Wydrukuj tę stronę
piątek, 04 września 2020 09:09

Dom dziecka trafi na sprzedaż. Dwa nowe powstaną za 2 mln złotych

 
Dom dziecka przy ul. Paczkowskiego Dom dziecka przy ul. Paczkowskiego

Prawdopodobnie na początku przyszłego roku podopieczni domu dziecka, mieszczącego się przy ul. Paczkowskiego, zostaną przeniesieni do nowych budynków przy ul. Konopnickiej.

Kilka tygodni temu Starostwo Powiatowe ogłosiło przetarg na wybudowanie dwóch domów dziecka, zlokalizowanych na tyłach Domu Pomocy Społecznej, mieszczącego się przy ul. Wrzesińskiej (na terenie bezpośrednio stykającym się z ul. Konopnicką). Kroki te są podyktowane koniecznością dostosowania tego typu placówek do wymogów, nakazujących tworzenie takich instytucji dla maksymalnie 14 dzieci. Dlatego też planuje się, że przy ul. Konopnickiej powstaną dwa obiekty dla dwóch grup. Kierując się zachodnim modelem, docelowy nacisk w polityce społecznej ma być taki, by dzieci jeszcze częściej trafiały do rodzin zastępczych, zamiast zinstytucjonalizowanych domów dziecka. 

Przetarg ogłoszony dwa miesiące temu zakłada, że powstaną dwa parterowe budynki, w których mieścić się będą pokoje dla wychowanków, świetlica oraz cała infrastruktura niezbędna w tego typu placówkach. Do zadania zgłosiła się tylko jedna firma - Zakład Budowlany GRINBUD z Gniezna, który obecnie wykonuje także prace naprawcze i remontowe przy CK eSTeDe. Firma zaproponowała wykonanie domów dziecka za kwotę 1 mln 988 tys. złotych, choć Starostwo przewidziało na ten cel 1 mln 600 tys. złotych. Mimo to, jak nam przekazano, oferta została przyjęta i nowe obiekty mają zostać wykonane do końca 2020 roku. Tak, by wychowankowie mogli się do nich wprowadzić w pierwszych tygodniach 2021 roku.

W trakcie wczorajszej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, działacze podjęli także uchwałę (głosami większości) o woli sprzedaży działki przy ul. Paczkowskiego, na której obecnie funkcjonuje dom dziecka. Jak przekazała Monika Majewska, dyrektor Powiatowego Zarządu Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości, szacuje się iż ze sprzedaży Powiat uzyska kwotę od ok. 1,5 do 1,8 mln złotych. Ostateczna cena zależeć będzie jednak od rzeczoznawcy, który wykona operat szacunkowy. Zakłada się, że nieruchomość na sprzedaż trafi najpóźniej w grudniu br., ale działalność domu dziecka w tym miejscu do czasu utworzenia nowej siedziby nie będzie z tego tytułu zakłócona.

Inna sytuacja dotyczyć ma placówkę funkcjonującą w Trzemesznie, która również po zlikwidowaniu ma wejść w skład tworzonego domu dziecka w Gnieźnie. W sprawie losów nieruchomości położonej w tej miejscowości, trwać mają rozmowy z tamtejszym samorządem, czy będzie zainteresowany jej wykorzystaniem.

 

9 komentarzy