Jesteś tutaj:Gospodarka Mieszkańcy wciąż źle segregują śmieci. Czy będą podwyżki opłat?
wtorek, 15 grudnia 2020 10:50

Mieszkańcy wciąż źle segregują śmieci. Czy będą podwyżki opłat?

 

Urząd Miejski po raz kolejny rusza z kampanią edukacyjną, skierowaną do mieszkańców Gniezna, która jest związana z prawidłowym segregowaniem odpadów. Do domów trafią specjalne magnesy informacyjne.

Od kilku miesięcy wszyscy są zobowiązani do segregowania odpadów w swoich domach, niezależnie od tego, czy tego chcą czy nie. Dla opornych wprowadzone zostały kary, ale są takie miejsca, w przypadku których wciąż trudno jest wyegzekwować od mieszkańców, by prawidłowo selekcjonowali śmieci przed ich wrzuceniem do oznaczonych pojemników. Dlatego Urząd Miejski rusza z kolejną kampanią edukacyjną.

- Cały czas staramy się przekonać naszych mieszkańców do tego, żeby segregowali, bo z tym segregowaniem, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej cały czas mamy problem. Od kwietnia br. wszyscy muszą segregować i nie jest to tylko nasze założenie, ale ustawowy wymóg i 25% mieszkańców musiało zmienić deklaracje na segregowane. Cały czas ta segregacja, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej, pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcom albo się to myli, albo nie zwracają na to uwagi. Po raz kolejny chcemy przypomnieć i edukować mieszkańców, bo edukacja jest naszym zdaniem rzeczą najważniejszą, a dopiero potem możemy mówić o karach albo zmianach stawek - mówi wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

Do wszystkich gospodarstw domowych skierowanych zostanie 17 tysięcy magnesów w formacie A4, które zawierają najbardziej istotne informacje o tym, co i do jakiego pojemnika na odpady może trafić. Przy zbiorowych śmietnikach pojawią się także tablice: - Wszystko po to, aby pamiętać, w jaki sposób należy segregować. O tym, że warto to robić, nie trzeba nikogo przekonywać. Po pierwsze dbamy o środowisko naturalne i surowce, a jeśli nie segregujemy, to nie możemy z takich odpadów odzyskać surowców - tłumaczy wiceprezydent. Jak dodaje, przez to, że wiele osób ignoruje te zasady, sporo odpadów nie może zostać odzyskanych. Obecnie Miasto Gniezno jeszcze mieści się w normach odzysku, ale są one coraz wyższe i w takim tempie wzrostu świadomości niektórych mieszkańców, coraz trudniej będzie je realizować. Z samych odpadów z tworzyw sztucznych udaje się obecnie odzyskać około 20% odpadów.

- Poprzez tę akcję chcemy zwrócić uwagę, że po pierwsze wszyscy muszą segregować, a po drugie za brak segregacji niestety grozi tzw. nałożenie karne podwójnej opłaty, tj. zamiast 24 zł jest 48 zł, a także od września br. Straż Miejska ma możliwość kontroli i nakładania kary w wysokości 500 zł za brak segregowania lub poświadczenie nieprawdy tj. nieprawidłową ilość osób wpisaną w deklaracji lub za wpisanie kompostownika, którego nie ma lub nie używa - przyznał Jarosław Grobelny i dodał, że póki co trwać ma kampania edukacyjna, a jeśli nie przyniesie ona zadowalających efektów, będą nakładane sankcje.

Czy w obecnej sytuacji, a także przy widocznym wzroście cen, spodziewać się należy podwyżek za odbiór odpadów? - Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze ostatecznej wartości przetargu - będziemy ją znali pod koniec grudnia. Wtedy będziemy wiedzieli, jak to się mieści w naszych stawkach, które mamy na dzisiaj. Podnosząc stawkę czy regulując opłatę w tym roku to wtedy mówiliśmy o konieczności przeprowadzenia edukacji i ją właśnie prowadzimy. Chodzi o to, żeby mieszkańcy nie mogli powiedzieć, że nie wiedzieli jak segregować. Dzisiaj jest to czarno na białym - przekazał wiceprezydent. 

26 komentarzy

 • Link do komentarza Barbara wtorek, 29 grudnia 2020 08:53 napisane przez Barbara

  Przede wszystkim za mało jest niebieskich pojemników na makulaturę - kartony. Takich, które by miały duże otwory, przez które bez przeszkód można włożyć do tych pojemników kartony po pizzy. Szczególnie to widać teraz po świętach Bożego Narodzenia . Kartony po prezentach walają się wszędzie !!!!!!!! No bo kto jest wstanie zrobić z grubego kartonu rulon, by go wepchnąć przez okrągłą dzurę przygotowaną do przyjmowania butelek !

 • Link do komentarza Edi poniedziałek, 28 grudnia 2020 16:17 napisane przez Edi

  U mnie w bloku jest kilka punktów usługowych które po kilku dniach od wywozu danej frakcji zapełniają kubły na full. Wywóz raz w miesiącu ... Dlatego nie ma co się dziwić że wrzuca się śmieci tam gdzie jest miejsce czyli segregacji brak. Często jako wspólnota ponosimy dodatkowe koszty bo trzeba dzwonić po dodatkowy odbiór bo nawet wejść do altany nie idzie. Ja nie segreguje i nie mam zamiaru na takich zasadach i warunkach jakie panują.

 • Link do komentarza Genowefa poniedziałek, 21 grudnia 2020 21:43 napisane przez Genowefa

  Niech pan prezydent Grobelny mówiący tak dużo o konieczności segregacji odpadów odpowie mi na jedno pytanie. Jak mamy segregować śmieci, jeżeli nie ma ich w co wrzucać? Przecież tych pojemników do segregacji odpadów jest po prostu za mało. Czy pan tego nie widzi ? Proszę przejść się raz pieszo po mieście i zobaczyć jak dzisiaj wyglądają śmietniki ! Wszystkie dosłownie pękają w szwach. Ten obraz woła o pomstę do nieba ! W tak rządzonym mieście nigdy nie będzie porządku.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 17 grudnia 2020 16:49 napisane przez wyborca

  @ Piotr - taka rada, to fikcja. Budasz ma samych swoich, wiec oni robią to co ich pan im każe. Nie na darmo nazwał ich swoją drużyną.

 • Link do komentarza Ania czwartek, 17 grudnia 2020 14:53 napisane przez Ania

  qwerz. Gratuluje dobrego wyszukiwania. Artykuł, który polecasz jest znakomity i dokładnie oddaje czarną rzeczywistość recyklingu tworzyw sztucznych... Powtórzę dla wszystkich adres: https://spidersweb.pl/bizblog/recykling-plastiku-wielkim-oszustwem/

 • Link do komentarza pytek czwartek, 17 grudnia 2020 12:47 napisane przez pytek

  A gdzie jest Koryfeusz? Przecież powinien coś napisać przeciwko PO.

 • Link do komentarza Piotr czwartek, 17 grudnia 2020 07:34 napisane przez Piotr

  NA RAZIE JAK CZYTAMY W TEKŚCIE, TO PODWYŻKI OPŁAT NIE BĘDZIE. Ale potraktowano zapewne tą akcję medialną jako przygrywkę do wprowadzenia tej podwyżki np. w kwietniu. Ludzie przygotujcie się. Rada na pewno im tą podwyżkę przegłosuje !

 • Link do komentarza qwertz czwartek, 17 grudnia 2020 00:00 napisane przez qwertz

  Jeśli miasto chce się bawić w odpowiedzialność zbiorową, to mieszkańcy do tego tańca dołączą z pozwem zbiorowym przeciw miastu.

  Do poczytania:
  https://spidersweb.pl/bizblog/recykling-plastiku-wielkim-oszustwem/

 • Link do komentarza kto się z tym zgadza? środa, 16 grudnia 2020 22:00 napisane przez kto się z tym zgadza?

  Każdy sklep czy to spożywczy, obuwniczy czy też sprzedający garnki, powinien zostać zobowiązany do ustawienia jak najbliżej wejścia czterech małych kolorowych pojemników (żółtego, niebieskiego, zielonego i czarnego) na odpady różnego rodzaju. Dlaczego tylko Kaufland i Lidl oraz Stacje benzynowe Orlen mają takie pojemniki. A co z innymi sklepami ? Dlaczego one nie poczuwają się do zachęcania ludzi do segregacji ? Segregacja powinna być powszechna. Inaczej nigdy nie będzie skuteczna. Czterokomorowych koszy ulicznych powinno być w mieście więcej niż drzew !! Wszystkie sklepy powinny też zostać zobowiązane do cyklicznego opróżniania tych pojemników. Zmuszanie sklepów do posiadania wyłącznie pojemników na śmieci zmieszane jest zaprzeczeniem całej akcji segregacji !

 • Link do komentarza Stefan Burczymucha środa, 16 grudnia 2020 21:41 napisane przez Stefan Burczymucha

  "Mieszkańcy wciąż źle segregują śmieci." No tak - znaleźli winnych by wprowadzić podwyżki . Oczywiście mieszkańcy nie są "aniołkami " ale należy przypomnieć - gdy w Łukowie nie było jeszcze segregatorami odpadów płaciliśmy więcej "bo koszt transportu do Margonina " ( jak dobrze pamiętam) Teraz mamy segreatornie w Łukowie ( nowe miejsca pracy ) , kilka kontenerów ,kubłów przed domami i Jet nadal źle ? Więc po co była ta inwestycja? A jak radzi sobie z tym tematem Margonin ? Chyba pan prezydent Budasz od kilku lat zasiada w radzie nadzorczej właśnie tam ? Czy Wrześnię nadal obsługuje ta sama firma co Gniezno ? Czy koszt transportu z Wrześni do Lulkowa jest mniejszy i dlatego wrześnianie mają taniej? Tylko pytam ,ponieważ nie mam pełnych ,rzetelnych informacji, a jestem taki "ciekawski " ;)

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 16 grudnia 2020 11:03 napisane przez rezigiusz

  Czas najwyższy

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Indywidualne-rozliczenie-oplaty-za-smieci-dla-mieszkancow-blokow-8021496.html

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 16 grudnia 2020 11:02 napisane przez mieszkaniec

  Panie Lolo obecnie za oddanie odpadów do np. huty trzeba płacić. Dotychczas wiele śmieci trafiało do Chin na recykling. Obecnie rozwój gospodarczy Chin jest taki, że sami mają tyle towaru, że już nie muszą przyjmować odpadów z całego świata. W związku z czym opłaty będziemy mieli coraz większe. W Europie leniwe społeczeństwa nie potrafią, a może im się nie chce odzyskiwać materiału. Wolą brać kasę za śmieci, a te przywozić np. do Polski na jakieś pole.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 16 grudnia 2020 10:57 napisane przez mieszkaniec

  Budasz i spółka jeżeli podniosą ceny za wywóz śmieci z tego powodu, że część mieszkańców ich nie segreguje, po prostu chcą wobec nas zastosować ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZBIOROWĄ! A to jest niezgodne z wszelkimi prawami obowiązującymi nie tylko w Polsce, ale w Europie i na pewno w innych krajach świata! Będzie wobec tych, którzy to zastosują pozew zbiorowy. Nie darujemy nikomu takich restrykcji wobec uczciwych obywateli!

 • Link do komentarza Realista środa, 16 grudnia 2020 09:46 napisane przez Realista

  Pis wykreował obywatela wałkonia, któremu wszystko się należy, oczywiście za darmo, bez trudu, bez wysiłku... Mamy owoce takiej nieudolnej władzy i jej rozwiązań.

 • Link do komentarza bezradny wtorek, 15 grudnia 2020 21:38 napisane przez bezradny

  Jeżeli prezydentowi naprawdę zależałoby na właściwej segregacji śmieci, to nie bawiłby się w rozdawanie jakiś tam magnesików na lodówkę. Prezydent powinien zacząć natychmiast segregację śmieci, już na ulicach miasta. I to w prosty sposób. Rozstawiając na ulicach i w parkach kosze dzielone na czworo. Takie jak są np: na stacji paliw sieci Orlen. Każdy mieszkaniec nawet na w drodze do pracy, szkoły czy kościoła a nawet na spacerze, też powinien mieć możliwość właściwego segregowania tego co wyrzuca. Segregowania tego co mu już się nie przyda, ale może się przydać polskiemu przemysłowi.

 • Link do komentarza ale władza wtorek, 15 grudnia 2020 19:18 napisane przez ale władza

  Czy nasi urzędnicy potrafią tylko gadać , gadać i gadać. A może by tak zaczęli skutecznie działać. Jak ? A niech sami pomyślą ! Samym gadaniem, poziomu segregacji w Gnieźnie nie poprawią.

 • Link do komentarza Lolo wtorek, 15 grudnia 2020 15:01 napisane przez Lolo

  Czyli place 12 zł za wywóz jeśli posegreguje a 48 jak nie to będę t przez okna wyrzucał i pracownik urisu przyjedzie posprząta o miast za segregacje nie daje upustu.,za butelki nie oddają szkło do huty plastik butelki czyli następne pieniądze puszki i inne gadżety ile wpływów za to to już nikt nie liczy a mieszkańcy a to pieniędzy nie dostają postawcie maszyny jak w niemczech plastik wrzuca wydaje pieniądze makulaturę szkło puszka i sprawa z segregacja załatwiona prosty sposób zachęcenia ludzi do segregacji

 • Link do komentarza Weronika wtorek, 15 grudnia 2020 14:53 napisane przez Weronika

  Przyganiał kocioł garnkowi. Szanowny panie prezydencie a Wy w swoim starym ratuszu przy ulicy Chrobrego to segregujecie prawidłowo śmieci ? Przecież macie tam na podwórzu takie nowoczesne śmietniki. Śmietniki opuszczane windą pod ziemię. I chowające się tak, że w ogóle ich nie widać. Ale dlaczego są tam tylko dwa te chowane pod ziemię śmietniki ? Przecież ustawa nakazuje segregację śmieci aż na pięć frakcji ? Czy ktoś mądry odpowie Gnieźnianom na to pytanie dlaczego Miasto Gniezno nie daje swoim mieszkańcom dobrego przykładu ?

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 15 grudnia 2020 14:36 napisane przez Mieszkaniec

  Podniesc tym co nie segregują a obniżyć tym co segregują

 • Link do komentarza Zosia wtorek, 15 grudnia 2020 14:33 napisane przez Zosia

  A dlaczego w mieście jest tak mało dużych niebieskich kontenerów na makulaturę? Przecież w te małe szczeliny w niebieskich dzwonach nie da się wcisnąć nawet małego kartonu po butach czy po pizzy. Nawet wtedy jak sie go zgniecie.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane