Jesteś tutaj:Gospodarka Nowa droga przy wiadukcie przecieka. Błąd, uszkodzenie instalacji czy wody gruntowe?
czwartek, 05 listopada 2020 17:01

Nowa droga przy wiadukcie przecieka. Błąd, uszkodzenie instalacji czy wody gruntowe?

 

Otwarta przed rokiem nowa droga w ciągu ul. Pod Trzema Mostami przecieka - i to dosłownie. Przy krawędziach jezdni widoczny jest wyciek wody, której źródła do tej pory jeszcze nie ustalono.

Zmotoryzowani gnieźnianie, poruszający się ul. Pod Trzema Mostami, jeszcze latem mogli zwrócić uwagę, że na pewnym odcinku tej drogi widoczne są zacieki wody, wydobywającej się spod jezdni. Pojawiły się one wzdłuż krawędzi tuż za nowym wiaduktem, na wysokości wjazdu w kierunku starej rampy wojskowej. Woda wycieka spomiędzy asfaltu i krawężnika, po czym spływa do najbliższych studzienek kanalizacyjnych. Pojawiła się ona także na drodze wewnętrznej, prowadzącej na tereny kolei.

Wydaje się, że problem nie jest poważny na pierwszy rzut oka, ale pojawia się pytanie - co się stanie, kiedy temperatura spadnie poniżej zera i woda gromadząca się przy nawierzchni zacznie zamarzać i powoli "rozsadzać" drogę. Wyjaśnienie tej sytuacji jest też o tyle istotne, że woda wycieka spod ziemi nawet w czasie, kiedy od wielu dni nie było żadnych opadów deszczu. 

Sprawa jest znana Urzędowi Miejskiemu, który nas poinformował, że 27 października br. odbył się roczny przegląd gwarancyjny z udziałem wykonawcy robót - firmy STRABAG i PKP PLK S.A.: - Miasto Gniezno zgłosiło między innymi, po raz kolejny, uwagi dotyczące pojawiającej się z coraz większym nasileniem (pomimo braku opadów) wody w okolicach rozjazdu dróg wewnętrznych - przy krawężniku, u podstawy stożka wiaduktu przy przepompowni. Plamy zawilgocenia powiększają się również na drodze wewnętrznej - informuje nas Magistrat.

- Początkowo wydawało się, że przyczyną jest nieszczelność w instalacji wodociągowej będącej w użytkowaniu PKP S.A. Dotychczasowe działania kontrolne nie potwierdziły jednak tej tezy. Przedstawiciele Miasta zasugerowali, że przyczyną może być niewydolny i niedrożny system drenażowy, który jest oblepiany mieszanką bentonitową używaną podczas procesu betonowania, wypłukiwaną wraz z wodą. Po raz kolejny zasugerowano również prawdopodobieństwo uszkodzenia przyłącza wodociągowego - przekazał nam Urząd Miejski. 

Jak dalej dodano, problem dla urzędników jest pilny i przedstawiciel firmy STRABAG w ramach gwarancji zobowiązał się do udzielenia szybkiej odpowiedzi co do kwestii zbadania próbek zawiesiny wypływającej wraz z wodą. Wyniki pozwolą ustalić, skąd może się wydobywać, a to docelowo powinno pomóc usunąć problem: - Wykonawca został zobligowany do przedstawienia harmonogramu podejmowania dalszych czynności, więc niedługo powinniśmy mieć możliwość przekazania kolejnych informacji w tym temacie - informuje nas Urząd Miejski. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Sławek piątek, 06 listopada 2020 22:57 napisane przez Sławek

  Dlatego niemiecki naród profesjonalistów miał tam zainstalowane na stałe pompy wodne, no ale słowianie ułani jak zwykle na żywioł. Ot cała historia. Przecież to jest teren źródeł zacnej rzeki Wełny po której wielu gnieźnian pływa kajakami. 2+2 powinno być 4 ale niektórzy nawet domy tam budują. No cóż.... uczmy się na historii to może coś zaoszczędzimy. Tak sobie skromnie myślę.

 • Link do komentarza Miras czwartek, 05 listopada 2020 22:33 napisane przez Miras

  Akurat latem studzienki zatkały się trawą która dzień wcześniej było skoszona na wałach obok 3 mostów,krytykancie.

 • Link do komentarza bzyk czwartek, 05 listopada 2020 20:59 napisane przez bzyk

  Tak jak napisał Gom, ja również od dziecka - a mam już ponad 50 lat - pamiętam, że tam zawsze wypływała woda. Przy obwodnicy, poniżej ul. Orcholskiej np. też wypływa cały czas woda i wszystko OK.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 05 listopada 2020 20:29 napisane przez mieszkaniec

  Warto przypomnieć sobie te zdjęcia, a szczególnie tę szeroką czerwoną wstęgę: http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/18734-przejazd-pod-wiaduktem-otwarty

 • Link do komentarza Gom czwartek, 05 listopada 2020 17:52 napisane przez Gom

  Pamiętam za dzieciaka że właśnie w tym miejscu biło źródełko wody z pod ziemi. Może w tym problem

 • Link do komentarza Kiniu czwartek, 05 listopada 2020 17:52 napisane przez Kiniu

  Za czasów starych trzech mostów woda w tym samym miejscu też wypływała. To jest stara sprawa sprzed wielu lat.

 • Link do komentarza Lech Poll czwartek, 05 listopada 2020 17:33 napisane przez Lech Poll

  Latem podczas deszczu nie zadziałały pompy odprowadzające wodę i znów były podtopione auta, teraz bez deszczu wybija woda .Miliony wydane .premie wypłacone pan Grobelny nadal vice i wszystko gra.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane