Jesteś tutaj:Gospodarka Wzdłuż ul. Kostrzewskiego powstanie nowy chodnik
poniedziałek, 17 sierpnia 2020 10:38

Wzdłuż ul. Kostrzewskiego powstanie nowy chodnik

 

Już wkrótce mieszkańcy okolic Dalek zyskają nowy chodnik, ułatwiający przemieszczenie się w kierunku wiaduktu nad torami.

W styczniu br. informowaliśmy o inwestycjach, które planuje się zrealizować w rejonie skrzyżowania ul. Kostrzewskiego i Prostej. Jednym z tych działań jest sygnalizacja świetlna, której realizacja ma zostać zakończona najpóźniej w przyszłym roku - docelowo ma ona ułatwić przede wszystkim wyjazd z osiedla na ruchliwą DK15 w ciągu ul. Kostrzewskiego. 

Obecnie poinformowano o drugiej inwestycji, o której również pisaliśmy na początku roku. Mowa o przedłużeniu chodnika wzdłuż ul. Kostrzewskiego - od Rodzinnych Ogródków Działkowych im. J. Chociszewskiego (przy wiadukcie) w kierunku ul. Prostej. 

- Nie było to zadanie łatwe, ponieważ możliwości techniczne, które są na tym terenie, niestety mocno nas ograniczały - przyznaje wiceprezydent Jarosław Grobelny, wymieniając możliwości techniczne i kwestie własnościowe istniejące po zachodniej stronie ul. Kostrzewskiego, które uniemożliwiają przedłużenie istniejącego szlaku pieszo-rowerowego: - W związku z tym pozostała nam prawa strona ul. Kostrzewskiego, która nie do końca nas zadowala, gdyż jest to wąski odcinek, gdzie można podjąć prace budowlane - przyznaje. Na części szlaku będzie musiał powstać mur oporowy, a także zmniejszone zostaną niektóre działki w ROD, które pozwolą na zmieszczenie chodnika na wysokości istniejącego parkingu.

W wyniku porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad podjęto decyzję iż po stronie Miasta Gniezna pozostanie dokumentacja techniczna, jednak wykonanie będzie w gestii zarządcy. Ten jednak nie miał środków na ten cel, ale dzięki wsparciu posła Zbigniewa Dolaty w ministerstwie, udało się zabezpieczyć pieniądze w kwocie 1 mln złotych. Inwestycja ma zostać wykonana jeszcze w tym roku: - Jest to 550 metrów bieżących chodnika o szerokości 2 metrów, na którym ze względu na to iż na ul. Kostrzewskiego będzie dopuszczona prędkość 60 km/h, będzie mógł służyć także jako miejsce poruszania się rowerzystów. Z pewnością nie wszystkich rowerzystów to zadowoli, ale wszystkich tych, którzy poruszają się rowerem i dalej muszą się przeprawiać przez przejazd kolejowy, będzie to rozwiązanie doskonałe. Przetarg na to zadanie ma zostać ogłoszony w najbliższym czasie, a realizacja chodnika nastąpi jeszcze w tym roku.

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Dariusz sobota, 22 sierpnia 2020 10:21 napisane przez Dariusz

  Milion złotych na 550 metrów żeby dojechać do działki. A ścieżka rowerowa przy Wrzesinskiej najstarsza w Gnieźnie nadaje się na rowery ENDURO. I długie spodnie bo pokrzywy.

 • Link do komentarza kierowca czwartek, 20 sierpnia 2020 17:01 napisane przez kierowca

  Cieszcie się droga powiatowa do Czerniejewa bo zaraz moze byc zamknieta na dłuższy okres czasu.
  Ps. Jaka to była firma, która naprawiała ta droge i skasowała 80 tys? Bo kierowcy chcieli by bardzo podziękować

 • Link do komentarza avalon środa, 19 sierpnia 2020 20:09 napisane przez avalon

  @Jurek

  Nie będzie tam ronda bo to skrzyżowanie Drogi Krajowej nr 15 z jakąś lokalną uliczka zarządzaną przez gminę. Drogi krajowe zarządzane przez GDDKiA łączą duże miasta.
  Gniezno między Wrześnią i Toruniem jest nieznaczącą miejscowością a co dopiero jakieś Dalki. Gdyby powstało tam rondo, przepustowość wszystkich wlotów byłaby równa. W przypadku drogi krajowej celem GDDKiA jest maksymalne zwiększenie przepustowości drogi krajowej, bezkolizyjności i możliwości przejazdu pojazdów wielkogabarytowych właśnie dla tranzytu kosztem wszystkich innych dróg jakie się z nią krzyżują. Światła są więc wymuszonym kompromisem - GDDKiA najchętniej zlikwidowałaby to skrzyżowanie.

  Gniezno jest tylko miejscowością gminną w powiecie gnieźnieńskim jak Witkowo czy Trzemeszno. Jest czterech zarządców dróg na terenie tej miejscowości.
  We wszystkich dużych miastach (Konin, Leszno, Sieradz, Krosno, Łomża, Ostrołęka, Warszawa, Wrocław, Kraków, Toruń itp.) jest jeden zarząd - Zarząd Dróg Miejskich którzy zarządza wszystkimi drogami w granicach miasta. Gniezno musiałoby być miastem na prawach powiatu ale nigdy takim nie będzie bo ma lewie 60 tysięcy mieszkańców i status zwykłej gminy jakich są tysiące w kraju.

  Światła w tym miejscu to i tak duży sukces.

  PS. Podziękujcie niezatapialnemu reżimowi PO-PiS (AWS) który od ponad 30 lat bez dnia przerwy rządzi tym krajem. To oni stworzyli taki a nie inny podział administracyjny kraju utrwalający podziały poprzedniej epoki i potęgujący potężne nierówności między miastami nawet podobnej wielkości. Dzięki nim np. Gniezno, Inowrocław, Głogów czy Stargard znalazły się na marginesie znaczenia. Podobnie jak Częstochowa, Kalisz, Radom, Bydgoszcz czy Gdynia.

 • Link do komentarza Iwo wtorek, 18 sierpnia 2020 15:12 napisane przez Iwo

  Pan Prezydent obiecał nowe chodniki w 2019 roku między innymi na ul. Żuławy i Świętokrzyskiej... I gdzie one?... Dużo gadania a mało roboty....

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 18 sierpnia 2020 12:41 napisane przez mieszkaniec

  Co do świateł - pełna zgoda. Tam niektóre auta pędzą, jak po torze wyścigowym. Światła ich nieco utemperują. W końcu to jest miasto, a nie autostrada!

 • Link do komentarza Kilo wtorek, 18 sierpnia 2020 08:41 napisane przez Kilo

  Super. Świetna sprawa. Rozbudowa ciągów pieszo/rowerowych jest bardzo dobrym pomysłem.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 18 sierpnia 2020 06:06 napisane przez rowerzysta

  Dobry pomysł. Jeszcze tylko potrzeba zmobilizować niektórych rowerzystów do poruszania się po ścieżkach. Zdarzają się niestety osoby, które poruszają się po jezdni np ul. Wrzesińskiej przy lesie miejskim w kierunku Cielimowa. Ścieżka rowerowa istnieje tam od 20 lat.

 • Link do komentarza Osa poniedziałek, 17 sierpnia 2020 21:47 napisane przez Osa

  Ile drzew zostanie wyciętych w tym celu??? Młodych i zdrowych, które przetrwały nawałnicę sprzed 3lat?

 • Link do komentarza Kierowca poniedziałek, 17 sierpnia 2020 17:25 napisane przez Kierowca

  Tam jest tyle miejsca po każdej stronie. Dlaczego nie na tam jeszcze dwóch pasów ruchu w każdym kierunku?

 • Link do komentarza Jurek poniedziałek, 17 sierpnia 2020 11:39 napisane przez Jurek

  Dlaczego nie rondo, wystarczy zobaczyć jak sytuacja zmieniła się u zbiegu Kostrzewskiego a Wrzesińska ale po co skoro korki mogą być Wrzesińska a Wolności to mogą być też Kostrzewskiego a Prosta. Człowiek nic lepszego od ronda nie wymyślił ale jeszcze potrzeba aby ktoś to zrozumiał !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane