Jesteś tutaj:Gospodarka Prawie 5 mln złotych na ścieżki rowerowe w powiecie
czwartek, 13 sierpnia 2020 11:55

Prawie 5 mln złotych na ścieżki rowerowe w powiecie

 

Powiat, miasto Gniezno, gmina Czerniejewo i gmina Łubowo podzielą się pieniędzmi na budowę kilku ścieżek rowerowych na swoim terenie.

Środki te pochodzą z programu "Inwestycje w obszarze transportu miejskiego", w ramach którego do dyspozycji zostało 4,7 mln złotych. W czwartek samorządowcy podpisali porozumienie w tej sprawie, które pozwoli na ubieganie się i otrzymanie środków w ramach Obszarów Strategicznych Interwencji.

- Nie było problemów co do takiego podziału środków, nie było kontrowersji między nami - przyznał starosta Piotr Gruszczyński. - Udało się nam, gminom, które są tymi środkami zainteresowane, podzielić tymi środkami. Obowiązuje nas jeszcze droga konkursowa u Marszałka Województwa Wielkopolskiego - przyznał prezydent Tomasz Budasz. Porozumienie pomiędzy samorządami pozwala na zwiększenie szans na otrzymanie dofinansowania, które w zasadzie może stanowić jedynie formalność.

Kwota 4,7 mln złotych została rozdzielona pomiędzy cztery samorządy: 1 mln 213 złotych otrzyma Miasto Gniezno, które za tę kwotę wykona jedną ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Gdańskiej między Rondem Jacka Kaczmarskiego a Rondem Winiary, o której to inwestycji informowaliśmy trzy miesiące temu. Gmina Czerniejewo za 950 tys. złotych wybuduje ścieżkę z Mnichowa do Pawłowa, a odcinek z Mnichowa do Dalek pobuduje Powiat Gnieźnieński, który kwotę 1 mln 647 tys. złotych rozdzieli na to zadanie, oraz na kontynuację ścieżki ze Sroczyna do Kiszkowa. Gmina Łubowo otrzymać ma 950 tys. złotych, które wesprą budowę drogi dla rowerów w kierunku Dziekanowic. 

Ścieżki powstawać będą wzdłuż dróg, które należą do zarządu powiatowego i z uwagi na intensywny ruch samochodowy wymagają odseparowania ruchu rowerowego. Docelowo ma to też zachęcać do korzystania z jednośladów jako środka transportu i rekreacji. W przyszłości przewiduje się, że ścieżki będą się dalej rozrastać: - Na konwencie wójtów i burmistrzów rozmawialiśmy o tym, aby pochylić się nad ścieżkami rowerowymi jako nad całym rozwiązaniem w powiecie gnieźnieńskim. Coraz częściej można zauważyć, że mamy ścieżkę rowerową, po czym ona się kończy i wjeżdża się na drogę, po czym znowu jest fragment ścieżki, która się nie łączy. Słuchając głosów burmistrzów i wójtów doszliśmy do wniosku, że chcemy stworzyć taki sztab, w którym chcemy współpracować i na przyszłość wypracowywać ścieżki rowerowe, w oparciu o nowe rozdanie, które związane jest z Pojezierzem Gnieźnieńskim (...) - stwierdziła na koniec wicestarosta Anna Jung. 

13 komentarzy

 • Link do komentarza Marlena wtorek, 18 sierpnia 2020 21:32 napisane przez Marlena

  Super, w tych miejscach ścieżki rowerowe przydadzą się. Jednak spójrzcie choćby na te starsze też warto by o nie zadbać, choćby dla przykładu ścieżka łącząca Gniezno z Cielimowem. Strach jechać tak zniszczona, coraz więcej rowerzystów i tak wybiera ulice niż tą ścieżkę. Nie tylko trzeba budować ale warto o nie zadbać.

 • Link do komentarza tomek wtorek, 18 sierpnia 2020 12:22 napisane przez tomek

  Zgodnie z przygotowywanymi przepisami, wkrótce jadący na hulajnodze będzie musiał poruszać się po ścieżce rowerowej lub po jezdni.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 18 sierpnia 2020 06:12 napisane przez rowerzysta

  Ścieżka z kostki też wystarczy. Problem jest kiedy porusza się nią na rolkach - jest dyskomfort, ale rowerem na kostce jedzie się dobrze, żadnego dramatu nie ma. Zawsze kostkę jest łatwiej zdjąć jeżeli będzie trzeba ułożyć nowe instalacje pod powierzchnią. Przez kostkę trudniej także przebijają się rośliny. Asfalt jest mniej podatny na to bez grubej podbudowy - przykład ścieżka dookoła jeziora winiary.

 • Link do komentarza Bartas poniedziałek, 17 sierpnia 2020 21:47 napisane przez Bartas

  qwertz uwazasz sie za takiego oczytanego a tak samo „madry” jak kierowca samochodu jestes. Osoba na hulajnodze to nadal pieszy wiec ani po ulicy ani po sciezce rowerowej nie moze sie poruszac

 • Link do komentarza Zorro poniedziałek, 17 sierpnia 2020 14:27 napisane przez Zorro

  Do Qwertz zgodnie z polskim prawem osoba poruszająca się hulajnogą jest traktowany jak pieszy i powinien korzystać z ścieżki pieszo-rowerowej

 • Link do komentarza LukiLuk poniedziałek, 17 sierpnia 2020 11:06 napisane przez LukiLuk

  Ścieżka rowerowa przy ul. Osiniec i ul. Pod Trzema Mostami - "rowerzyści" oczywiście na drodze. Najgorsi są pseudo "kolarze" na swoich rowerkach, wydaje im się, że jak mają kask i obcisły strój z to już mogą sobie Tour robić po ulicach. Linia podwójna ciągła, ruch zwiększony ze względu na zamknięty wiadukt, w szczycie korki, niefortunne skrzyżowanie z ul. Kawiary. Po co ścieżką jechać? Kwestia czasu kiedy będzie następna tragedia na drodze.

 • Link do komentarza pedalowiec poniedziałek, 17 sierpnia 2020 10:40 napisane przez pedalowiec

  Ad. Jacek Placek-rowerowa droga w Gnieźnie będzie przetykana złotem, by w nocy się w blasku Księżyca świeciła tak, jak się świeca osławione (i ośmieszone na cały świat) gnieźnieńskie króliki.

 • Link do komentarza qwertz niedziela, 16 sierpnia 2020 16:52 napisane przez qwertz

  @Kierowca samochodu: Gdybyś znał ustawę prawo o ruchu drogowym, kierowco od siedmiu boleści, wiedziałbyś, że hulajnogi elektryczne NIE MOGĄ poruszać się po drogach dla rowerów. Nowela na to zezwalająca leży obecnie w sejmowej zamrażarce.

 • Link do komentarza Jecek Placek sobota, 15 sierpnia 2020 20:01 napisane przez Jecek Placek

  Jak to jest, że za 1 mln 213 złotych Miasto Gniezno wykona jedną ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Gdańskiej między Rondem Jacka Kaczmarskiego, a Rondem Winiary, a za 950 tys. złotych Gmina Czerniejewo wybuduje ścieżkę z Mnichowa do Pawłowa?
  Coś mi tu się kwoty nie zgadzają w przeliczeniu na 1m ścieżki rowerowej. Ta w Gnieźnie chyba będzie miała nawierzchnię jak na lotniskach.

 • Link do komentarza Sli sobota, 15 sierpnia 2020 16:33 napisane przez Sli

  Najpierw budujcie i remontujcie drogi dla samochodów. One są ważniejsze niż ścieżki dla rowerzystów. Są chyba jakieś priorytety....

 • Link do komentarza Radosława sobota, 15 sierpnia 2020 10:34 napisane przez Radosława

  Błagam budujcie ścieżki ale nie z kostki brukowej. Ścieżka Jankowo Dolne-Gniezno zbudowana z kostki to istny dramat .

 • Link do komentarza Kierowca samochodu sobota, 15 sierpnia 2020 03:56 napisane przez Kierowca samochodu

  Po co rowerzystom ścieżki rowerowe jak i pieszo-rowerowe skoro z nich nie korzystają. A jak się im zwróci uwagę to jeszcze pretensje. Przykład Gniezno-Jankowo Dolne. Tam notorycznie się to zdarza. Ostatnio gość o 22'30 jechał hulajnogą elektryczną po drodze mimo tego że 1 metr obok była do dyspozycji ścieżka... Ukarać dla przykładu kilku i może docenia że wydawane są dla nich pieniądze a nie tylko dla ozdoby.

 • Link do komentarza Kolo czwartek, 13 sierpnia 2020 16:00 napisane przez Kolo

  Super sprawa, ale proszę budujcie drogi o nawierzchni bitumicznej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane