od wielu lat funkcjonują podwykonawcy, patrz Hemodynamika, stacja dializ i to wszystko bodajze w kadencji 2006-2010 (czyli rządy PiS-ZG-PO - tak, tak byla taka koalicja...).
  W poprzedniej kadencji (PiS) wprowadzono na oddziale chirurgicznym podwykonawce - SOWMED, tylko ze na bardzo wątpliwych warunkach. Część kontraktu dla prywatnej firmy, wszystkie koszty po stronie szpitala. A co w zamian... wymiana lekarzy "gnieznienskich", rozbicie dobrze zgranego zespołu na oddziale...
  I gdzie wtedy bylo CBA?

 • Link do komentarza a1rh- poniedziałek, 06 lipca 2020 11:39 napisane przez a1rh-

  Cóż za sukces Panie Gruszczyński, jeśli piramidę Cheopsa budowano lat 20, to porównując tamte i obecne możliwości techniczne wasza budowa trwała co najmniej 120 lat, a i tak nie została ukończona.

 • Link do komentarza salowy poniedziałek, 06 lipca 2020 11:32 napisane przez salowy

  a jak do szpitala weszli chirurdzy z innego podmiotu, to larum grali. Potem wszystkie sprawy przed prokuratorami przegrali.

 • Link do komentarza Endrju poniedziałek, 06 lipca 2020 11:18 napisane przez Endrju

  "Pomysł jest taki, by wprowadzić podwykonawcę, który wyłoży około 10 mln złotych, który na siebie przejmie dosprzętowienie tego obiektu. My dysponując określonym ryczałtem dzielimy się w określonych proporcjach z tym, czyli część ryczałtu dostaje wykonawca, a część zostaje u nas. " Takie deal-e robi PO !!! Powiat wybuduje budynek za 100 mln zł a za 10% tej kwoty odda szpital w zarządzanie prywaciarzowi !!! Dalszy ciąg okradania Polaków z ich pieniędzy !!! Tutaj CBA powinno interweniować z urzędu !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane