Jesteś tutaj:Gospodarka W Gnieźnie powstanie Stolica eXperymentu
piątek, 21 sierpnia 2020 12:08

W Gnieźnie powstanie Stolica eXperymentu

 
W Gnieźnie powstanie Stolica eXperymentu wizualizacja

Na terenie Grodu Lecha przybędzie nowy budynek dydaktyczny - będzie on jednak zupełnie inny od standardowych szkół, ale służyć będzie przede wszystkim rozwojowi wiedzy, zwłaszcza technicznej.

W piątek odbyła się prezentacja nowego projektu, który będzie realizowany przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Słowackiego. Na terenie istniejącego kompleksu warsztatów, który w latach poprzednich wzbogacił się o nowy budynek dydaktyczny, powstanie Stolica eXperymentu - nowoczesne, interaktywne centrum edukacyjne. Będzie to wspólny projekt samorządu powiatowego i miejskiego, a także Fundacji Velux, która jest partnerem strategicznym i przekaże na realizację zadania ponad 8 mln złotych dofinansowania.

Projekt Stolica eXperymentu jest odpowiedzią na wyzwania obecnego rynku pracy. Gniezno jest rozwijającym miastem, jest strefa ekonomiczna, są nowe zakłady pracy, które potrzebują wykwalifikowanej kadry technicznej. Tej kadry, jak widzimy, zaczyna nam powoli brakować, a mówimy o przyszłości i perspektywie 5 - 10 lat, a do tego coraz mniej osób garnie się do szkół zawodowych. Stolica eXperymentu ma być odpowiedzią na te potrzeby rynku pracy. Chcemy pomagać kształcić wykwalifikowaną kadrę techniczną - przyznał prezydent Tomasz Budasz. 

Stolica eXperymentu nie ma być szkołą, ale ma stanowić miejsce, w którym każdy ma szansę realizować swoje pasje i zdobywać wiedzę w niecodzienny sposób: - Będzie to miejsce, gdzie zmierzać będą wszyscy - rodzice, dzieci, a także młodzież na różnych poziomach edukacyjnych. Chcemy zaprosić do współpracy także PWSZ lub Politechnikę Poznańską, albo jedno i drugie, gdyż kształcenie kadr technicznych powinno rzeczywiście nabrać tempa. Jesteśmy w trakcie tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, wszyscy się do tego przygotowują, a będziemy potrzebowali tysiące fachowców, których obecnie nie mamy - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

Kształcenie w ramach Stolicy eXperymentu odbywać będzie się w oparciu o założenie STEM: Science, Technology, Engineering end Mathematics. Wszystko to ma się dziać w nowoczesnym, zbudowanym od podstaw centrum. W jego skład będzie wchodzić kilka głównych laboratoriów: 

 • laboratorium programowania i robotyki, 
 • laboratorium kształtu, 
 • laboratorium multimediów VR, AR, MR, 
 • laboratorium automatyki i robotyki, 
 • laboratorium fizyczne, 
 • laboratorium chemiczne. 

- Wiemy, że tylko eksperymenty prowadzą do sukcesu, nowych pomysłów i idei, dlatego zainwestowaliśmy w ten projekt - przyznał Jens-Jorgen Pedersen, dyrektor programowy w Fundacji Velux. 

- Chcemy stworzyć propozycję dla tej części subregionu naszego województwa, a po drugie musimy mieć świadomość, że jeżeli będziemy przyciągać młodzież z innych powiatów, żeby tutaj się kształciła, to musimy zapewnić miejsca noclegowe. My już nad tym też pracujemy i myślę, że kiedy Stolica eXperymentu zostanie uruchomiona, przy tym powstanie internat z pełną bazą, który pozwoli tym ludziom bezpiecznie, komfortowo i przy nowoczesnych rozwiązaniach, które zaoferuje to miejsce, uczyć i budować relacje - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński.

 

W najbliższym czasie Miasto i Powiat ma powołać spółkę, której zadaniem będzie postawienie budynku i wyposażenie go. Pierwsi goście mają zostać przyjęci w Stolicy eXperymentu pod koniec 2022 roku.

9 komentarzy

 • Link do komentarza nopisdu wtorek, 25 sierpnia 2020 08:30 napisane przez nopisdu

  Zapewne wieczny "derektor" Jerzy Paweł się pojawi bo gdzieś tam w CKP posadkę trzyma.

 • Link do komentarza stachu poniedziałek, 24 sierpnia 2020 12:45 napisane przez stachu

  @Wincent - w latach 80-tych zostałem na tych warsztatach bardzo dobrze wyuczony w zawodzie tokarza.

 • Link do komentarza misiakisia poniedziałek, 24 sierpnia 2020 06:18 napisane przez misiakisia

  Najważniejsze że zostanie powołana "spółka" a więc posadki jak mniemam będą do obsadzenia.

 • Link do komentarza Bolo niedziela, 23 sierpnia 2020 20:48 napisane przez Bolo

  Coraz mniej osób garnie się do szkół. Za to coraz więcej liczy tylko na socjal. Oto taki rozwój. Bliżej nam do upadku niż do rozwoju.

 • Link do komentarza realista niedziela, 23 sierpnia 2020 20:36 napisane przez realista

  Tam już teraz jest mało miejsca do parkowania samochodów. A jak w środku pobudują jeszcze budynek EXPERYMENTU to już w ogóle będzie kocioł

 • Link do komentarza Pan Andrzejek niedziela, 23 sierpnia 2020 09:30 napisane przez Pan Andrzejek

  ''Gniezno jest rozwijającym miastem'' buahahahaha. Nieźle ktoś popłynął :) To miasto drąży śmierć. Czy naprawdę nikt tego nie widzi? Ono jest już w totalnej agonii. Zero pracy, zero porządnych szkół, brak młodych ludzi którzy po szkole średniej wolą zostać choćby w Poznaniu niż w tym mieście. Miasto jest zaniedbane a w centrum co rusz są żółte tablice w witrynach lokali użytku publicznego z napisem - wynajmę. Zresztą o czym my tu mówimy skoro problemem w Gnieźnie jest kupić chociażby śrubę czy nakrętkę drobnozwojową.

 • Link do komentarza Wincent sobota, 22 sierpnia 2020 16:27 napisane przez Wincent

  Ale genusze przypominam że w tym miejscu były warsztaty zawodowe :ślusarski spawalniczy, tokarski, kowalski tak chodzi o kowalstwo każdy z nas poznawał podstawy tych zawodów oraz warsztat elektrotechniczny dla elektromonterów oraz mechanika poj samochodowych a teraz będą LABRATORIA

 • Link do komentarza as piątek, 21 sierpnia 2020 23:14 napisane przez as

  Nie chodziło o budowanie, tylko o to co cenne pod ziemią, pod budynkiem.

 • Link do komentarza Henryk piątek, 21 sierpnia 2020 12:28 napisane przez Henryk

  A co z tym wiecznie niedokonczonym budynkiem miejscowego developera? Jak długo będzie on jeszcze straszyć mieszkańców Tysiąclecia? Podobnie jest z niezagospodarowanym placem przy Placu Piłsudskiego i Warszawskiej. Nie można by tego ogrodzić, bo tylko wstyd w centrum miasta?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane