czwartek, 16 lipca 2020 10:53

Przy ul. Osiniec powstanie nowy PSZOK

 

Spółka Urbis wyłoniła firmę, która podejmie się realizacji nowej siedziby Punktu Selektywnego Zbierania Odpadków Komunalnych.

Jeszcze w tym roku zrealizowany nowa siedziba PSZOK, który obecnie mieści się przy ul. Chrobrego. To miejsce, w którym do niedawna stacjonowały śmieciarki, a które w ub. roku przeniesione zostały do nowego obiektu przy ul. Fabrycznej, docelowo ma zostać całkowicie opuszczone. Obecnie też osoby przywożące odpady do punktu czekają w kolejkach ustawiających się w rejonie ul. Chrobrego w kierunku skupu złomu. 

Kilka tygodni temu spółka Urbis ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zostanie ulokowany przy ul. Osiniec. Znajdzie się on na nieruchomości, zlokalizowanej pomiędzy skrzyżowaniem tej drogi z ul. Witkowską i z ul. Kawiary, w sąsiedztwie schroniska dla psów.

W nowym PSZOK ma się znaleźć przede wszystkim duży plac manewrowy, pośrodku którego zlokalizowane zostaną obiekty służące do zbiórki odpadów. Samochody mieszkańców przywożących śmieci, będą mogły wjeżdżać na teren PSZOK, skąd będą kierowani do rampy, gdzie następować będzie przebieranie przywiezionych rzeczy do odpowiednich pojemników.

Ponadto przewidziano, że na tym terenie powstanie budynek obsługi, boks na kompost , zbiornik wód deszczowych, osadnik, separator, punkt napraw z magazynem przedmiotów do powtórnego użycia, waga najazdowa itp. Znaczna część terenu zostanie zagospodarowana pod zieleń, a całość będzie monitorowana. Teren wymagać będzie także uzbrojenia w niezbędne sieci.

Docelowo Urbis na to zadanie przewidziane miał 3 mln 321 tys. złotych, a do przetargu wystartowały cztery firmy. Ostatecznie kilka dni temu wyłoniono ofertę Zakładu Ogólnobudowlanego GRINBUD, który zdecydował się wybudować nowy PSZOK za kwotę 3 mln 411 tys. złotych - jest to najtańsza oferta złożona w tym postępowaniu. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza ks.Proboszcz czwartek, 05 listopada 2020 10:13 napisane przez ks.Proboszcz

  Wiele przedmiotów nadających się do użytkowania przez innych, na chwilę obecną jest mielonych na miał. Mieszkańcy wyrzucają sprawne mikrofalówki, lodówki, czasem nawet sprawne telewizory. Ostatnio, wywożąc odpady widziałem oddany do utylizacji przez kogoś spory, ładny i niezniszczony telewizor z przyklejoną kartką o treści: "w pełni sprawny, brakuje jedynie pilota". Stare radioodbiorniki, które komuś przydałby się pewnie na działeczkę, sprawne roboty kuchenne - ktoś wyrzucił, bo kupił sobie nowy. Tak więc to nie są jedynie odpady. Niestety kiedy byłem wyrzucić moje odpady a chciałem wziąć ten sprawny telewizor, pracownik obsługi PSZOK na Chrobrego zbluzgał mnie, twierdząc, że pod żadnym pozorem nie wolno mi zabrać tego telewizora! No to ludzie! Gdzie my żyjemy? Dobre rzeczy jedni wyrzucają a inni nie mogą ich sobie wziąć, bo muszą zostać zmielone? Ta "logika" jest absurdalna.

 • Link do komentarza Maro poniedziałek, 20 lipca 2020 12:06 napisane przez Maro

  Takich PSZOK ów będzie w naszym mieście kilka. Po co, by gnieźnianie mili blisko do miejsc gdzie można dowozić stare opony czy meble. Tak samo jak to jest w Londynie, Brukseli czy innych europejskich miastach

 • Link do komentarza znawca poniedziałek, 20 lipca 2020 09:01 napisane przez znawca

  Sli - na pewno jest mniej uciążliwe niż szczekające psy w schronisku. Trochę niewielkiego hałasu będziesz miał w godzinach przyjęcia odpadów, smrodów większych chyba nie będzie - ten biokompost pewnie robić będą z pozostałości roślinnych typu liście, trawa i gałęzie bo raczej takie coś się przyjmuje w PSZOKu.
  Mimo wszystko lokalizacja tego wydaje się dosyć dziwna - ale rozumiem że miasto gruntu nie posiada w bardziej odpowiedniej lokalizacji.

 • Link do komentarza Dorota niedziela, 19 lipca 2020 20:51 napisane przez Dorota

  To nie będzie śmietnik !! Zdziwicie się drodzy sąsiedzi, jaki porządek będzie istniał na tej bazie !! Niewielkie zagrożenie zapachowe widzę tylko w kompostowniku , który też ma istnieć w tym miejscu. Ale jeżeli i te odpady BIO będą cyklicznie wywożone poza miasto, (do bazy w Lulkowie , która znajduje się już w środku lasu) to ten punkt selektywnej zbiórki odpadów zadziwi nas wszystkich swoją nowoczesnością. A jaka to będzie wygoda dla wszystkich gnieźnian z Osinca, Pustachowy, Kokoszek i Grunwaldu !!. Sami się zdziwicie ile czasu zaoszczędzicie przy wywozie do tego miejsca swoich starych mebli, opon, plastików czy trawy po kolejnym koszeniu !

 • Link do komentarza ja niedziela, 19 lipca 2020 12:49 napisane przez ja

  Nie można z tym za miasto?

 • Link do komentarza Sli sobota, 18 lipca 2020 10:37 napisane przez Sli

  A okolicznych mieszkańców ktoś pytał o zdanie? jak wygląda uciążliwość takiego ośrodka? "zadaszony boks na kompost" brzmi cuchnąco .....

 • Link do komentarza avalon czwartek, 16 lipca 2020 18:57 napisane przez avalon

  Śmietnik w środku osiedla...?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022