Jesteś tutaj:Gospodarka Czy południe miasta czeka „lockdown”?
środa, 25 listopada 2020 11:10

Czy południe miasta czeka „lockdown”?

 

Przebudowa ul. Wolności ma następować etapami, ale i tak realizacja zadania budzi wciąż obawy o problemy komunikacyjne, które pojawią się w związku z tą inwestycją. 

Zamknięty wiadukt nad torami, planowana realizacja tzw. południowej obwodnicy miasta, a teraz także remont ul. Wolności. O tym, że kolejne utrudnienia drogowe w tym rejonie miasta powodować będą jeszcze większe komplikacje, przekonać można było się kilka tygodni temu, kiedy to GDDKiA przeprowadziła remont fragmentu ul. Wrzesińskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Wolności. Zwykła wymiana nawierzchni, realizowana w godzinach największego ruchu, spowodowała ogromne korki. Teraz mieszkańcy chociażby osiedli takie jak Pustachowa, Pławnik czy Osiniec obawiają się kolejnych, związanych z remontem ul. Wolności. Temat ten wybrzmiał na wczorajszej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. 

O sprawę realizacji tej inwestycji, która ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach, zapytał radny Arkadiusz Masłowski: - Czy ten remont ul. Wolności nie spowoduje lockdownu południowej części miasta? - mówił, dodając iż już obecnie przy trwającym remoncie wiaduktu, ta część Gniezna została "odcięta". 

- Cały czas myślimy o tym, jak zorganizować kwestię objazdów. Realizacja ul. Wolności przed tzw. południową obwodnicą miasta zawsze będzie problematyczna i będzie powodowała w komunikowaniu się. Na naszej głowie jest to, by dla ruchu kołowego zrealizować objazdy tak, by było to jak najmniej uciążliwe. Nikt nie będzie jednak odkrywał Ameryki - objazdy dla samochodów ciężarowych trzeba będzie zrobić z pominięciem miasta Gniezna lub zrobić to przez ul. Witkowską i Wrzesińską. Innej możliwości dla transportu towarowego i dostawczego nie ma - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

- Nie ukrywam, że każdy remont tego typu ulicy, która teoretycznie jest lokalną, ale jednak łączy drogę krajową z wojewódzką, jest problematyczna. Kiedyś ten remont trzeba wykonać - przyznał wiceprezydent, dodając iż realizowana w tym samym czasie będzie wspomniana nowa droga, przechodząca przez Las Miejski, a która ma zostać oddana pod koniec 2022 roku. 

Dlaczego jednak inwestycja na ul. Wolności ruszy akurat w tym czasie? - Pieniądze, o które staraliśmy się dwukrotnie, znalazły się "dzisiaj". Albo będziemy z nich korzystali ze zmniejszaniem uciążliwości dla mieszkańców, albo prawdopodobnie będzie nam trudno tę inwestycję w kolejnych latach zrealizować - przyznał Jarosław Grobelny. Dodajmy iż koszt przebudowy wyniesie 7 mln złotych, z czego 50% pochodzić ma z Funduszu Dróg Samorządowych: - Wybieramy rozwiązanie korzystne dla miasta, czyli dofinansowanie. 

Wiceprezydent nie ukrywał, że przyznanie dofinansowania pod koniec roku było dość zaskakujące dla urzędników: - Są to środki, które zostały z tzw. rozdania z 2019 roku, natomiast nie będziemy narzekali na to, że pieniądze do nas "spadły", choć liczyliśmy na turę dzieloną w tym roku. 

Jak przekazano w trakcie komisji, zamknięcie ul. Wolności ma nastąpić nie wcześniej niż wiosną 2021 roku: - Co prawda prace powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku i w jakimś zakresie się zaczną, ale nie od razu od zamykania ulic - tłumaczył Jarosław Grobelny, dodając dalej iż prace na drodze będą realizowane etapami: - Od ulicy do ulicy. To nie będzie prosta inwestycja, polegająca na tym, że 1 stycznia zamkniemy ul. Wolności i każemy się martwić mieszkańcom Gniezna, jak wyjść z tej sytuacji. To tak absolutnie nie będzie wyglądało. Etapowanie będzie wyglądało np. od ul. Wrzesińskiej do pierwszej poprzecznej ulicy, potem następny odcinek i następny. Nie będzie to prosta inwestycja, ale też zobaczymy, jakiego będziemy mieli partnera (wykonawcę - przyp.red.) - mówił, wskazując iż wszystko zależy od firmy, która wygra przetarg i na ile będzie w stanie spiąć się z harmonogramem. 

W trakcie komisji przekazano, że w kwestii zamknięcia wiaduktu nadal utrzymywany jest pierwotny termin zakończenia realizacji tego zadania tj. 15 miesięcy od momentu zamknięcia przeprawy (ostatni kwartał 2021 roku). Wskazano jednak, że w najbliższym czasie ruszyć ma piaskowanie przęsła, zdejmującej warstwy farby, która dopiero odkryje faktyczny stan stalowej konstrukcji: - Od tego uzależnione będzie to, czy remont będzie w zakresie takim, jak to przewidziano, czy jednak większym - wtedy będziemy wiedzieli ile on potrwa. Nie liczyłbym na to, że on skończy się w cudowny sposób specjalnie szybko. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza marta sobota, 28 listopada 2020 14:31 napisane przez marta

  bo to jest trendy a jak coś jest trendy a Ty tego używasz to jesteś cool i jest fun i wszyscy Cię lajkuja

 • Link do komentarza Edyta sobota, 28 listopada 2020 09:48 napisane przez Edyta

  Dlaczego wzorem innych miast w Gnieźnie nie ma podatku od psa, czy jesteśmy aż tak bogatym miastem że nie potrzeba tych pieniędzy na chociażby środki służące sprzątaniu po tych czworonogach ?

 • Link do komentarza ?????????? piątek, 27 listopada 2020 16:53 napisane przez ??????????

  Kiedy przebudowa ulicy Sosnowej???????????????

 • Link do komentarza szofer piątek, 27 listopada 2020 15:34 napisane przez szofer

  Niech się prezydent raz kiedyś przejedzie ulica Żabią, która w ostatnich latach stała się jedną z ulic przelotowych z centrum na Zdziechowę, i Kłecko. No to zobaczy poziom miasta, którym z woli swoich wyborców zarządza. Dziury, łatanina, brak części chodnikowej, niebezpieczne wzniesienie na zakręcie. Po prostu gnieźnieński obrazek .

 • Link do komentarza Kilo piątek, 27 listopada 2020 08:31 napisane przez Kilo

  Od dawna ta część miasta prosi się o utwardzenie ulicy Pułkowej pod lasem.

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski czwartek, 26 listopada 2020 21:56 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Rzadzi POpapraniec z PO, to i wpływy zachodnie.

 • Link do komentarza Sli czwartek, 26 listopada 2020 20:30 napisane przez Sli

  Są pieniądze to trzeba je wykorzystać. Czasem musi być gorzej żeby mogło być lepiej.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 25 listopada 2020 21:55 napisane przez mieszkaniec

  Panowie radni. Czy Wy nie powinniście czasem dbać o rozwój miasta ? Dobrze, że coś się dzieje.

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 25 listopada 2020 13:03 napisane przez rowerzysta

  Możnaby nawieźć tłucznia i wyrównać drogę pod lasem, wtedy byłby dodatkowy przejazd. Można zrobić tam chociaż drogę jednokierunkową dla samochodów osobowych.

 • Link do komentarza polak mały środa, 25 listopada 2020 11:54 napisane przez polak mały

  Co znaczy "lockdown" ? Tak pytam bo mam wrażenie że to oznacza coś w jakimś obcym języku , raczej nie polskim.
  Dlaczego w Polsce usilnie stosuje się tego typu określenia czy nazewnictwo w zagranicznych językach , natomiast zagranicą w podobnych sprawach nie spotykamy by coś tam nazywali w języku polskim ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane