środa, 26 sierpnia 2020 17:41

Część „złotego runa” znalazła nabywcę

 

Dziś odbył się przetarg na zbycie nieruchomości niezabudowanej o powierzchni prawie 70 metrów kwadratowych przy ul. Poznańskiej. Działka została sprzedana za większą kwotę niż zakładano.

W środę 26 sierpnia rozstrzygnięto losy działki położonej przy ul. Poznańskiej, stycznej z projektowaną w przyszłości ul. bł. Michała Kozala. Nieruchomość o powierzchni 70 tys. metrów kwadratowych została zbyta za kwotę 22 mln złotych - cena wywoławcza (z VAT) wynosiła 18 mln złotych. 

Docelowo na nieruchomości tej mogą być zlokalizowane obiekty handlowe wielkopowierzchniowe powyżej 2 tys. metrów, w tym także hipermarkety. "Złote runo", jak przyjęło się mówić na tę najdroższą w zasobach Miasta Gniezna działkę, próbowano kilkukrotnie sprzedać kilka lat temu. Wówczas udało się jedynie zbyć nieruchomość od strony ul. Orzeszkowej, gdzie w ostatnim czasie powstał kompleks sześciu budynków wielorodzinnych.

Docelowo sprzedaż ww. działki ma także pomóc w sfinansowaniu budowy wspomnianej ul. bł. Kozala, która ma w przyszłości zastąpić ul. Bluszczową jako drogę wyjazdową ze Skiereszewa.

15 komentarzy

 • Link do komentarza Franek Kimono niedziela, 30 sierpnia 2020 22:51 napisane przez Franek Kimono

  ad. avalon wielu tutejszych komentatorów żyje jeszcze czasami spod znaku czerwonej zarazy. Niestety, nawet kolejne pokolenia też są zarażone tym wirusem i nie potrafią logicznie myśleć, o innych kierunkach rozwoju, niż siermiężne zakłady pracy.

 • Link do komentarza urzędas piątek, 28 sierpnia 2020 23:03 napisane przez urzędas

  adamie z. widać, ze z ciebie taki biznesmen, jak z koziej d**y trąba. Biznesmen nie pozbywa się majątku, w dodatku tak intratnego, nie bez kozery nazywanego "Złotym Runem! Biznesmen wie, jak obrócić tym majątkiem by z niego mieć za parę lat zwielokrotnienie kwoty wartości tego towaru. No, ale gdyby Gnieznem rządzili ekonomiści, tacy którzy są nimi z krwi i kości, którzy nabyli praktyki w prowadzeniu własnych firm, to by wiedzieli, że majątku nie wolno się pozbywać, tylko szukali dobrego kierunku dla rozwoju tego przedsiębiorstwa. Bo Miasto, to, jak firma, trzeba umieć nią zarządzać, a nie żyć z przychodów od sprzedaży. To najgorsze, co można robić!

 • Link do komentarza avalon piątek, 28 sierpnia 2020 22:38 napisane przez avalon

  Przewija się to pojęcie w wielu postach na tej stronie.
  Mam więc pytanie - co to są "zakłady pracy"???
  Zna ktoś definicję tego czegoś? To coś podobnego do obozów pracy?

 • Link do komentarza Misieq piątek, 28 sierpnia 2020 22:35 napisane przez Misieq

  Ponoć to ta sama firma co buduje bloki przy ulicy Liliowej.

 • Link do komentarza kaufman73 piątek, 28 sierpnia 2020 17:03 napisane przez kaufman73

  Od stycznia 2021r nawet parking pod targowiskiem przy ul. Warszawskiej ma być przejęty przez uwaga MPK !!!! Tak zadecydował Grobelny. Dawne kolesiostwo Budasza chce przejąć wszystko by wszystkim zarządzać. Urbis sobie z tym radził , a MPK niech się zajmie autobusami i tyle.

 • Link do komentarza skryta czwartek, 27 sierpnia 2020 21:53 napisane przez skryta

  Teraz wam szkoda nie trzeba było wybierać pełowców ,zanim skończy się ich kadencja to sprzedadzą wszystko i pójda robić biznes . Działki sprzedaje się tylko raz a kto sprzedaje i nie inwestuje ten robi się bankrutem . W Gnieźnie nikt nie myśli o zakładach pracy tylko o trwonieniu majątku miejskiego.

 • Link do komentarza Carroll czwartek, 27 sierpnia 2020 20:14 napisane przez Carroll

  I dobrze! W tej części miasta nic nie ma! Po wszystko trzeba jeździć do centrum lub galerii. Tylko komiksów mamy pod dostatkiem.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 27 sierpnia 2020 16:45 napisane przez avalon

  Z tego co zrozumiałem, ktoś kupił działkę, miasto dostanie 22 miliony PLN i wyda to na częściowe pokrycie kosztów budowy ulicy Kozala. Czyli miasto jeszcze do tego dołoży, bo koszt budowy ulicy Kozala wygląda że będzie wyższy.

  Bluszczowa, Orzeszkowej czy Swarzędzka na chwilę obecną wystarczają mieszkańcom północnej części osiedla Dalki i Skiereszewa.
  Ulica Kozala potrzebna jest przede wszystkim temu, kto kupił tą działkę.

  Nie jestem przeciwnikiem budowy centrów handlowych, bloków czy innych inwestycji. Osobiście wolałbym w tym miejscu bloki z małym sklepem typu Kaufland na przykład no ale to nie mój teren, nie mam na to wpływu.
  Po prostu widzę że miasto raczej poniesie straty na tej transakcji niż zarobi w związku z tą sprzedażą.

  Koszt budowy ulicy Kozala w takiej formie jak na planie zagospodarowania na pewno nie będzie niski. Zaplanowano tam budowę dwóch jezdni, będzie także przebudowany fragment ulicy Poznańskiej i Orzeszkowej. Optymalne byłyby także trzy ronda. To duże koszty.
  Zazwyczaj inwestor budujący centrum handlowe finansuje przebudowę układu ulic wokół swojej inwestycji. A to będzie już druga w Gnieźnie po tzw galerii Piastowej sytuacja, kiedy to miasto sfinansuje budowę dróg przyległych do prywatnej inwestycji. Na Witkowskiej nawet chodnika nie ma porządnego.

  Wiele lat temu firma Polimeni wybudowała niewielką galerię na Winiarach a wraz z nią rondo na Gdańskiej, przebudowała Pałucką i wybudowała boiska w kilku gnieźnieńskich szkołach, przez jakiś czas finansowali też darmową linię autobusową. Obiekt jaki teoretycznie może powstać obok Dziekanki może być kilkakrotnie większy.

  Poza tym wszystkim, kto kupił tą działkę? Jeżeli nie podano danych, być może jest to jakaś firma która inwestuje w nieruchomości i odsprzedaje je drożej po latach jak działka stanie się atrakcyjna. Nie wygląda na to, że cokolwiek w bliskiej przyszłości tam powstanie.

 • Link do komentarza adam z. czwartek, 27 sierpnia 2020 16:30 napisane przez adam z.

  chyba sami emeryci się wypowiadają (bez urazy). Miasto zrobiło dobry biznes i dobrze, że znalazł się kupiec. Wątpiłem w to ale jednak jest nadzieja, że kilometr od ścisłego centrum nie będą za kilka lat pracowały ciągniki rolnicze i kombajny. Jeśli komuś przeszkadza to, że działka ma być zabudowana to zapraszam na wieś. Pozdro

 • Link do komentarza sromota czwartek, 27 sierpnia 2020 15:14 napisane przez sromota

  Ta, będzie z tego kasa na inwestycje bezzwrotne - parki, skwery itp. Czyli coś, co w żaden sposób nie poprawi komfortu życia mieszkańcom. Gratulować tylko.

 • Link do komentarza Pablo73 środa, 26 sierpnia 2020 23:44 napisane przez Pablo73

  Brawo sprzedać wszystko o potem na emeryturę -Gniezno umiera

 • Link do komentarza Sli środa, 26 sierpnia 2020 20:56 napisane przez Sli

  Kto kupił tą działkę?

 • Link do komentarza DALEKOWZROCZNY środa, 26 sierpnia 2020 19:38 napisane przez DALEKOWZROCZNY

  A teraz ktoś z radnych z drużyny Budasza wystąpi z projektem zmiany sposobu zagospodarowania tego terenu, I taki nowy plan powstanie !!!! I nie będzie on już zakładał budowy w tym miejscu ... nowej galerii , ale.... zaproponuje budowę w tym miejscu całego kompleksu bloków wielorodzinnych. Bo tak sobie założył deweloper, który kupił tą ziemię. I chociaż miasto Gniezno zarobiło na tej działce 22 miliony złotych to i tak wiaduktu nad torami kolejowymi łączącego Dalki ze Skiereszewem nie będzie. Nie będzie też basenu dla tej części miasta Gniezna. Nie będzie też nowej szkoły podstawowej dla Skiereszewa i Dalek. Tak, by przepełniona "Szkoła Podstawowa nr 3" mogła już służyć tylko Piekarom i Kleryce . SZKODA, SZKODA, SZKODA !!

 • Link do komentarza Kierowca środa, 26 sierpnia 2020 17:59 napisane przez Kierowca

  Ulice w takich miejscach powinien budować deweloper na pół z gminą. W czasie budowy takich budynków to często jego samochody niszczą dotychczasowe drogi. Ponadto budowane drogi często nie są przystosowane do obecnego ruchu, a co tu dalej.

 • Link do komentarza urzędas środa, 26 sierpnia 2020 17:55 napisane przez urzędas

  To już koniec Gniezna. Same supermarkety, bloki, a brak jakichkolwiek myśli o rozwoju miasta, jako miejscowości sprzyjającej turystyce. Jak się uda znaleźć termy, bo coś tu i ówdzie do tego się wraca, to rozwinie się Gmina Gniezno. Gratulujemy więc władzom Gniezna tej krótkowzroczności.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane