Jesteś tutaj:Gospodarka Miasto zbiera środki na zakup terenu pod parking
poniedziałek, 26 października 2020 12:21

Miasto zbiera środki na zakup terenu pod parking

 

Na kwotę ponad 3 mln złotych szacuje się zakup nieruchomości, położonej w centralnej części dawnej jednostki wojskowej przy ul. Sobieskiego i Chrobrego, wobec której Miasto ma konkretne plany.

W lipcu br. informowaliśmy, że Rada Powiatu Gnieźnieńskiego wyraziła zgodę na zbycie nieruchomości niezabudowanej, położonej pośrodku terenu dawnego kompleksu wojskowego w centrum miasta. Działka o powierzchni 1,14 hektara jest przeznaczona pod obiekty usługowe, w tym także parkingi (również wielopoziomowe). Jak przekazano wówczas, o zakup nieruchomości stara się Miasto Gniezno, które obecnie od kilku posiada ten teren na zasadzie użyczenia - jest na nim urządzony parking dla samochodów. Obecnie radni miejscy zaopiniowali pozytywnie uchwałę o woli kupna tego terenu od powiatu.

- Miasto prowadzi bardzo perspektywiczną politykę dotyczącą ewentualnego zrównoważonego rozwoju, szczególnie w centrum Gniezna. Z tego wynikają kwestie dotyczące projektowania i budowania ścieżek rowerowych, a także stopniowego wyłączania z miasta komunikacji kołowej, samochodowej, szczególnie indywidualnej. Po to jest potrzebna infrastruktura lub tereny pdo infrastrukturę, którą moglibyśmy realizować w latach następnych - nie nastąpi to oczywiście za rok czy za dwa, bo w tym okresie będziemy wykorzystywali te tereny jako parkingi naziemne, dając możliwość dużej ilości mieszkańców nie wjeżdżania do centrum, ale pozostawiania tam swoich pojazdów. Służyć ma to po to, by ten ruch w centrum ograniczać, a jednocześnie dać szansę mieszkańcom, którzy nie zdecydują się mimo wszystko na transport publiczny, tylko na przyjazd do centrum miasta, by mogło ono gospodarczo i funkcjonalnie żyć - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny na zdalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska.

Przewiduje się iż koszt zakupu wyniesie 3 mln 86 tys. złotych. Jak przekazała wcześniej na komisji skarbnik Ewa Gawrych, środki na zakup nieruchomości pochodzić mają z pieniędzy zaoszczędzonych na niektórych zakończonych inwestycjach, a także przesunięciach w realizacji niektórych projektów. Ponadto Miasto zrezygnowało obecnie z realizacji zaplanowanych w tym roku m.in. remontu kładki dla pieszych nad ul. Łazienki oraz zagospodarowania terenu wokół Jeziora Winiary (wykonano dokumentację).

Według planu zagospodarowania przestrzennego, na terenie wykorzystywanym przez Miasto na miejsca postojowe może powstać nawet pięć kondygnacji nadziemnych parkingu wielopoziomowego. Docelowo może więc tu powstać kilkaset stanowisk na kilku poziomach, jednak realizacja takiej inwestycji jest w dalekich planach. Póki co parking ma funkcjonować tylko na dotychczasowych zasadach. 

- Jeśli byśmy tej działki nie kupili, zrobiłby to powiedzmy jakiś inwestor prywatny, a wówczas zamknęlibyśmy sobie możliwość na zawsze, aby móc tu ulokować taką inwestycję - stwierdził wiceprezydent.

Zakup nieruchomości ma zostać zrealizowany w najbliższych miesiącach. Jednocześnie też dla zachowania dojazdu do tego terenu, na potrzeby komunikacji przejęte przez Miasto mają zostać działki pod wytyczonymi drogami wewnętrznymi. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza kierowca poniedziałek, 26 października 2020 17:48 napisane przez kierowca

    Miasto prowadzi bardzo perspektywiczną politykę dotyczącą ewentualnego zrównoważonego rozwoju, szczególnie w centrum Gniezna. Z tego wynikają kwestie dotyczące projektowania i budowania ścieżek rowerowych. To jest perspektywiczne czy cofanie się do XIX w. W Chinach budują tunele pod morzem, a my na rowery. Rozwój ?

  • Link do komentarza Antek poniedziałek, 26 października 2020 14:36 napisane przez Antek

    Bardzo mądre plany.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane