wtorek, 11 sierpnia 2020 18:24

Al. Marcinkowskiego nie będzie przedłużona do ul. Paczkowskiego

 
Al. Marcinkowskiego nie będzie przedłużona do ul. Paczkowskiego al. Marcinkowskiego

Mimo iż projektowana była jeszcze w okresie przedwojennym, a także znajduje się wciąż w obowiązujących planach, to obecnie przewiduje się iż al. Marcinkowskiego nie zostanie przedłużona do ul. Paczkowskiego i Roosevelta.

Wszystko to za sprawą zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, które opracowali planiści. Półtora roku temu radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w MPZP dla tej części miasta, ale choć obecnie dotyczy on całego osiedla, to projektanci mieli zająć się jedynie niewielkim wycinkiem, obejmującym dawne boisko przy ul. Parkowej. 

Na tym terenie od lat przewidziane jest przedłużenie al. Marcinkowskiego w kierunku ul. Paczkowskiego, a także zagospodarowanie wschodniej działki pod zabudowę jednorodzinną, a zachodniej (bliżej parku) pod zieleń. Jeszcze kilka lat temu odbywały się próby zbycia tych pierwszych nieruchomości pod domy jednorodzinne, ale nie zgłaszał się nikt chętny do ich kupna. W ubiegłym roku ruszyła budowa domów przy ul. Kasprowicza, gdzie przez lata znajdowały się nieużytki - bezpośrednio stykają się one ze wspomnianym terenem. Co warte przypomnienia - działacze SLD jeszcze przed wyborami z 2018 roku podnosili kwestię przedłużenia al. Marcinkowskiego w kierunku ul. Paczkowskiego, ale po wygranej przez koalicję temat ten ucichł. 

W styczniu 2019 roku podjęto uchwałę o zmianie zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Parkowej, obejmującego dawne boisko. Już wówczas pomysł budził kontrowersje u części radnych, którzy twierdzili iż skoro droga jest w planach, to powinno się ją pozostawić na przyszłość i wybudować, jak będzie potrzeba. 

W ubiegłym tygodniu odbyło się wyłożenie projektu MPZP dla terenu przy ul. Parkowej. Zgodnie z nim cały wspomniany obszar od stawu do garaży zostanie przeznaczony pod usługi sportu i rekreacji. Dzieje się tak pomimo, że na obszarze tym już takowe funkcjonują - jest to m.in. wybieg dla psów oraz tor do speedrowera. W projekcie nowego MPZP, który jest kolejnym przykładem "łatania" fragmentów miasta niewielkimi planami, nie zakłada się wydłużenia al. Marcinkowskiego do ul. Paczkowskiego. Jak przekazali urzędnicy Magistratu w trakcie spotkania w Starym Ratuszu, planiści drogi "nie przewidują". 

Każdy, kto chce złożyć uwagi do projektu, może je zgłosić w formie papierowej lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej do Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Należy podać imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej i adresu oraz dodatkowo oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy. Termin zgłaszania uwag - do 28 sierpnia 2020 r. Projekty uchwał dostępne są w załącznikach poniżej.

 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Rota piątek, 21 sierpnia 2020 22:17 napisane przez Rota

  Trzeba się zbuntować i zamknąć ruch w chwilach szczytu przy Konikowo, budzik się obudzi!!!!

 • Link do komentarza Aleksander Ratajczak środa, 19 sierpnia 2020 06:38 napisane przez Aleksander Ratajczak

  Ta ulica jest po prostu potrzebna tym bardziej że ktoś stworzył w tym miejscu centrum handlowe które dla konik owszem jest zbawieniem bo na osiedlu tylko jeden mały sklepik wyjazd z konikowia na ul Roosevelta to tragedia no i po co dodatkowo korporacji i tak już pełna ulice jak można zrobić dla mieszkańców dogodny i bez kolizyjnym dojazd. Prezydencie nie utrudniaj nam życia też mieszkasz na konikowiu jaki masz w tym cel

 • Link do komentarza Pozdrawiam sobota, 15 sierpnia 2020 22:37 napisane przez Pozdrawiam

  Artur wyjdź z domu zamiast pisać bzdury. Zapraszam na ul. Okulickiego i Wrzesińską. Poza tym nie jestem fanatykiem po czy PiS, ale powiedz gdzie są zakupione respiratory?

 • Link do komentarza Julian sobota, 15 sierpnia 2020 20:40 napisane przez Julian

  A czym się różni zakłamanie PO od zakłamania PISu? Jedni i drudzy dymają resztę. Żal tych co popierają jednych lub drugich

 • Link do komentarza avalon sobota, 15 sierpnia 2020 10:57 napisane przez avalon

  Jak mieszkałem w Gnieźnie, to praktycznie od urodzenia w śródmieściu, w ścisłym centrum więc nie mam żadnego interesu w tym, żeby widzieć problem oczami mieszkańca ulicy Marcinkowskiego.

  Jednak Osiedle Konikowo zawsze dla mnie było i będzie "przedłużeniem" Parku Miejskiego. Marcinkowskiego to wąska uliczka przylegająca do parku i działek, Parkowa może jest zrujnowana ale to uliczka raczej dojazdowa do garaży i droga dla pieszych idących w stronę parku, od paru lat także dojazd do kilku firm.
  Budowa kolejnej obok Libelta ulicy zbyt wąskiej i niedostosowanej do zwiększonego ruchu nie ma sensu. Wystarczy Słowackiego i Konikowo - Reymonta jako podstawowy układ ulic na osiedlu które już się nie powiększy., chyba że PKP sprzeda tereny wzdłuż torów i zamiast szpetnych magazynów na Reymonta powstaną np bloki czy szeregowce.
  Wyjazd na Roosevelta jest trudny ale to jest tylko i wyłącznie problem skrzyżowań na Słowackiego i Libelta.

  Budowa takiego połączenia jakie było planowane kiedyś w przypadku zatorów i godzin szczytu spowodowałoby że część kierowców zamiast jechać Sobieskiego jechałaby przez Marcinkowskiego.

  Będąc przy Sobieskiego zaznaczę, że układ skrzyżowania tej ulicy z Roosevelta i Wyszyńskiego powinien zostać przebudowany aby zwiększyć jego przepustowość i bezpieczeństwo. Tam potrzebne jest większe rondo z jednym pasem ruchu.

 • Link do komentarza avalon piątek, 14 sierpnia 2020 18:31 napisane przez avalon

  Z jednej strony park obok to ruina i syf. Z drugiej strony po co przedłużać tą uliczkę? Wystarczą światła na Libelta i SŁowackiego. Na Konikowiu mieszka niewiele osób.

 • Link do komentarza Artur piątek, 14 sierpnia 2020 16:38 napisane przez Artur

  Kto głosuje na PO, ten teraz widzi co jego prezydent wyprawia. Budasz z całą ekipą już dawno powinien wylecieć z hukiem z magistatu i zostać wywieziony taczką do najblizszego parku. G**** co robi, a wiele rzeczy hamuje. Jedyne na co ma, to na króliki. W pusdu z takim prezydentem. Ilu jeszcze idiotów będzie głosować i popiera to zakłamane PO? Wstyd Gnieźnianie, wstyd.

 • Link do komentarza miejski obserwator czwartek, 13 sierpnia 2020 20:03 napisane przez miejski obserwator

  Urządzanie w pospiesznym tempie jakiegoś chodniczka między Marcinkowskiego a megasamami, robienie na ekspres jakichś placów nie wiadomo dla kogo, bo tutaj każdy mieszkaniec ma swój własny ogród z kącikiem dla swoich dzieci , nie ma tutaj bloków, a dojście z innych rejonów miasta jest całkiem nielogiczne. No, ale jak Budasz powiedział, ze drogi nie będzie, to nie będzie. Tylko, że dłużej klasztora, niż przeora. I jest nadzieja, że po latach złych i złośliwych rządów, nastąpią lata dobre dla gnieźnian i Gniezna, ale jak narazie wleczemy w ogonie, i to największa nasza strata.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 13 sierpnia 2020 13:25 napisane przez Gnieźnianin

  Prezydent obiecał że OBUDZI MIASTO. I co? Lipa.

 • Link do komentarza JONY środa, 12 sierpnia 2020 19:54 napisane przez JONY

  Jeden z radnych już zablokował budowę drogi ktoś pamięta plany ulicy Kostrzewskiego i dalej przez ostatnie.Grunwaldzkie czyli Tajwan i dalej do Witkowskiej i co jest droga jednokierunkowa do ronda można

 • Link do komentarza bernardo środa, 12 sierpnia 2020 18:51 napisane przez bernardo

  Żeby chociaż ul. Parkową zmienili z betonowych, nierównych płyt na kostkę / asfalt, wyrównali pobocza i zwiększyli bezpieczeństwo pieszych. Teraz samochody jeżdżące z kierunku Kauflanda np. do Intercars / Pod Pokrywką nie maja żadnych ograniczeń w postaci znaków drogowych (te są tylko na wjeździe z ulicy Libelta) , a piesi z dziećmi muszą ociekać w krzaki, żeby nie wpaść pod koła samochodów... Tak właśnie wygląda przejście do parku i dojście do ul. Sobieskiego: przecież wiele osób udaje się tędy do centrum / na dworzec PKP / do CH MAX, itd.

 • Link do komentarza Zenek środa, 12 sierpnia 2020 18:45 napisane przez Zenek

  Ze sportem i rekreację w tym miejscu to ściema, każdy o ty wie. Do rekreacji idealnym miejscem jest (niestety bardzo zaniedbany) sąsiedni park miejski. Park, który mógłby być wspaniałym miejscem dla odpoczynku i rekreacji, ale "władza" ma inne priorytety. Prezydent z premedytacją chce doprowadzić do zmiany w MPZP by drogę wykreślić . Wykreślona droga i problem prezydentowi z przed okien zniknie. Problem gdyby w przyszłości (już nie za panowania TB) komuś ponownie przyszedł do głowy pomysł z przedłużeniem drogi. Drogę należy przedłużyć można zrobić jednokierunkową, już taka odciążyła by ul. Libelta. Kolejny raz w I Stolicy mamy do czynienia z sytuacją gdy interes prywatny stawiany jest ponad zdrowy rozsądek i interes mieszkańców.

 • Link do komentarza Kiniu środa, 12 sierpnia 2020 13:05 napisane przez Kiniu

  Przecież to było pewne. Nasz Pan prezydent Budasz Nie pozwoli sobie aby pod oknami jeździły mu auta i odbywał się ruch kołowy. W zeszłym roku dzięki radnym PO szybko zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego i szybko pobudowano tor speedrowerowy i wybieg dla psów chociaż były inne plany dla tej części miasta. Teraz mamy dwa tory speedrowerowe z którego ten pierwszy miał być rozebrany i pobudowany plac zabaw dla dzieci którego do tej pory nie ma. Takich mamy rządzących w Gnieźnie!!!

 • Link do komentarza madralinski środa, 12 sierpnia 2020 08:10 napisane przez madralinski

  I bardzo dobrze - droga tam byłaby nieporozumieniem tym bardziej że ulica Konikowo jest zbyt wąska na wyjazdy ze skrzyżowań

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 11 sierpnia 2020 22:06 napisane przez mieszkaniec

  Al. Marcinkowskiego aż się prosi o to, by była jednokierunkowa i przedłużona do Roosevelta. To jedyny sensowny wyjazd z tego osiedla, bezpieczny, no ze światłami. Widać, jak na dłoni, że takie były plany. No, ale interes prezydenta miasta wziął górę , bo już od dawna powtarzał, ze nie dopuści do zwiększonego ruchu na Marcinkowskiego. Oczywiście wiadomo, dlaczego, bo mu hałas by przeszkadzał.Partykularyzm w tak ważnej sprawie przegrywa ze zdrowym rozsądkiem. Ale jest nadzieja, że za kilka lat jak się układy zmienią, to zmieni się także organizacja ruchu w tej dzielnicy. A zamykanie możliwości przejazdu poprzez tworzenie na siłę stref pseudo rekreacyjnych i psich wychodków, których nie było w planach, to po prostu śmieszne i niepoważne.

 • Link do komentarza Czesiek wtorek, 11 sierpnia 2020 21:45 napisane przez Czesiek

  Oj chyba ktoś "ważny" musi tam mieszkać, że droga przeszkadza...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane